İller

16 Kasım 2020 Pazartesi

Piyasaların yönü


BIST100… BIST100 Endeksinden Yeni Kapanış Rekoru… Koronavirüs vakalarındaki rekor artışa rağmen yurt dışı piyasalar aşı iyimserliğiyle alıcılı bir görünüm sergiledi. Yurt içi piyasalar ise döviz kurlarındaki dengelenmeden, ekonomi yönetimindeki dönüşümden destek sağlamayı sürdürdü. Haftaya yükselişle başlayan endeks günün geri kalanında eksiye düşse de aşı haberinin etkisiyle kazançlarını korumayı başardı ve günü yataya yakın pozitif tamamladı. Geçtiğimiz haftadan farklı olarak ivmenin yavaşlamasını dikkat çekici olarak görmekteyiz. Bu hafta ekonomi gündeminin en önemli başlığı Perşembe günü açıklanacak TCMB’nin faiz kararı olacak. Piyasa toplantı tarihi yaklaştıkça fiyatlamalar daha temkinli yapılmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta son zamanların en iyi performansını sergileyen bankacılık endeksinde kar satışları görüldü. Dün toplanan Bilim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı kabinesine daha somut önlemler alınması tavsiyesinde bulunacak. Tedbirlerin sıkılaştırılması kar satışlarının gelmesine neden olabilir.

 

 

USDTRY…7.70 Seviyelerinde… Dolar TL kuru geçtiğimiz hafta son 19 yılın en sert düşüşünü gerçekleştirmişti. Haftanın ilk işlem gününde ise TL varlıklar dolar karşısındaki kazançlarının bir kısmını geri verdi. Merkezi yönetim bütçesi ekim ayında 4.9 milyar TL açık verdi ve böylece Ocak-Ekim döneminde bütçe açığı 145.5 milyar TL olarak geçen senenin aynı dönemine göre %44 artış gösterdi. Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB toplantısında politika faizinin %15 seviyesine çekilmesi bekleniliyor. TCMB AOFM %14.56 seviyesinde bulunuyor.

 

 

EURTRY… TL Euro Karşısındaki Kazançlarının Bir Kısmını Geri Verdi… Dün majör para birimlerine karşı zayıf bir görünüm sergileyen TL varlıklar yeni işlem gününe kayıplarının bir kısmını geri alarak başladı. Euro TL kuru yeni işlem gününde 9.12 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… Aşı İyimserliğinden Destek Buldu… Euro dolar paritesi aşı iyimserliğiyle birlikte 1.1850 seviyelerine tutundu. Brexit tarihi yaklaştıkça manşetlerde kendine daha fazla yer bulur oldu. Brexit görüşmelerinin bu hafta ve önümüzdeki hafta devam etmesi bekleniyor. Doların global bazda değer kaybetmesine rağmen, İngiltere tarafından gelen Brexit açıklamaları Euro üzerinde baskı yaratıyor.

 

 

XAUUSD… Aşı Haberi Sonrasında Yatay Seyretti… Aşı haberleri geçtiğimiz hafta güvenli limanlarda sert değer kayıplarına yol açtı. Hafta başında 1,850 $ seviyesine kadar gerileyen altının ons fiyatı yeni haftada kayıplarını geri alma çabası içerisindeydi. Akşam saatlerinde Moderna’nın aşı çalışmalarının sonuçlarını açıklaması ve aşının %94 etkili olduğunu açıklamasıyla birlikte altında sert satışlar görüldü. Günün ilerleyen saatlerinde kayıplarını kompanse eden ons altın yeniden 1,890 $ seviyelerine yöneldi. Koronavirüs vakalarındaki artış risk ve aşı haberleri altın fiyatlarında dengelenme yaratıyor.

 

 

GAUTRY… Dengelenme Çabasında… Geçtiğimiz hafta kritik 50 günlük hareketli ortalamasının altına düşen altının gram fiyatı koronavirüs vakalarındaki artışın güvenli liman altına destek sağlamasıyla birlikte 470 TL seviyesinin üzerine yöneldi. Aşı konusundaki gelişmelerle birlikte 470 TL seviyesinin altına gerileyen gram altın yeni işlem gününde 466 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Aşı Haberi, OPEC+ Beklentisi ve Makroekonomik Verilerin Etkisinde Yükseldi… Asya piyasalarında talepte toparlanmaya ilişkin makroekonomik veriler, aşı gelişmeleri ve OPEC+’in üretim kısıntısını uzatacağı beklentileriyle birlikte 44 $ seviyelerine yükseldi.

 

 

SP500… Aşı Haberi Banka ve Ulaşım Hisselerine Alım Getirdi… ABD’de endeksler aşı haberlerinin yarattığı iyimser etkiyle haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. S&P500 endeksi %1.21 yükselişle 3,628 puana çıktı.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder