İller

17 Aralık 2019 Salı

Jeopolitik risk unsurlarının gölgesinde karışık bir görünüm sergiledi

BIST100…Jeopolitik Risk Unsurlarının Gölgesinde Karışık Bir Görünüm Sergiledi…Küresel hisse senedi piyasaları ticaret anlaşması iyimserliği ve FED’in 2020 yılı için faiz artırımı öngörmemesinden destek bulduğu ralliye kaldığı yerden devam etti. Seans içi işlemlerde BIST100 endeksi 111,955 puan ile Nisan 2018 sonrası en yüksek seviyeye ulaştı. TL’ye yönelik içsel risk unsurları, endeksin dalgalı bir seyir izlemesine yol açarken haftanın ikinci işlem gününde endeks karışık bir görünüm sergileyerek günü yüzde 0.05 değer kaybıyla 111,074 puandan tamamladı. ABD-Türkiye ilişkilerindeki belirsizlik, ABD Kongresiyle Trump yönetiminin Türkiye’ye yönelik birbirine zıt yaklaşımları, Doğu Akdeniz geriliminin yeniden canlanması riskli varlıklar üzerindeki satış baskısını canlı tutuyor. Yurt içi konut satış verileri düşen faizlere paralel olarak konut satışlarının ve fiyatlarının yükseldiğini ortaya koydu. Veri akışı açısından sakin geçen işlem günü sonrasında TL varlıklar haber akışı ekseninde fiyatlama potansiyelini sürdürüyor. Önümüzdeki süreçte gelecek her türlü negatif haber akışı TL varlıkları olumsuz etkileme potansiyelini sürdürme ihtimali bulunurken, gelecek olumlu haberler ise yeni hedef seviyeleri gündeme getirebilir.

 

 

USDTRY...Son 2 Ayın Zirvesini Test Etti…Geçtiğimiz hafta Perşembe günü gerçekleştirilen TCMB toplantısı sonrasında, TL varlıklardaki kan kaybı süreci devam ediyor. Merkez Bankasının faiz kararı sonrasında politika faiz oranının yüzde 12’ye gerilemesi sonrası reel faizin sıfıra yakınsamasıyla birlikte yurt içi yerleşikler döviz mevduat ağırlığını artırdı. Bu durum döviz talebi üzerinde baskı yaratıyor. Siyasi ve jeopolitik risklerin etkisiyle haftaya yükselişle başlayan TL, Dolar karşısındaki kayıplarını ikinci güne taşıdı ve son 2 ayın zirvesini test etti. Gün içi işlemlerde 5.88 seviyesini test eden Dolar TL kuru, jeopolitik ve siyasi risklerin ekseninde fiyatlanma davranışını sürdürmeye devam edecektir. CDS primindeki düşüşe rağmen Dolar TL kurundaki yükseliş döviz talebinde artışla açıklanabilir.

 

 

EURTRY…TL Varlıklardaki Değer Kaybı Devam Etti… TL Euro karşısındaki kayıplarını genişletti. Küresel piyasalarda artan risk iştahına karşın içsel risk unsurları TL varlıkları olumsuz etkiliyor.

 

 

EURUSD…Euro Dolar Karşısındaki Kazancını Koruyor…Anlaşmasız Brexit ihtimalinin yeniden gündeme gelmesiyle birlikte Euro, dolar karşısındaki kazançlarını genişletmekte zorlanıyor. İngiltere’de Muhafazakâr parti lideri Boris Johnson’ın Brexit oylamasına yönelik hamleleri anlaşmasız Brexit endişelerini yeniden su yüzüne çıkardı. Euro bölgesi ticaret dengesi son 2.5 yılın en büyük fazlasını vermesi Euro açısından olumlu fiyatlandı ve Euro Dolar karşısındaki kazançlarını koruyor. Bugün Euro bölgesi tüketici enflasyonu verisi takip edilecek.

 

 

XAUUSDAltında Temkinli Bekleyiş Sürüyor…Altının ons fiyatı temkinli ilerleyişini sürdürüyor. ABD ile Çin arasında imzalanması beklenen ticaret anlaşması küresel piyasalarda iyimser bir dalga yaratsa da detayların henüz belli olmaması kafalarda soru işareti yaratıyor. ABD-Çin ticaret gerilimi azalsa da mevcut sorunlar henüz çözülmüş değil.

 

 

GLDGR…Tarihi Zirveyi Test Ediyor…Gram altın fiyatları ons altındaki zayıf seyre rağmen TL’deki değer kaybına paralel olarak değer kazandı ve tarihi yüksek seviyeleri test etti. 

 

 

BRENT...Brent Petrolün Varil Fiyatı 65 $ Seviyesine Tutundu… Brent petrol fiyatları arz ve talep makası ekseninde fiyatlama davranışını sürdürdü. Bugün küresel petrol arzı açısından önem arz eden ham petrol stok verisi piyasaların takibinde olacak.

 

 

S&P500…Ticaret İyimserliği Devam Etti…Yatırımcılar ve fonlar ticaret iyimserliğinin ve gevşek para politikalarının sağladığı destekle güvenli liman pozisyonlarını azaltıp, hisse senedi gibi riskli varlıklara yöneliyorlar. MSCI Dünya endeksi S&P500 endeksi öncülüğünde yükselmeye devam ediyor.

Kaynak: Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder