İller

1 Ocak 2020 Çarşamba

Asya borsalarında önde gelen endeksler yıla yükselişle başladı


   

    Asya borsalarında endeksler kısmen karışık görünüm sergilese de, bölgenin önde gelen endeksleri yıla Çin Merkez Bankası’nın kararının da verdiği moralle alıcı bir başlangıç yaptı.

    Haber yayına hazırlandığı sırada Tokyo Borsası ulusal tatil nedediyle kapalıydı. Şanghay bileşik endeksi yüzde 1.21 artışla 3,087.16 puan, Hong Kong Hang Seng endeksi  yüzde 1.04 artışla 28,482.29 puan seviyesindeydi.

    Çin Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan indirdi. Söz konusu uygulamayla piyasaya 115 milyar dolar likidite sağlanması hedefleniyor. Söz konusu girişime parallel olarak kredi maliyetlerinin gerilemesi bekleniyor.

    Öte yandan ABD Başkanı Trump, Faz 1 anlaşmasının 15 Ocak’ta Washington’da imzalanacağını açıkladı. Bnunla birlikte Kuzey Kore lideri Kim Jong Un yakın bir zamanda yeni bir stratejik silah deneneceğini açıkladı.

    Çin’de Aralık ayı Caixin İmalat PMI (Satınalma  Yöneticileri Endeksi)  endeksi  51.8 ile beklentinin altında kalmasına karşın, 50 seviyesi üzerindeki seyrini korudu. Kasım ayında 51.8 olan Caixin İmalat PMI verisinin Aralık ayında da değişmeden 51.8 seviyesinde kalması bekleniyordu.

   PMI verilerinde 50 puan seviyesi denge noktası olarak Kabul ediliyor. 50’nin üzeri büyümeye, altı ise daralmaya işaret ediyor.

 

Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder