İller

6 Ocak 2020 Pazartesi

Orta doğu merkezli gelişmeler ön planda olmaya devam ediyor


Geçtiğimiz haftanın son günlerine doğru Ortadoğu merkezli gelişmeler küresel piyasalarda sert fiyatlamaları beraberinde getirdi. İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in Bağdat’ta ABD saldırısında öldürülmesi sonrasında toplanan Iran Meclisi, ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması kararı aldı. Bu gelişmelerin devamında Dini Lider Hamaney’in askeri danışmanı Dehkan, ‘’ Savaşı ABD başlattı. Bu savaş dönemine son verebilecek tek şey Amerikaların vurdukları darbeye eşdeğer bir darbe almasıdır.’’ Ifadeleri dikkatleri çekti. Bunun dışında İran, aldığı son karar doğrultusunda; 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadaki taahütlerinin azaltılmasının 5. Adımı olarak tüm sınırlamaları kaldırdı. Ayrıca ABD Büyükelçiliği’nin de bulunduğu Bağdat’taki ‘’yeşil bölge’’ye İran destekli unsurlarca füze saldırısı düzenlendiği ve bu durum karşısında ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran’ın herhangi bir Amerikan vatandaşına ya da hedefine saldırması durumunda ülkesinin hızla karşılık vereceğini, belki de bunun orantısız olacağını kaydetti. Bu gelişmeler piyasa fiyatlamalarında güvenli liman ürünlerine kaçışı tetiklerken; Ons Altın son 7 yılın zirve seviyelerine çıkarken, petrol fiyatlamalarıda 70 Dolar’ın üstünü test etti. Ancak küresel tarafta açıklanan PMI rakamlarındaki pozitif eğilim ve gerekse küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları konusunda yaşanan olumlu gelişmeler kar satışlarını beraberinde getirdi. Ve haftanın ikinci gününe ons altın yeniden 1560 dolar seviyesinin altında işlem görmeye devam ederken petrol fiyatlarıda 70 Dolar’ın altına indi. Ancak bölgede yaşanacak gelişmelerin durumu fiyatlamalar açısından yakın takibimizde olmaya devam edecektir.

Ticaret Savaşları cephesinde ise; en son ABD Başkanı Donald Trump’ın, 15 Ocak’ta Beyaz Saray’da anlaşmanın Faz-1 kısmı’nın imzalanacağını ve Faz 2 için anlaşma sonrasında Pekin’e gideceğini açıklamıştı. Geçtiğimiz gün Çin Ticaret heyeti de; 15 Ocak için hazırlıklarını tamamladıklarını artık nihai sonuç için Beyaz Saray’daki toplantıya odaklandıklarını ifade ettiler.

Diğer taraftan geçtiğimiz gün ekonomik takvimde majör ülkelerde açıklanan Hizmet PMI rakamları takibimizdeydi. Verilerin detayına bakılacak olursa; Almanya Hizmet PMI Aralık ayında 52.9, Euro Bölgesi Hizmet PMI rakamları 52.8 seviyesinde açıklanırken İngiltere Hizmet PMI rakamları 50.0 seviyesinde pozitif görünümü korudu. Öte yandan ABD kanadında açıklanan aynı veri ise; 52.2 beklentilere karşın 52.8 seviyesinde açıklandı.

Yeni günde ise; Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Perakende Satışlar datalarının dışında ABD’de açıklanacak Fabrika Siparişleri ve ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) rakamları takip edilecektir. Bunların yanı sıra küresel tarafta ABD-İran arasındaki gelişmelere yönelik gelebilecek haber akışları yeni günde de ön planda olmaya devam edecektir.

EUR / USD

ABD ile İran arasında yaşanan gelişmeler sonrası paritede görülen aşağı yönlü hareketlilik geçtiğimiz gün Avrupa cephesinde açıklanan Hizmet PMI rakamlarıyla beraber yukarı yönlü işlemlere neden oldu. Teknik olarak 1.1200-1.1140 bandında hareketliliği devam eden paritede bu noktalarda yaşanabileek kırılmalar hareketlilikleri hızlandırabileceği gibi yukarı yönlü kırılma haline 1.1280 seviyeleri hedef haline gelebilir. Ancak 1.1140 seviyesinin geçilmesi durumunda ise; 1.1100, 1.1085 ve 1.1040 seviyeleri takip edilebilir.

USDTRY

Yurtiçi tarafta açıklanan enflasyon rakamlarının piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmesinin yanı sıra Libya ve Suriye konularına yönelik gelişmeler TL varlıkları üzerindeki etkisini sürdürmeye devam ediyor. Teknik olarak 5.90-5.95 bandının hemen üzerinde sınırlı hareketlilikte işlem gören kur tarafında özellikle jeopolitik risk unsurların yönelik gelişmelerin seyri fiyatlamalarda önemli olacaktır. Yukarı yönlü hareketliliklerde 6.00 psikolojik seviyesi önemini korumaya devam ediyorken buranın geçilmesiyle beraber 6.0400 ve 6.1000 seviyeleri gündeme gelebilir. Ancak kur tarafında yaşanabilecek geri çekilmelerde 5.90 ana destek seviyesi takip edilmektedir. Şayet buranın geçilmesi ile  birlikte 5.8500 seviyelerine kadar satış yönlü işlemler izlenebilir.

GBPUSD

Orta Doğu gerilimi Dolar varlıları üzerinde etkisini göstermesine rağmen gün içinde açıklanan Hizmet PMI rakamlarıyla beraber paritede dalgalanmalar meydana geldi. Teknik olarak 1.31 ana destek seviyesinin üzerinde işlem gören paritede bu noktanın üzerinde kalındığı sürece 1.33 seviyesi hedef haline gelebilir. Ancak bu nokta öncesinde 1.3200 ve 1.3265 direnç seviyelerine doğru hareketler izlenebilir. Aksi takdirde parite tarafında yaşanabilecek geri çekilmelerde 1.3100, 1.3065 ve 1.3000 seviyeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL

ABD ile İran arasında yaşanan gerginlik petrol fiyatlarında haftanın ilk işlem gününde volatil hareketlere neden oldu. Siyah altın’da 70 dolar seviyesinin üzerini test etmesine rağmen bu noktada hareketliliğin sınırlandığı görülürken risk unsurlarının hala gündemde olması yeniden yukarı yönlü hareketlere neden olabilir. Teknik olarak haftanın ikinci gününe 70 dolar seviyesinin altında başlangıç yapan değerli madende aşağı yönlü atakların derinleşmesi halinde 67.00, 66.50 ve 66.00 destek seviyeleri takip edilebilir. Ancak 70 Dolar direncinin kırılması halinde yukarı yönlü ataklar hız kazanabileceği gibi 74 dolar seviyeleri hedef haline gelebilir.

ONS ALTIN

Geçtiğimiz hafta ABD-İran arasında yaşanan gelişmelerle beraber yukarı yönlü hareketine başlayan değerli metal’de, gerilimin artmasıyla beraber son 7 yılın zirve seviyelerini test etmesine neden oldu. Gerek ticaret savaşlarına yönelik gelen olumlu haber akışları gerek küresel tarafta açıklanan PMI rakamlarıyla beraber değerli metalde kar satışları görüldü. Ancak Ortadoğu merkezli gelişmeler fiyatlamaların seyri açısından hala önem arz etmektedir. Teknik olarak; 1560 ana destek seviyesinin hemen altında işlem gören emtiada buranın altında kalıcılık sağlanması halinde 1545 seviyeleri hedef haline gelebilir. Şayet burada yaşanabilecek bir toparlanma hareketiyle beraber ve risk unsurlarının durumu fiyatlamaları yeniden tersine çevirebilir. Bu durumda ise; 1565, 1570 ve 1574 direnç seviyeleri izlenebilir.

Kaynak: Işık FX
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder