İller

21 Şubat 2021 Pazar

Piyasaların yönü


BIST100… Fitch Türkiye’nin Kredi Notu Görünümünü Durağana Çekti… BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta karışık bir görünüm sergiledi. 1,551 puan seviyelerinde başladığı haftayı 1,560 puandan tamamladı. Tarihi kapanış zirvesi olan 1,569 puanın üzerine çıksa da bu noktada kalıcı olmakta zorlandı. Salı günü ABD tahvil faizlerindeki yükseliş piyasaları tedirgin etti. Bu noktada gelen satışlar endeksteki momentumu etkiledi. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Cuma günü Türkiye’nin kredi notunu BB- olarak teyit ederken, görünümünü negatiften durağana yükseltti. Yeni haftaya başlarken teknik açıdan 1,560 puan seviyesi üzerinde kalıcı olunması pozitif bir sinyal olarak algılanabilecekken, yeni bir hareketin başlangıcı için bir süredir zayıf görünüm sergileyen bankaların destek olması beklenebilir. 1,510 puan seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 1,570 puan seviyesi direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu hafta endeksi temel etkileyen dinamiklerden olan yurt dışı piyasalar izlenmeye devam edecek. Global piyasalarda uzun vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş, olumlu aşı haberlerinin etkisinin hisse senedi piyasalarına olan etkisini sınırlandırıyor. Normalleşme adımlarının hisse bazında hareketler yaratması beklenebilir.

 

 

USDTRY… ABD 10 Yıllık Tahvil Getirilerindeki Yükseliş, TL Varlıklardaki Olumlu Seyri Baskılıyor… Dolar TL kuru TCMB’nin faiz kararını açıklayacağı haftada 6.89-7.05 bandı arasında dalgalandı. Amerikan doları hafta başında global bazda güç kazanırken, haftanın geri kalanında gelişen piyasa ülke para birimlerinin hemen hemen hepsi dolara karşı değer kazandı. TCMB’nin döviz alım ihaleleri yoluyla azalan döviz rezervlerini yerine koyup koymayacağı piyasalardaki bir soru işareti olarak karşımıza çıkarken, enflasyonu düşürme konusundaki kararlılık teknik açıdan Dolar TL kurundaki geri çekilmenin devam edebileceğine işaret etmekte.

 

 

EURTRY… Haftaya Hafif Yükselişle Başladı… Geçtiğimiz hafta 8.35-8.53 bandında hareket eden Euro TL kuru yeni haftada, 8.45 seviyelerinde zemin kazanma çabası içerisinde.

 

 

EURUSD… ABD Uzun Vadeli Tahvil Getirileri Yükselmeyi Sürdürdü… Euro bölgesi imalat PMI verisi son 4 ayın en büyük yükselişini kaydetti. Aşılama çalışmalarındaki başarılı sonuçlar Euro varlıkları yukarı taşıdı. ABD tarafında ise PMI verileri beklentilere paralel geldi. Euro Dolar karşısındaki haftalık kayıplarının bir kısmını geri aldı. ABD’de uzun vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş takip ediliyor. ABD 10 yıllık getirilerindeki yükselişin devam etmesiyle birlikte Euro Dolar paritesi kazançlarını geri verdi.

 

 

XAUUSD… Powell’ın Yarınki Sunumu Öncesinde Yönünü Yukarı Çevirdi… Geçtiğimiz hafta ABD’de 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin son 1 yılın zirvesine yükselmesiyle birlikte, altın fiyatları dolardaki değer kazancına bağlı olarak sert bir gerileme kaydetti. Altın yatırımcıları FED Başkanı Powell’ın Salı günü kongrede yapacağı sunuma odaklandı.

 

 

GAUTRY… Haftaya Hafif Yükselişle Başladı… Gram altın geçtiğimiz hafta 400 TL’nin altını test ederek Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye geriledikten sonra yeni haftaya ons altındaki yukarı yönlü hareketin etkisinde hafif yükselişle başladı. Ons altındaki yükseliş ve Dolar TL kurundaki alıcılı seyirden destek buluyor.

 

 

BRENT… OPEC+ Toplantısı Öncesinde Yükselişte… Geçtiğimiz hafta ABD’de petrol rafinerilerindeki üretimi aksatacak boyuta ulaşan soğuk hava dalgası, petrol fiyatlarında ralli yaşanmasına neden olurken, haftanın son işlem gününde Suudi Arabistan’ın Nisan ayı gibi tek taraflı üretim kesintilerini sonlandıracağına yönelik oluşan haber akışıyla birlikte geri çekildi. Aşılama çalışmalarının beklenen daha iyi gitmesi ve ekonomindeki hızlı toparlanmanın yarattığı talep iyimserliğinin OPEC+’in kesintilerinin önüne geçmesiyle birlikte haftaya artıdan başlayan Brent petroldeki yükselişin devam etmesi beklenebilir. Petrol üretiminin artırılıp artırılmayacağına ilişkin karar gelecek hafta gerçekleştirilecek OPEC+ toplantısında görüşülecek. Suudi Arabistan ve Rusya arasında oluşabilecek itlaf enerji piyasasında volatilitenin yükselmesine neden olabilir.

 

 

S&P500…Tahvil Faizlerindeki Yükseliş ABD Hisse Senedi Piyasalarını Baskıladı... ABD endeksleri Hazine Bakanı Yellen’ın teşvik paketi açıklamalarıyla birlikte haftanın son işlem gününe artıda başlasa günü ve haftayı ekside tamamladı. Yeni haftada uzun vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş ABD hisse senedi piyasalarını aşağı yönlü baskılamayı sürdürüyor. S&P500 vadelileri hafif satıcılı bir görünüm sergilemekte.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder