İller

24 Eylül 2020 Perşembe

Piyasanın durumu


ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %2.02 yükseliş ile 1,257 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 1,225 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 1,258 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ?

Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. GARAN (6 puan) ve AKBNK (5 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, TCELL (-1 puan) ve KOZAL (0 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 16 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %8.91 ile TCELL ve %2.78 ile ARCLK olurken, en fazla azalan hisselerin ise %4.01 ile KCHOL ve %1.96 ile GARAN olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR?

BIST 30 Endeksi'nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi'nde 20 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 10 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %32 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %2.44 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0.28 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 16 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise SODA ve TRKCM hisselerinin RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta AKBNK, GARAN, KCHOL ve SAHOL dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, olumlu piyasa koşulları dolayısıyla hisse senedi önerisi vermemeyi tercih ediyoruz.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder