İller

27 Ocak 2021 Çarşamba

Piyasaların yönü


BIST100…Global Hisse Senedi Piyasalarında Sert Satışlar Görüldü… Salı günkü sınırlı düşüşün ardından güne yatay bir başlangıç yapan endeks yurt dışı piyasaların satış baskısı altında kalarak düşüşünü hızlandırdı ve 1,509 puan seviyelerindeki 22 günlük hareketli ortalamasının altına geriledi. Koronavirüs salgınında ülkeler kapanmaya devam ederken, aşı tedariği konusundaki kaygılar Avrupa tarafında satışların sertleşmesine neden oldu. Güne hafif artıda başlayan endeks yurt dışı piyasalardaki satış dalgasının etkisinde satışlar derinleşti ve günü %4.5 değer kaybıyla 1,467 puana geriledi. Global piyasalar FED sonrasında zayıf seyrini sürdürüyor. Yeni işlem günü öncesinde Asya piyasasında satışların devam ettiğini görüyoruz. Vadeli işlemlerde hisse senedi piyasalarında satışlar devam ediyor. BIST100 endeksi 1,470 desteğinin de altına sarktıktan sonra, gün içerisinde bu seviyenin üzerine çıkması durumunda, endeksin dünkü kayıplarını telafi etmeye çalışması beklenebilir. TCMB 2021/1 enflasyon raporunu yayınlayacağı bir basın toplantısı düzenleyecekken, 2021 yılına ilişkin kurumun enflasyon beklentilerini takip edeceğiz. Diğer taraftan aşı konusundaki gelişmeler ve mali teşvik konusundaki umutsuzluk piyasaları baskı altında tutmaya devam edecektir.

 

 

USDTRY…Dolar Global Bazda Güç Kazandı… Dün global risk iştahının zayıflamasına bağlı olarak dolar güç kazanırken, Dolar TL kuru 7.34 - 7.41 bandında dalgalandı. FED politika faizinde değişikliğe gitmese de aşılama konusundaki gelişmeler ve mali teşvik paketinin planlanandan daha zorlu geçeceği beklentisi gelişen piyasa ülke para birimleri üzerinde baskı yaratıyor. Merkez Bankası 2021 yılının ilk enflasyon raporunun tanıtımı amacıyla bugün saat 10.30'da bir basın bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

 

 

EURTRY…9 Seviyesine Yöneldi… ECB üyesi Klaas Kont’un faiz indirimi için hala daha alan olduğunu belirtmesi Euro’ya satış getirdi. Euro TL kuru bu satışın eğilimin etkisinde 8.91 seviyesine kadar geriledikten sonra risk iştahındaki düşüşün belirginleşmesi ve gelişen piyasa ülke para birimlerindeki değer kayıplarına bağlı olarak yeniden 9 seviyesine yöneldi.

 

 

EURUSD… FED Tam Toparlanmadan Uzaktan Olunduğunu İfade Etti… ECB, Euro Dolar paritesinin son dönemde güçlenmesine ilişkin gerekli araçların ellerinde bulunduğu gerekirse müdahale edilebileceği minvalinde bir açıklama yaptı. FED beklentilere paralel olarak politika faizinde değişikliğe gitmezken, piyasalardaki riskten kaçış modu güvercin FED’i bile gölgede bıraktı. ECB tarafından gelen açıklamalar, aşı konusunda yaşanan sorunlar ve riskten kaçışla birlikte parite 1.21 seviyesinin altına geriledi.

 

 

XAUUSD… Altın Fiyatları FED Toplantısından İstediğini Alamadı… Altın fiyatları doların global bazda güçlenmesiyle birlikte düştü. FED faizleri serbest bırakırken, ekonominin tam toparlanmasına uzak olunduğunu, para politikasının salgın bitene kadar ekonomiyi desteklemeye devam edeceğine işaret ederken, bazı gelişmelerin 2021 yılı sonunda güçlü toparlanmaya işaret ettiğini ifade etti.

 

 

GAUTRY… Son 6 Ayın En Düşük Seviyelerinden Toparlanma Çabası İçerisinde… Gram altın, bir süredir Dolar TL kuru ve ons fiyatına bağlı olarak dar bir bant içerisinde dalgalanıyor. Dün gün içerisinde 435 TL seviyelerine kadar gerileyen gram altın, ons fiyatındaki düşüşe rağmen, Dolar TL kurundaki yukarı yönlü hareketin etkisinde 439 TL seviyelerine yöneldi.

 

 

BRENT… Koronavirüs Salgını Konusundaki Gelişmelerin Etkisinde Baskı Altında… Koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan önlemler, aşı tedariği konusundaki endişeler enerji fiyatlarını aşağı yönlü baskılıyor. Brent petrolün varil fiyatı, doların global bazda değer kazanmasıyla birlikte 55 $ seviyesine geriledi.

 

 

S&P500… Günü Sert Satışlarla Tamamladı… Aşılama konusunda olumsuz gelişmeler, mali teşvik paketinin Mart ayına sarkabileceği beklentileri bir süredir primli seyreden hisse senedi piyasalarında sert satışların gelmesine neden oldu. S&P500 endeksi %2.5 kayıpla 3,753 puana geriledi.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder