İller

3 Mayıs 2020 Pazar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan KOVİD-19 salgınına ilişkin değerlendirmeler


Yurt Haberler, 3 Mayıs (HİBYA) - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 2 Mayıs’ta katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin Koronavirüs (KOVİD-19) gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kalın, Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlamaları olup olmayacağına dair “İhtimaller dahilindedir. Bu önümüzdeki üç haftada salgının seyri tarafından belirlenecek bir takvim. İı an bir şey söylemek erken.” dedi ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa tekrardan çıkabilmeleri için çalışmalar yapıldığını şu sözlerle ifade etti:

“65 yaş ve üstü bütün büyüklerimiz yaklaşık 45 gündür evden çıkmadılar. Sağ olsunlar, bu kurala riayet ederek çok tarihi bir görevi de yerine getirdiler hem kendi hayatlarını korudular hem salgının yayılmasını önlediler. Ülkemizde yaklaşık 7 milyon kadar 65 yaş ve üstü vatandaşımız var. Bu şikayetleri biz de alıyoruz. Cumhurbaşkanımız da bunları dinliyor. Cumhurbaşkanımızın şöyle bir talimatı oldu. 'Bilim Kurulu'nun bu konudaki değerlendirmesini aldıktan sonra pazartesi günü Kabine Toplantısı'nda bu konuyu değerlendirelim. Bilim Kurulu'nun kanaati çerçevesinde de bu konuda bir karar alalım.' dedi. Pazartesi günü Cumhurbaşkanımızın bu konuda da bazı güzel haberleri olabilir."

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın sorumluluğunu üstlendiği “normalleşme takvimi” ve tedbirlerin kademeli esnetilme süreci hakkında “belli bölümlerin” kamuya açıklanabileceğini şu sözlerle anlattı:

“Biraz önce de Cumhurbaşkanımızla beraberdik. Fuat Oktay Bey, çalışmanın son halini vermek üzere olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanımız da pazartesi günü Kabine Toplantısı'nda bununla ilgili son değerlendirmeleri yapacaklar. Uygun görülmesi halinde bu takvimin belli bölümleri açıklanabilir. Şimdiden bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü bu bütün bakanlıklarımız ve sektörler arasında tam bir eş güdüm ve koordinasyonla yapılması gereken bir şey. Bu işin kurumlar arası koordinasyon ayağı ama en az bunun kadar en önemli bir diğer konu da Bilim Kurulu'nun bu konudaki görüş ve kanaati. Çünkü burada önceliğimiz insanımızın sağlığı. Salgının durdurulması, yayılmanın önlenmesi. Bir kademeli olarak esnetme dönemine yani normalleşme sürecine geçtiğinde, ikinci br dalganın gelmemesi için de gerekli tedbirleri almak zorundayız. Bunun için Bilim Kurulu'nun görüşü son derece önemli.”


KOVİD-19 salgını sebebiyle dünyada yaşanan ekonomik daralmaya değinen Kalın, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Ekonomistlerce Koronavirüs’ün dünya ekonomisine maliyetinin 6-7 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Tabii çok ciddi bir rakam. Küresel ekonominin küçülmesinden herkes etkilenecek. Dünya ekonomisinin normale gelmesi için de küresel bir çaba gerekiyor. Ulusal ekonomilerin ve küresel piyasaların toparlanması zaman alacak. Biz Türkiye olarak bu sürecek hazırlıklı girdik. Açıkladığımız paketler, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın açıkladığı paketler; hamdolsun işçimizin, işverenimizin, KOBİ'lerimizin, memurlarımızın, serbest meslek erbabının herkesin nefes almasını sağladı. Tabii hayatın ve ekonominin normale dönmesi için üzerinde çalıştığımız konular var."


Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder