İller

16 Nisan 2020 Perşembe

Ekonomiler teker teker açılıyor mu?


Her gün olduğu gibi dün de takip ettiğimiz koronavirüs toplam vaka sayısı 2.2 milyona yaklaştı. ABD’de toplam vaka sayısı 670 bini geçti ve diğer ülkelerle arayı hızlı bir şekilde açmayı sürdürüyor. Dün itibariyle ABD’de 1.796 kişi hayatını kaybetti. Toplam yeni vaka sayısı ise 25.067 kişi oldu. İtalya’da yeni vaka sayısı 3.786 kişi ile önceki güne göre biraz arttı fakat iyileşen sayısında da yükseliş yaşandı. İtalya’da ayrıca yoğun bakıma alınan hasta sayısı da günden güne düşmeye devam ediyor. İtalya’da hayatını kaybeden kişi sayısı dün 578 kişi ile önceki güne göre biraz azaldı. İspanya’da ise salgın nispeten yavaşlamış görünmeye devam ediyor. Almanya’da ise durum halen kontrol altında vaka sayıları düşüş eğiliminde. Türkiye’ye baktığımızda ise dün 4.801 yeni vaka açıklandı. Test sayısı 40.427 kişi olurken ilk kez 40 bin seviyesi aşıldı. Hayatını kaybeden vatandaş sayısı maalesef 125 oldu. İyileşen vatandaş sayısı ise 1.415 gibi oldukça yüksek bir sayıya ulaştı ve düne göre oldukça fazla arttı. Pozitif vaka oranları günlükte düşse de, toplamda çok değişmedi. Ölüm oranı (%2.21) artmaya devam etti. Vakaların ve ölümlerin artış hızı, bugün de değişmedi (Son 4 gündür sabit). Yine en kayda değer gelişme, iyileşme oranının (%9.55) önemli ölçüde artması oldu.

S&P yeni tip koronavirüs salgınının etkisiyle, daha önce yüzde 1,3 küçülmesi beklenen ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 5,3 daralacağını öngördü. Kuruluştan yapılan açıklamada salgınla mücadeleye yönelik önlemler kapsamında, nüfusun %90'dan fazlası için "evde kal" çağrısında bulunulduğuna ve ülkedeki ekonomik faaliyetin durduğuna dikkat çekildi. Ülke ekonomisine ilişkin görünümün kötüleştiğine işaret edilen açıklamada, Mart ayında yapılan tahminlere göre %1,3 küçülmesi öngörülen ABD ekonomisinin, 2020'de %5,3 daralmasının beklendiği kaydedildi. Oluşacak resesyonun ekonomik faaliyeti %11,8 azaltmasının beklendiği ve bunun 2008-2009 Küresel Finansal Kriz dönemindeki ekonomik faaliyette görülen azalmanın neredeyse 3 katı olduğu aktarıldı.

Koronavirüsün vurduğu ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 11 Nisan'da sona eren haftada 5.24 milyon oldu. Böylece koronavirüs salgınının etkilerinin artmaya başlandığı bir ayda toplam başvurular 21 milyonu aştı. Fakat son üç haftaya baktığımızda başvuru sayılarında gerileme olduğu da göze çarpıyor.

Yurtiçinde dün döviz tevdiat hesaplarındaki sonuçlar takip edildi. 10 Nisan haftasında yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları önceki haftaya göre 0,93 milyar USD arttı ve 195,08 milyar USD oldu. Gerçek kişilerin mevduatı 0,42 milyar USD artarak 118,76 milyar USD; tüzel kişilerin mevduatı 0,52 milyar USD artarak 76,32 milyar USD oldu. Ayrıca TCMB’nin 10 Nisan haftasında Altın ve net uluslararası döviz toplamı önceki haftaya göre 0,72 milyar USD arttı ve 59,17 milyar USD oldu. Altın 1,57 milyar USD artarak 32,87 milyar USD; net uluslararası döviz 0,84 milyar USD azalarak 26,30 milyar USD oldu.

Dün ABD’de endeksler gelen olumsuz verilerle gün içinde satışa yönelse de devamında ekonominin yeniden faaliyete geçeceğine dair beklentilerin ağır basmasıyla pozitif tarafta tamamladı. Avrupa borsaları ise İtalya, İspanya ve Almanya gibi ülkelerin yeni tip koronavirüs tedbirlerini gevşetmeye başlamasının etkisiyle Fransa hariç günü yükselişle tamamladı. Bu sabah Çin’de ilk çeyrek GSYH -9,8% ile beklentilere göre çok az daha iyi açıklandı. Perakende satışlar %15,8 ile beklentilere göre daha fazla düştü. Sabit varlık yatırımları ise %16,1 düzeyinde daraldı. Bu sabah fiyatlamalara baktığımızda ABD vadeliler ve Asya’da endeksler %2-3 civarı artıda seyrediyor.

Kaynak:AHL Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder