İller

9 Kasım 2020 Pazartesi

Piyasaların yönü


BIST100…Piyasalara Aşı Dopingi… Global piyasalar ABD seçim sonuçlarının yansımalarını takip ederken, risk iştahı yüksek seyretmeye devam ediyor. Dün piyasalar yurt içinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasını ve yeni TCMB başkanı Naci Ağbal’ın açıklamalarını izledi. Cumhurbaşkanlığı kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan getirildi. Devletin üst kademesinde yapılan atamaların değişim beklentisi yaratmasıyla birlikte TL varlıklar güçlü bir performans sergiledi. Yurt dışında ise Pfizer’ın Covid-19 aşı geliştirme çalışmaları konusunda olumlu haberler vermesi sonrasında hisse senedi piyasalarındaki ralli devam etti. TL’deki değer kazancı, banka hisselerini öne çıkardı. Bankacılık endeksi %5’in üzerinde değer kazanarak son zamanların en güçlü yükseliş performansını sergiledi. Endeks %3.32 değer kazancıyla 1,231 puana yükselerek güçlü bir performans sergiledi. Piyasalardaki iyimserliğin devam ettiği sürece yukarı yönlü trendin devam etmesi beklenebilir, hisse bazlı olarak kar realizasyonları gerçekleşebilir.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar Son 2 Yılın En Güçlü Yükselişini Gerçekleştirdi… Ekonomi yönetimine ilişkin gelişmeler takip edilmeye devam ediliyor. Cumartesi günü TCMB’deki başkan değişikliğinden sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası sonrasında bu göreve Lütfi Elvan getirildi. TCMB’nin yeni başkanı Naci Ağbal göreve geldikten sonra banka yöneticileriyle bir araya gelerek, piyasanın ihtiyaçları konusundaki fikirlerini dinledi. TCMB web sitesinde yayınlanan mesajda Naci Ağbal’ın fiyat istikrarı konusundaki kararlılık mesajı öne çıktı. Diğer taraftan Covid-19 aşı geliştirme çalışmalarından umutları artıran açıklama geldi. TL dün dolar karşısında %5’in üzerinde güç kazanarak 8 seviyelerine kadar geriledikten sonra yeni işlem gününde 8.27 seviyelerine yöneldi. 19 Kasım tarihindeki TCMB toplantısından çıkacak sonuç bekleniyor.

 

 

EURTRY… TL Dünkü Kazançlarını Koruma Konusunda Zorlanıyor… Global risk iştahının yükselmesi ve aşı kaynaklı haberlerin etkisiyle gelişen piyasa ülke para birimleri pozitif bir görünüm sergiliyor. TL Euro karşısında %’in üzerinde değer kazanırken, Euro TL kuru 9.50 seviyelerine kadar geriledi. Yurt içinde TCMB başkanı Naci Ağbal’ın açıklamaları ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesi konusundaki haber akışı takip edildi.

 

 

EURUSD… 5 Günlük Ortalamasına Tutundu… Euro Dolar paritesi global risk iştahındaki yükselişe bağlı olarak son zamanların en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Pfizer %90 oranında etkili bir Covid-19 aşısı geliştirdiklerini ve 2021 yılında 50 milyon doz aşı üreteceklerini duyurdu. ABD başkanlık seçimleri resmi olmayan sonuçlara göre Biden’ın lehine tamamlanmış görünüyor. Bundan sonraki süreçte ek mali teşvik paketi için Senato’daki dağılım piyasa tarafından takip edilecek. Euro dolar paritesi yeni işlem gününde piyasalardaki karışık seyrin etkisiyle 1.1825 seviyelerinde. ABD tahvil faizleri son 5 ayın en yüksek seviyesine yükseldikten sonra bu seviyelerden geri çekildi. Dolar Euro karşısındaki kayıplarının bir kısmını geri aldı.

 

 

XAUUSD… Altının Ons Fiyatı Aşı Haberiyle Geriledikten Sonra Yükselişe Geçti… Pfizer’ın Covid-19 aşısı konusunda umut veren açıklamaları sonrasında altın fiyatları sert bir şekilde geriledi. Altının ons fiyatı %2’nin üzerinde değer kaybederek 1,850 $ seviyelerinin altına kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarının etkisiyle 1,885 $ seviyelerine yöneldi.

 

 

GAUTRY… Yeniden 500 TL’nin Üzerinde… Altının ons fiyatı ve Dolar TL kurundaki gerilemeye bağlı olarak 482 TL seviyelerine kadar geriledikten sonra yeni işlem gününde altın fiyatlarındaki toparlanmayla birlikte yeniden 500 TL’nin üzerine çıktı.

 

 

BRENT… Global Piyasalardaki İyimserlikle Yükseldi… Petrol fiyatları aşı iyimserliğiyle %8’e yakın değer kazandı. Brent petrolün varil fiyatı dün vadeli işlemlerde 43 $’a kadar yükseldi. Global piyasalarda risk iştahının yüksek seyretmesinin petrol fiyatlarına destek sağlaması beklenebilir.

 

 

SP500… Aşı Rallisi Yerini Karışık Bir Seyire Bıraktı… ABD’de hisse senedi piyasaları Pfizer’ın aşı geliştirme çalışmalarından gelen olumlu haberin etkisiyle sert bir şekilde yükseldi. S&P500 endeksi 3,657 puana kadar yükselerek tarihi zirvesini yeniledi. Yeni işlem gününde vadeli işlemlerde karışık bir görünüm sergiliyor.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder