İller

22 Şubat 2021 Pazartesi

Piyasa analizi


 Haftanın ilk işlem gününü Bist100 endeksi %0.62 geri çekilme ile 1550,61 seviyesinde kapattı. Oluşan satış baskısının küresel hisse senedi endeksleri ile paralel olduğunu takip ettik. Bu noktada piyasalarda satışları tetikleyen en önemli gündem maddesi ABD uzun vadeli tahvil getirilerinde oluşan yükseliş hareketleriydi. Son dönemde ABD’den gelen pozitif veri akışı (perakende satışlar ve ÜFE) ve bölgesel FED başkanlarının enflasyonda artış yaşanacağına yönelik yorumları reflasyon fiyatlamalarını beraberinde getirdi. Bu gelişmelere paralel olarak ABD teşvik paketine yönelik güçlenen pozitif beklentiler, aşılama sürecinin hızlanarak devam ediyor olması ve dünya ölçeğinde gerileyen vaka sayıları da yine enflasyon beklentilerini artırmakta. Bu sayede ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.40 seviyesine yaklaşırken 30 yıllıkların getirisinin %2.19 seviyesine kadar yükseliş kaydettiğini gördük. Bu fiyatlamanın etkisi ile gelişmekte olan ülke para birimlerinde de satış baskısı hakimdi. GOÜ para birimlerinin gün içerisinde ortalama %1 oranında satış baskısı altında kaldığını ve buna paralel olarak Dolar/TL paritesinin 7.09 seviyesine yaklaştığını takip ettik.

 AB tarafında gündem ; Euro Bölgesi tarafında Ocak ayı TÜFE verilerini takip edeceğiz. Hatırlanacak olursa daha önceki veride manşet TÜFE verisi 0.9 olarak açıklanmış ve enflasyon altı ayın sonunda artı bölgeye yükselmişti. Çekirdek TÜFE verisi ise %1.4 gelerek beş yılın zirvesine ulaştı. Bugün açıklanacak verilerde beklenti, son gelen rakamlarda sapma olmayacağına şeklinde.

 ABD tarafında ise Şubat ayı Conference Board (CM) tüketici güveni verisini takip edeceğiz. Beklenti bir önceki aya göre endeksin 89.3 seviyesinden 90.00 seviyesine yükseleceği yönünde.

 Akşam ise FED Başkanı Powell’ın merkez bankasının yarı yıllık para politikası raporunu ABD Kongresi’ne sunması olacak. İlk sunum Senato Bankacılık Komitesi’nde gerçekleştirilecek. Powell’ın sunumuna ilişkin yatırımcılar, enflasyon beklentilerini ve bu beklentilerin para politikasının seyrini hangi hızda etkileyeceğine yönelik sinyaller arayacak. Powell’ın enflasyon riskini azaltan bir konuşma yapması bekleniliyor. Buna paralel olarak pandemi nedeni ile hala işsiz olan milyonlarca Amerikalıyı işaret ederek istihdam piyasasının zayıflığını ve yakın zamanda para politikası desteğini çekmeyeceklerini vurgulaması bekleniyor.

 Yurtiçinde ise; Hazine ve Maliye Bakanlığı, Şubat'ın son iki ihalesini düzenleyecek. 14 Ay vadeli kuponsuz tahvil ile 6 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvil yeniden ihraç edilecek. Bu sabah açılış sonrasında 1528 - 1570 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

 Asya Pasifik Bölgesi'nde endeksler Salı günkü işlemlerde genellikle artış kaydederken, Güney Kore Borsası negatif ayrıştı, Japonya borsası ise tatil nedeni ile kapalı. Çin'de bu sabah açıklanan verilere göre, Ocak ayında konut fiyatları Aralık ayına göre daha hızlı yükselerek yüzde 0.28 artış kaydetti. İngiliz bankacılık kuruluşu HSBC PLC hisseleri Hong Kong'da temettü açıklaması ile yükseliyor

 ABD Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu 1,9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketini onayladı. Paketin bu haftanın ilerleyen günlerinde Temsilciler Meclisi’nin tamamında oylamaya sunulması bekleniyor.

 Dallas Fed Başkanı Kaplan, daha fazla mali destek ve aşılama olasılığı dikkate alındığında ABD ekonomisine yönelik yüzde 5 olarak ortaya koydukları GSYH büyüme tahmininin olması gerekenin altnda kalmış olabileceğini söyledi

 Reuters'ın AB tarafından G20'nin bu haftaki toplantısı için hazırlanan belgeye dayandırdığı habere göre, birlik, G20 finans yöneticilerinden ekonomik toparlanmadan emin olunana kadar teşviklerin devam ettirilmesini isteyecek.

 İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Komitesi üyesi Gertjan Vlieghe, İngiltere'de faiz oranlarının 2008 global finansal krizi öncesindeki seviyelere kendisinin yaşam süresi içinde dönmesini beklemediğini söyledi. ( 49 yaşında)

 İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’nin karantinadan çıkış planına ilişkin, “21 Haziran’dan itibaren İngiltere’deki tüm sosyal kısıtlamaların kaldırılmasını hedefliyoruz” dedi.

 AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rus muhalif lider Alexei Navalny’nin tutuklanması nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulanmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

 Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa MB Başkanı Villeroy de Galhau, Euro Bölgesi ekonomisinin aşırı ısınması riski bulunmadığını, enflasyonda kalıcı, sürekli bir toparlanma riski görmediklerini söyledi.

 Avrupa Merkez Bankası üayesi Ignazio Visco, euronun ancak Euro Bölgesi üyesi ülkeleri federal bir hükümet oluşturmaya karar verdikleri takdirde ayakta kalabileceğini öne sürdü.

 İran, 2015 nükleer anlayşmasında yer alan ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na İran'ın bildirmediği tesislerde incelemelerde bulunma hakkı veren Ek Protokol'ü uygulamaya son verdiğini duyurdu.

 

Kaynak
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder