İller

15 Kasım 2020 Pazar

Piyasaların yönü


BIST100… Kritik TCMB Toplantısı Bu Hafta Gerçekleştirilecek… Geçtiğimiz hafta ekonomi üst yönetimindeki değişim ve enflasyonla mücadele konusundaki kararlı yaklaşım piyasada sıkı ve öngörülebilir bir para politikası beklentisi yarattı. TL varlıklar olumlu beklentilerin etkisinde geçtiğimiz hafta güçlü bir görünüm sergileyerek tarihi zirvesine yükseldi. 1,303 puana kadar yükselen BIST100 endeksi gelen kar satışlarının etkisiyle haftayı 1,291 puandan tamamladı. Endeks geçtiğimiz hafta %8.3 yükselirken, bankacılık endeksindeki yükseliş %22.6 oldu. Banka hisseleri uzunca bir süredir zayıf bir görünüm sergiliyordu. Global piyasalardaki olumlu havanın etkileri yurt içi piyasalara yansıdı. Yeni haftanın ilk işlem gününde global piyasalarda risk iştahı olumlu seyretmeyi sürdürüyor. Koronavirüs aşısı konusundaki gelişmeler rekor seviyelere ulaşan vakalara karşı ağır basıyor. Aşı kaynaklı gelişmeler ve Perşembe günü gerçekleştirilecek toplantıya ilişkin beklentiler yurt içi piyasalarda pozitif havayı devam ettirebilir.

 

 

USDTRY… TL Varlıklarda Görünüm Pozitif… Ekonomide dönüşüm ve yeni dönem beklentileriyle birlikte TL pozisyonlar revize edilmeye başlanıldı. Dolar TL kuru 8.50 seviyelerinden geri çekilirken, TL varlıklar son 19 yılın en güçlü haftalık kazancını gerçekleştirdi. Global piyasalarda da risk iştahının yüksek seyretmesi birlikte CDS risk puanı 400’ün altına geriledi. TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı bu hafta Perşembe günü gerçekleştirilecek. Piyasa politika faizinin 500 baz artırılacağını öngörüyor.

 

 

EURTRY… TL Majör Para Birimlerine Karşı Güç Kazandı… TL varlıklar geçtiğimiz hafta majör para birimleri karşısında güçlü bir görünüm sergiledi. Euro TL kuru 9 seviyesinin altına geriledikten sonra yeni işlem gününde 9.08 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… Piyasa İyimserliğiyle 1.1850 Seviyesi Üzerine Tutundu… Euro Bölgesi 3Ç20’de beklentilere paralel bir şekilde önceki üç aylık döneme göre %12.6 büyüme kaydetti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %4.4 küçüldü. Euro Dolar paritesi bir süredir dar bir bant içerisine sıkışırken, Euro global piyasalarda risk iştahındaki yükselişten besleniyor. Koronavirüs vakalarındaki artışa rağmen, aşı haberleri ve Asya ülkelerinin ticaret anlaşması paritenin 1.1850 seviyesi üzerinde tutunmasına destek oluyor.

 

 

XAUUSD… Vaka Sayılarındaki Artışla 1,900 $ Seviyesine Yöneldi… Ons altın, koronavirüs vaka sayılarındaki artış ve aşı iyimserliği arasında bölünmüş olarak 1880 $ civarında bir aralıkta bir işlem görüyor. Geçtiğimiz hafta pazartesi günü %5’in üzerinde değer kaybettikten sonra bu seviyelerden toparlanma çabası içerisine giren değerli madenin piyasadaki haber akışına olan duyarlılığı devam etmekte.

 

 

GAUTRY… 465 TL Seviyelerinde… Altının ons fiyatının 1,880 $ seviyesi üzerinde tutunmasına rağmen TL’deki güçlenmeye bağlı olarak gram altın fiyatları yatay bir görünüm sergilemekte.

 

 

BRENT… Kısmi Karantina Haberiyle Yükseldi… Brent petrolün varil fiyatı global risk iştahındaki yükselişle birlikte geçtiğimiz haftayı artıda tamamlamayı başardı. 45 $’a kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı ABD’de ulusal bir karantina yerine bölgesel karantinaların uygulanabileceği haberiyle birlikte varil başına 43 $ seviyesine doğru yükseldi.

 

 

SP500… Risk İştahı Yüksek Seyrediyor… ABD’de seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ve koronavirüs aşısı konusundaki gelişmeler ABD’de hisse senedi piyasalarına olumlu katkı sağladı. S&P500 endeksi geçtiğimiz haftayı %2.1 yükseliş kaydetti. Koronavirüs vaka sayıları rekor seviyelere ulaşan ABD’de Biden’ın danışmanları ulusal çapta bir karantina düşünmediklerini ifade ettiler. ABD’de seçilmiş başkan Joe Biden Hazine Bakanı olarak eski FED başkanı Janet Yellen’ı düşünüyor. S&P500 vadelileri yeni haftaya iyimser beklentilerin etkisinde artıda başladı.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder