İller

23 Ocak 2021 Cumartesi

GÜNEYSINIR İLÇEMİZE 50 DEKAR ORGANİK BAĞ TESİSİ KURULACAK

KOP İdaresi Başkanlığınca KOP Kırsal Kalkınma Programı kapsamında finanse edilen ve Güneysınır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'müz tarafından yürütülen "Güneysınır'da Organik Bağcılık Projesi" ile Güneysınır İlçemizde 11 çiftçimize 50 dekar alanda Organik Bağ Tesisi kurulumuna başlanmış ve fidan dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Gerçekleştirilen fidan dağıtımı programına İl Tarım ve Orman Müdürü Ali ERGİN, Güneysınır Belediye Başkanı Ahmet DEMİR, KOP  İdaresi Planlama ve Proje Geliştirme Koordinatörü Mustafa Ümit YORGANCILAR, Güneysınır İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mahmut Sami AKMAZ ve çiftçilerimiz katılmışlardır.
Güneysınır'da Organik Bağcılık Projesi Fidan Dağıtım Programında bir konuşma yapan İl Müdürümüz Ali ERGİN konuşmalarında;
"Güneysınır İlçemiz topoğrafik yapısı itibariyle büyük bir kısmı kırsal dağlık(%70) ve engebeli olup,  tarım arazileri küçük ve parçalı bir yapıya sahiptir. Bu durum İlçe halkının tarımsal faaliyetlerini çok zor şartlarda yürütmelerine sebep olmakta, günümüzün gelişen teknoloji ve yeniliklerine uyum sağlamada yetersiz kalmakta ve gelişmiş teknolojiye sahip tarım işletmeleri ile rekabet gücünün daha gerisinde kalmasına neden olmaktadır. 

Güneysınır İlçemizde uzun yıllardır yapılan bağcılık geleneksel bir tarım faaliyeti halinde devam etmektedir. Fakat coğrafi ve iklimsel şartlarının elverdiği ideal bağ verimine halen çok uzaktadır. Projemiz ile geçmişten gelen tecrübeler ile beraber, bakım şartlarına göre değişmekle birlikte ekonomik ömrü 30-40 yıl olan bağların; düzeltilmesi mümkün olmayan hatalardan uzak, teknik bilgi ve analizler sonucu yapılacak planlama ile tesis edilmesi hedeflenmiştir. Bununla birlikte ortak bir amaç doğrultusunda beraber hareket edebilen üreticilerimizin organik tarımsal üretim metodunu benimseyerek bölgesel ekolojik dengenin korunmasına katkıda bulunularak birlikte pazarlama ağının oluşmasına imkan sağlanacaktır. 
İlimizde yaklaşık 80.000 dekar alanda bağcılık yapılmakta, Güneysınır İlçemiz 16.000 dekar bağcılık alanı ile İlimiz sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. 

Projemiz KOP İdaresi Başkanlığınca KOP Kırsal Kalkınma Programı kapsamında desteklenmekte olup; toplam bütçesi 413.797,00 TL.dir. Bunun  %30'u (116.976,00TL) yatırımcı katkısıdır.  Proje ile İlçemizde Modern bağ kurulumunu teşvik etmek amacıyla; Amerikan Asma Anacı üzerine aşılı, E. Kara, Göküzüm, Trakya İlkeren vb. bölgeye uygun çeşitlerle, yüksek sistem aparatlarının kurulumu ve ihatası ile 50 da alanda bağ kurulumu yapılmaktadır. Projemize 46 üretici başvuru yapmış olup, değerlendirme sonucu proje kriterlerine uyan 11 üreticimiz ile hibe sözleşmesi imzalanarak, modern bağ kurulumlarına başlanmıştır.

Ayrıca İlçemizde Bakanlığımız projeleri ve bu tür projeler sayesinde son iki yıl içerisinde; 11 üreticimize 59 da alanda yüksek sistem bağ kurulumu gerçekleştirilmiştir. Bunun neticesinde yüksek sistem bağcılığın sağlamış olduğu verim, kalite ve ekonomik katkıdan dolayı son yıllarda üreticide farkındalık oluşturularak, bağ rehabilitasyonu kapsamında 6 üreticiye 57 da alanda bağ iyileştirme çalışması gerçekleştirilmiştir " dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder