İller

10 Aralık 2020 Perşembe

BİST100 endeksi


Güne yatay seyirde başlayan piyasalarda ABD'de enflasyon verisi başta olmak üzere, Avrupa Merkez Bankası kararları, içeride Eylül dönemi İşsizlik Oranı, TCMB'nin brüt ve net uluslararası rezerv verileri, para-banka istatistikleri ve yurtdışı yerleşiklerin menkul kıymet portföy hareketleri verileri yayımlandı.

Yurt içinde Eylül ayı işsizlik rakamları TÜİK verilerine göre işsiz sayısı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 550.000 kişi azalarak 4,0 milyon kişi oldu. İşsizlik oranı 1,1 puanlık azalış ile %12,7 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 1,5 puanlık azalış ile %14,9 oldu.

TCMB’nin haftalık açıkladığı rapora göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları 4 Aralık işlem haftasında 231,21 milyar dolara yükselerek rekor kırdı. TCMB’nin haftalık banka ve para istatistikleri verilerine göre 4 Aralık işlem haftasında brüt döviz rezervleri 2 milyar 495 milyon dolar artarak 46 milyar 394 milyon dolara yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bankacılık sektörünün döviz pozisyon açığı olmadığını belirterek, bugüne kadar BDDK tarafından sektöre yönelik alınan kararların da son derece rasyonel ve piyasaya olumlu etkisi olan kararlar olduğunu söyledi.

Yurtdışı piyasalarda ise dün Avrupa Merkez Bankası takip edildi. Gerçekleştirilen toplantısında faizlerde bir değişikliğe gitmezken beklentilere paralel bir şekilde acil tahvil alım programını (PEPP) 500 milyar euro artırdı. Bu artış sonrası varlık programı 1,85 trilyon euroya yükseldi. Ayrıca PEPP'in süresi 2022 Mart sonuna uzatıldı. Ayrıca Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret anlaşması hakkındaki kararın 13 Aralık Pazar günü verileceğini söyledi. Dün AB Liderler Zirvesinde Türkiye’ye yönelik yaptırımların gelip gelmeyeceğine yönelik belirsizlikle Dolar/TL kurunda sınırlı bir yükseliş yaşanırken. Zirvenin taslak kararı daha önce yayınlanıp toplantıdan da bir yaptırım çıkmayacağı anlaşılmasıyla 7,87’ler görülürken, Türkiye ile ilişkilerde gelişme olmaması durumunda Mart ayındaki toplantıda yeni adımlar atılacağı da belirtildi. BIST 100 endeksi tarafında ise hafta sonuna yaklaşırken yatay bir seyir izleyen endekste 1.366 puanın görülmesinin ardından satış ağırlıklı seyre dönüştüğü görüldü. Endekste kısa vadede 1.345 – 1.335 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.370 – 1.380 seviyelerinin direnç oluşturmasını bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder