İller

18 Kasım 2020 Çarşamba

Piyasaların yönü


BIST100…Tüm Zamanların En Yüksek Kapanışı… BIST100 endeksi güne bir önceki kapanışa göre %0.34 değer kazancıyla başladıktan sonra banka hisselerine gelen alımların etkisiyle tüm zamanların en yüksek kapanış seviyesi olan 1,294 puana kadar yükseldi. Koronavirüs salgınında yayılma hızının önüne geçebilmek için alınan tedbirlerin ekonomide gerilemeye neden olabilecek nitelikte olmaması Salı günü gelen kar satışlarının geri alınmasına neden oldu. Öğleden sonra gelen açıklamalara bağlı olarak bankalar yönünü eksiye çevirse de kayıplarını telafi ederek günü güçlü yükselişle tamamladılar. Piyasalar bugün gerçekleştirilecek TCMB toplantısını takip edecek. Piyasada TCMB’nin 1 hafta vadeli repo faizi olan politika faizinin 475 baz puan artırarak %15’e çekmesi bekleniyor. Kısa vadeli yükseliş trendinin devam ettiği piyasada iyimserliğin devam etmesi durumunda 1,310 direnç seviyesini aşma çabalarının devam etmesi beklenebilir.

 

 

USDTRY… Merkez Bankası Toplantısı Öncesinde Dalgalı Bir Görünüm Sergiledi… Dün güne 7.70 seviyelerinde başlayan Dolar TL kuru faiz konusunda gelen açıklamalarla birlikte 7.78 seviyelerine yükseldikten sonra yeniden güne başladığı seviyelere geri döndü. TCMB piyasanın gündeminde en üst sırada yer alan kritik faiz kararını bugün açıklayacak. Piyasalar politika faizinin 475 baz puan artırılarak %15’e çekilmesini, operasyonel çerçevenin sadeleştirilmesini bekliyorlar. Daha öngörülebilir bir para politikası TL varlıkların görünümünün iyileşmesine destek sağlaması beklenebilir. TCMB dün piyasayı ortalama %14.80 maliyetle fonladı.

 

 

EURTRYTCMB Toplantısı Öncesinde Yatay Hareket Ediyor… Euro TL kuru güne sınırlı bir hareketin etkisinde başladıktan sonra öğleden sonra 9.24 seviyelerine kadar yükseldi. Bu seviyelerde kalıcı olamayan Euro TL kuru yeniden 9.14 seviyelerine geriledi. TL varlıkların haber akışlarına olan hassasiyeti devam ediyor.

 

 

EURUSD… 1.1850 Seviyelerinde Yön Arayışında… Euro Bölgesi tüketici enflasyonu Ekim ayında beklentilere paralel bir şekilde yıllık bazda %0.3 geriledi. Gelen son makroekonomik veriler ECB’nin gelecek ay güvercin bir ton benimsemesi için daha çok alan yaratıyor. Piyasa tüketici enflasyonunun eksi bölgede kalmasını daha fazla parasal genişleme olarak okurken Euro Dolar karşısındaki kazançlarının bir kısmını geri veriyor. Diğer taraftan global risk iştahı aşı haberlerinin etkisinde olumlu bir seyir izlese de koronavirüs vaka sayılarındaki artış Euro varlıklar üzerinde baskı yaratıyor.

 

 

XAUUSD… Aşı Haberleri Sonrası Altındaki Düşüş Devam Etti… Global hisse senedi piyasaları aşı iyimserliğinin etkisinde yükselirken, güvenli liman altın zayıf bir görünüm sergiliyor. Altına dayalı ETF fonları son 4 yılın en sert düşüşünü gerçekleştirirken, ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ons altının cazibesini yitirmesine yol açıyor. Altın aşı geliştirme çalışmalarına ilişkin olumlu sonuçların etkisiyle üst üste dördüncü günde de düşüş yaşadı ve 1,860 $ seviyesine geriledi.

 

 

GAUTRY…462 TL Seviyelerinde… TL’nin Dolar karşısında değer kazanması ve ons fiyatındaki düşüşle birlikte gram altın 460 TL seviyelerine geriledi.

 

 

BRENT…44 $ Seviyesine Tutundu… Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemler her ne kadar kısa vadeli enerji talebinin zayıf kalmaya devam edebileceği algısını güçlendirse de aşı haberlerinin yarattığı iyimserlik Brent petrolün varil fiyatına destek sağlıyor.

 

 

SP500…ABD Endeksleri Virüs Endişesiyle Geriledi… ABD’de endeksler koronavirüs vakalarındaki artış ve sıkılaştırılan tedbirlerin etkisinde geriledi. Aşı konusundaki olumlu gelişmelere rağmen, ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeler gündemde kalmaya devam ediyor. S&P500 endeksi %1.16 değer kaybıyla 3,568 puana geriledi.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönderme