İller

12 Aralık 2019 Perşembe

Yurt içinde sanayi üretimi ve Global piyasalarda AB liderler zirvesi ön planda

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gerçekleştirdiği Aralık ayı toplantısı sonrasında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14,00’ten yüzde 12,00’ye indirilmesine karar verdi. Bankanın faiz kararı sonrasında TL varlıklarda kısa süreli oynaklığın yaşandığı izlendi.

TCMB toplantısı ardından TL’de yaşanan kısmi değer kazanımları ile birlikte gün içerisinde Dolar/TL kurunun 5,7625 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün sonunda kurun kayıplarının bir kısmını telafi ettiği ve günü 5,7893 seviyeleri civarında tamamladığı görülüyor.

BİST-100 Endeksi günü yüzde 2,03 değer kazancıyla 110.114 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 10,7 milyar TL oldu.

Bugün, Yurtiçinde Ekim ayı Sanayi Üretimi verisi açıklanacak. Piyasa beklentisi yıllık bazda veride yüzde 6,2 artış olabileceği yönünde.

Almanya’da açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Kasım ayında piyasa beklentisine paralel bir önceki aya göre yüzde 0,8 düşüş gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 artış kaydedildi. Euro Bölgesi’nde açıklanan Sanayi Üretimi verisi Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 düzeyinde daraldı. Açıklanan verilerin Euro fiyatlamalarına etkisi sınırlı kaldı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) gerçekleştirdiği yılın son toplantısı ardından faiz oranlarında beklentilere paralel değişikliğe gitmedi. Banka, politika faiz oranını yüzde 0,00, marjinal fonlama faizi yüzde 0,25 ve mevduat faiz oranını yüzde -0,50 düzeyinde korudu. Metnin içeriğini incelediğimizde, Yönetim Konseyi enflasyonun bankanın hedefi olan yüzde 2,0 seviyesine yakınsayana kadar mevcut faiz oranlarının cari veya düşük seviyede kalmasını öngörüyor. ECB Başkanı Lagarde yaptığı değerlendirmede, bölge ekonomisinin yüksek ölçüde güçlü para politikası teşviğine ihtiyacı olduğu belirtirken, orta vadede enflasyonun artması beklenildiğini ifade etti. Başkan, bölge ekonomisinin 2019 yılında yüzde 1,2 büyümesini beklediklerini ifade ederken, 2020 yılı büyüme beklentisini yüzde 1,1 ile aşağı yönlü revize edildiğini açıkladı. Banka, enflasyon beklentisini 2019 yılı için yüzde 1,2 olarak korurken, 2020 yılı için yüzde 1,1 düzeyine yukarı yönlü revize etti. Başkanın açıklamaları ile birlikte Euro’da kısmi dalgalanmalar olurken EURUSD paritesi fiyatlamalarda 1,1103-1,1154 bölgesi aralığında hareket ettiği görüldü.

ECB toplantısı ardından ons altının dün, fiyatlamalarda 1486 dolar seviyeleri civarını test ettiği fakat gün içerisinde ABD ile Çin arasında 15 Aralık’ta yürürlüğe girmesi beklenilen tarifeleri erteleyen anlaşma konusunda uzlaşıldığına dair haber akışları sonrasında artan risk iştahı ile birlikte kıymetli metalin bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü.

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerine dair haber akışları ve söylemlerin petrol fiyatlamalarını etkilemeye devam ettiği görülürken, Brent petrol gün içerisinde 64,20-65,19 dolar bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 64,67 sev iyeleri civarında tamamladığı görüldü.

A1 Capital Günlük Bülten

Manşetteki haberler

·         Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) yaptığı değerlendirmede, Küresel piyasalarda arz fazlasının gelecek yılın 2. çeyreğinde günlük 1 milyon varile kadar çıkabileceği, bunun da OPEC ülkeler için zorluk teşkil edebileceği açıklandı. IEA OPEC'in kesinti kararına rağmen petrol stoklarının ilk çeyrekte günlük 700 bin varil artabileceği ifade edildi. Kurum, petrol kesintisinin 2020'de arz fazlasının önüne geçmeyeceği uyarısında bulundu.

·         Çin'in resmi haber ajansı Xinhua yer alan habere göre, 10 – 12 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen Merkezi Ekonomik Çalışma Toplantısı'nda Çin'in proaktif mali politikasının 2020 yılında daha güçlü ve etkin olması gerektiğinin ifadelerine değinilirken, likiditeyi uygun ve yeterli düzeyde tutacağı belirtildi.

·         TCMB tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre, Yurtdışı yerleşikler 06 Aralık ile biten işlem haftasında hisse senetlerinde 156,7 milyon dolar alıcılı olurken, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) 13,2 milyon dolar satıcılı oldukları açıklandı.

·         Amerika ve Çin ticaret anlaşmasının ilk aşamasında uzlaşı sağlandı. Anlaşma kapsamında ABD 15 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan Çin mallarına yönelik gümrük vergisi artışını erteleyecek, Çin 2020 yılında ABD’den 50 milyar dolarlık tarım ürünü satın alacak. (Kaynak: VOA)

·         ABD Senatosu 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen Ermeni tasarısını kabul ettiği açıklandı. (Kaynak: VOA)

·         İngiltere’de yapılan erken genel seçimde sandık çıkış resmi olmayan sonuçlarına göre Boris Johnson'un lideri olduğu Muhafazakar Parti 368 sandalye sayısına ulaşarak tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde ettiği açıklandı. (Kaynak: Euronews)

·         ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesinde dün yapılması planlanan Başkan Donald Trump'a yönelik azil maddelerinin oylanması ertelendi. (Kaynak: Anadolu Ajansı)

·         AB Liderler Zirvesi devam ediyor.

·         Borsa İstanbul'da bugün yatay pozitif açılış bekleniyor.

Kaynak: A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder