İller

8 Kasım 2020 Pazar

Lenovo yılın üçüncü çeyreğinde tüm iş gruplarında rekor sonuçlar elde etti


Lenovo’nun net geliri, önceki yıla göre %53 artışla 310 milyon dolara ulaştı. Dünyadaki başarısını Türkiye’de de sürdüren Lenovo, %24,4 pay ile toplam bilgisayar pazarının ve %41,7 pay ile kurumsal segmentin lideri. Grup, 2020 takvim yılında toplam PC pazarının, tahminlerin ötesinde, 300 milyon adede ulaşabileceğini ve geçen yıldan25 milyon adet daha fazla bir Pazar toplam adedi olabileceğini öngörüyor.

Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo, 2020 yılının üçüncü çeyreğindeki cirosunun, önceki yıla göre yaklaşık %7 artışla 14,5 milyar dolara ulaştığını ve tüm iş gruplarının güçlü bir büyüme ortaya koyduğunu duyurdu. Lenovo’nun vergi öncesi geliri, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %52 artarak 470 milyon dolar gibi rekor bir düzeye yükselirken, net gelir bir önceki yıla göre %53 artışla 310 milyon dolara ulaşarak rekor kırarken, Lenovo kârlılıkta daha da güçlü bir artış ortaya koydu.

2020 yılının üçüncü çeyreğinde elde edilen rekor sonuçlara ek olarak, Moody's, Standard & Poor's ve Fitch' gibi dünyaca ünlü derecelendirme kuruluşlarının açılış yatırım derecelendirmelerinin yüksek olması da Lenovo'nun sürdürülebilir mali gücünü doğrulamış oldu.

Lenovo Türkiye, üçüncü çeyrekte de toplam bilgisayar pazarının ve kurumsal segmentin lideri

Lenovo dünyadaki başarısını Türkiye’de de sürdürerek, %24,4 pay ile toplam bilgisayar pazarındaki liderliğini devam ettirdi. Lenovo, üçüncü çeyrekte tüketici segmentinde %18,2 pay alırken, kurumsal segmentte ise %41,7 pazar payı ile pazar lideri konumunu korumaya devam etti.

Tüm iş gruplarında rekor sonuçlar

Bu çeyrekte elde edilen rekor değerlerin, dünyada şirketin, hızla büyüyen evden çalışma, evde eğitim ve evde oyun oynama ekonomisinin artan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik odaklı ve yoğun çalışmasının sonucu olduğunu belirten Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, sonuçlar hakkında şöyle konuştu:

"Tüm temel iş gruplarımız önceki yıla göre büyüme kaydederken, Yazılım ve Hizmetler hasılatımız rekorunu tazeledi. Dünya 'yeni normal'e alışmaya devam ederken, hem cihaz hem de bulut bilişim altyapılarının uzun vadeli büyüme potansiyeline güveniyoruz."

Güçlü büyümeye devam

2020 yılı küresel COVID-19 pandemisi ve yüksek talep nedeniyle sektör genelinde çeşitli etkenlerin tedarik ve üretimi etkilediği bir yıl olmaya devam ederken, Lenovo güçlü operasyon yönetimini sürdürdü. Lenovo, evden çalışma, öğrenme ve oyun oynamaya ilişkin yeni küresel normların, cihaz talebi ve bulut/altyapı gereksinimlerinde uzun vadeli büyüme trendleri oluşturmasıyla, yılın ikinci yarısı için de pozitif beklentilerini sürdürüyor. Grup, özellikle bilgisayar pazarının, 2020 takvim yılında, geçen yılın toplam pazar değerinin yaklaşık 25 milyon üstüne çıkarak mevcut analist tahminlerinin de ötesinde 300 milyon adede yaklaşmasını öngörüyor.

Kişisel bilgisayar pazarının global lideri

Lenovo'nun Akıllı Cihazlar Grubu (IDG), grubun büyümesinin başını çekerken, Kişisel bilgisayar ve Akıllı Cihazlar Grubu (PCSD) cirosu, önceki yıla kıyasla %8 artış ile 11,5 milyon dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek cirosunu açıkladı. Kişisel bilgisayar ve Akıllı Cihazlar Grubu (PCSD) vergi öncesi geliri, önceki yıla göre %18 artışla 723 milyon dolar gibi rekor bir düzeye ulaşırken, grup %6,3 ile sektörde öncü durumdaki kâr marjını korudu.

Lenovo'nun güçlü operasyon yönetimi, evden çalışma ve eğitim trendinden doğan ihtiyaçlara zamanında yanıt vermesi, hızlı büyüyen ve üst sınıf segmentlere yoğunlaşması, bu çeyrekte rekor performans elde etmesini sağladı. Lenovo, %23,6 ile kişisel bilgisayar pazarının global lideri.

 

Güçlü ürün portföyü

Lenovo'nun Akıllı Cihazlar Grubu (IDG) grubunun ikinci iş birimi olan Mobil İş Grubu (MBG), önceki çeyreğe göre %39 hasılat artışı kaydederken, önceki yıla kıyasla büyüyerek COVID-19 salgınının etkisinin ardından güçlü bir toparlanma sergilemeye devam etti. Şirketin önemli pazarları olan Latin Amerika ve Kuzey Amerika'daki büyümesi daha da artarken, Avrupa ve Asya Pasifik pazarlarındaki büyümesi hızlandı. Razr 5G katlanır akıllı telefonun ve Lenovo Legion markası altında şirketin oyun için özel ilk telefonunun piyasaya çıkmasıyla, bu çeyrekte inovasyon konusunda önemli dönüm noktaları da gerçekleşti. Şirket, güçlü ürün portföyü ve 5G inovasyonundan faydalanarak kârlı büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.

Veri Merkezi Grubu (DCG) yılın üçüncü çeyreğinde de büyümesini sürdürdü. Grubun cirosu bir önceki yıla kıyasla %11 artışla 1,48 milyar dolara ulaşırken, grubun kârlılığı da artış gösterdi. “Bulut Hizmet Sağlayıcı” segmenti tüm bölgelerde güçlü bir büyüme ortaya koyarak, ciroda bir önceki yıla göre %34 artışla büyümesini sürdürdü. Bu sonucu destekleyen önemli etkenlerden biri, Lenovo'nun şirket içi tasarım ve üretim yatırımlarını sürdürmesi sonucu anakart ve sistem tasarımı alanında elde ettiği ciddi kazançlar oldu. Kurumsal ve SMB (küçük ve orta ölçekli işletme) cirosu önceki yıla göre aynı kalsa da, piyasa tahminlerinden 3 puan yüksek performans gösterdi.

‘’Yazılım Tabanlı Altyapı” (%22), “Depolama” (%15), “Yazılım” (%47) ve “Hizmetler” (%11) alanlarında çift haneli büyüme kaydedildi.

Lenovo'nun bulut çözümlerini geliştirmek için yakın zamanda açıkladığı SAP ortaklığı, segmentte ilave büyüme alanı oluşturdu. SAP HANA Kurumsal Bulut hizmetiyle birleşen Lenovo TruScale Hizmeti olarak sunulan altyapı teknolojisi, müşterilerin hassas verilerini “kullandığın kadar öde” tüketim modeliyle güvenli bir biçimde tesislerinde tutmasına olanak tanıyor.

Lenovo'nun “Akıllı Dönüşümü”, yılın üçüncü çeyreğinde tüm segmentlerde çift haneli büyüme rakamlarıyla güçlü bir ivme kazandı. Sonuçlar, Akıllı Dönüşümün grup için uzun vadede büyümeyi destekleyici bir etken olarak önemini ortaya koyuyor. Akıllı IoT (Nesnelerin İnterneti), önceki yıla göre %36 gibi güçlü bir büyüme gösterirken, Akıllı Altyapı (%21) ve Akıllı Dikey Çözümler (%72) faturalandırılmamış ciroda çift haneli, güçlü artışlar ortaya koydu. “Yazılım ve Hizmetler”, önceki yıla göre %39 artış ile faturalandırılmamış ciroda 1,2 milyar dolarlık yeni bir rekora imza atarken, grubun toplam cirosunun arttığı bu dönemde dahi grup cirosunun %8,5'inden fazlasını oluşturdu. Lenovo, Yan Hizmetler ve Yazılım, Yönetilen Hizmetler ve Çözümler alanlarında da hızlı bir büyüme kaydederken, E-ticaret hasılatı bir önceki yıla kıyasla %40'ın üstünde artış gösterdi.

Lenovo yılın üçüncü çeyreğinde de büyüme ve rekor sonuçlarla sektördeki güçlü konumunu sürdürdü.


Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder