İller

22 Şubat 2021 Pazartesi

Uluslararası sermaye piyasaları


Eurotahvil Piyasaları

10 yıllık ABD tahvil getirisi dün kapanışa göre 3,2 baz puan yükselerek %1,369 seviyelerinden işlem gördü. Avrupa bölgesi tahvillerinde ise İtalya 10 yıllık tahvilin getirisi 2,6 baz puan azalarak %0,595’e düşerken, Almanya ve İngiltere 10 yıllık tahvil getirisi bir önceki iş gününe göre değer kaybederek sırasıyla -%0,34 ve %0,68 seviyesinden günü sonlandırdı.

ABD hazine tahvillerinde yaşanan satış ve global risk iştahının bozulması ile birlikte Türk Hazine Euro tahvillerinde satıcılı seyir hakim oldu. Beş yıllık ülke risk primi 5,4 baz puan yükselerek 290 seviyesinden işlem görürken, beş yıllık ve on yıllık kıymetlerin getirileri sırasıyla %4,30 ve %5,59 seviyesinden günü sonlandırdı. Banka ve şirket kıymetlerinde ise getirilerde yatay seyir hakimdi. İş Bankası 2030 vadeli kıymet %6,56 getiri seviyesinden işlem görürken, 2031 vadeli Yapı Kredi kıymeti ise %6,43 getiri düzeyinden alıcı buldu.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD endekslerinde yön bulma arayışı devam ediyor. Şubat ayının son haftasına haber akışı bakımından yoğun bir şekilde başlanıldı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi günü yaptığı açıklamada, yeni ortaya çıkan varyantlara karşı değiştirilmiş Covid-19 aşılarının uzun klinik araştırmalara gerek kalmadan onaylanabileceğini söyledi. Çin Dışişleri Bakanı, Biden yönetimini Çinli teknoloji şirketlerine yönelik baskısını durdurmaya çağırdı. Meclis, $1,9 trilyonluk koronavirüs yardım paketini ilerletti ve bu haftanın sonuna kadar onaylanabilmesi için gereken yolu hazırlamış oldu. Seans sonuna doğru satış baskısının tekrardan arttığı seansta, Dow Jones endeksi pozitif ayrışmayı başardı ve günü yatay pozitif tamamladı. S&P 500 ve Nasdaq endeksleri ise %0,77 ve %2,46 oranlarında değer kaybetti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’de karantina kısıtlamalarının nasıl ve ne zaman kaldırılmaya başlanacağını yönelik açıklamalarda bulundu. Johnson, kısıtlamaların hafifletilmesinin birkaç adımda gerçekleşeceğini ve her aşamanın verilere bağlı olacağını söyledi. İlk adım, İngiltere’deki okulların 8 Mart’ta yeniden açılmasını kapsıyor ve parklar gibi halka açık açık alanlardaki aktivitelere iki kişi arasında izin verilecek. 29 Mart’a kadar ise insanların evde kalma yasal zorunluluğunun yerine evden çalışmaya devam etmeleri tavsiye edilecek. DAX, Euro Stoxx 50 ve FTSE 100 endeksleri seansı sırasıyla %0,31,%0,37 ve %0,18 oranlarında ekside tamamladı.

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörün altısı günü kazanımlarla tamamlarken, teknoloji ve takdirsel tüketim hisselerinde sırasıyla %2,26 ve %2,15 oranlarında görülen satışlar endeksi aşağı çekti. Enerji ve finansallarda sırasıyla %3,48 ve %0,98 oranlarında gerçekleşen primler ise endeksi destekledi. Bir United Airlines Boeing 777 jetinde motorun arızalanması sebebiyle şirket hisseleri seansı % 2,11 oranında ekside tamamladı. ABD regülatörleri, United uçuşunda başarısız olan aynı Pratt & Whitney motorunu kullanan jetlerin teftiş edilmesini emretti. Boeing, havayollarının denetimler tamamlanana kadar bu jetleri kullanmayı askıya almasını önerdi. Wedbush analistinin bir araştırma notuna göre Tesla, bitcoin yatırımlarından yaklaşık 1 milyar dolar kar elde etti. Şirketin, 2020 yılındaki elektrikli araç satışlarından elde ettiğinden daha fazlasını Bitcoin’den kazanma yolunda ilerliyor yorumu öne çıktı. BMW CEO’su ise Tesla’nın bu büyüme hızında devam etmesi kolay olmayacak çünkü sektörün geri kalanı büyük bir hızla ilerliyor yorumu şirket hisseleri üzerinde baskı oluşturdu ve günü %8,55 oranında kayıplarla tamamladı. Royal Caribbean’ın rezervasyonların benzer hacimlerde ve pandemi öncesi sonuçlardan daha yüksek ortalama fiyatlarla geldiğine dair işaretlerin olduğunu söylemesinin ardından günü %9,33 oranında artıda tamamladı. Deutsche Bank’ın havayolu endüstrisinin pandeminin neden olduğu durgunluğun ardından toparlanma yolunda olduğunu söyleyerek satın alma notunu yükseltmesinin ardından American Airlines, Delta ve United hisseleri sırasıyla, %9,42, %4,53 ve %3,48 oranlarında değerlendi.

DAX endeksinde yer alan on sektörün sadece ikisi günü kazanımlarla tamamlarken, altyapı ve teknoloji hisselerinde sırasıyla %1,95 ve %1,08 oranlarında görülen satışlar endeksi aşağı çekti. Hammadde ve finans sektörleri ise sırasıyla %0,87 ve %0,35’lik primleriyle endeksi destekledi. Endekste yer alan şirketlerin haber akışının zayıf olduğu bir gün geride bırakılmasına karşın Bloomberg tarafından görülen şartlara göre, Delivery Hero’nun mevcut hisse senedi opsiyon programıyla bağlantılı olarak dolaşıma sokacağı 441,621 adet yeni hisse büyük ihtimal ile €111,5’den fiyatlanacak. Delivery Hero hisseleri gelişmeler ışığında %6,78 oranında kayıplarla endekste en kötü performans gösteren şirket oldu. En iyi performans gösteren şirket ise %2,52’lik primlerle Deutsche Bank idi. Volkswagen diğer otomobil üreticilerinden pozitif ayrışarak %2,03 oranında değer kazanırken Daimler ve BMW hisseleri sırasıyla %0,62 ve %0,43 oranlarında değer kaybetti. FTSE 100 endeksinde ise enerji hisseleri %2,55 oranındaki kazanımlarla dikkat çekerken, altyapı ve teknoloji sektörlerinde %2’nin üzerinde gerçekleşen kayıplar endeksi baskıladı.

ABD’nin açıkladığı Ocak ayı öncü endeksi %0,4’lük beklentilerin üzerinde %0,5 açıklanırken, Dallas FED imalat aktivitesi endeksi ise beklentilerin ve bir önceki verinin oldukça üzerinde 17,2 olarak duyuruldu. Avrupa tarafında takip edilen veriler ise beklentilerin üzerinde sırasıyla 94,2 ve 92,4 olarak duyurulan Almanya Şubat ayı IFO beklentileri ve iş ortamı endeksi oldu.

AB bölgesini kapsayan Ocak ayı enflasyon verisinde bir revizyona gidilip gidilmeyeceği yarın öne çıkan ekonomik veri olacak. ABD’de ise şubat ayı tüketici güveni endeksi önem kazanacak.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Gün içerisinde en yüksek 90,575 seviyesinden işlem gören Dolar Endeksi kazançlarını geri vererek kritik 90 seviyesinin altını test etti. ABD seansının son saatlerinde ise %0,3 kayıpla 90,100 düzeyinden işlem gördü. Gelişmiş ülke para birimlerinden NOK karşısında değer kazanan USD %0,7 ile en çok AUD karşısında kayıp yaşadı. Haftanın ilk iş gününde en düşük 1,2091’i test etmesinin ardından 50 Günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,2156 civarında işlem gören EURUSD paritesi günün son saatlerinde %0,3 değerlenerek 1,2150 seviyesinden fiyatlandı. Cuma günü beklentinin üzerinde gelen PMI ile birlikte GBPUSD paritesi 1,40 direncini kırmayı başardı. Gün içerisinde en düşük 1,3981 seviyesini test eden parite gün sonunda %0,3 pirimle 1,4060’den alıcı buldu.

Geçtiğimiz hafta kritik $1800 seviyesinin altına düşen Spot Altın haftanın ilk iş gününde kayıplarının bir kısmını alarak tekrardan $1800 seviyesinin üstüne çıkmayı başardı. Gün sonunda %1,4 değerli şekilde$ 1808’dan işlem gören altın için sıradaki direnç seviyesi $1850 olarak alınacaktır. Bir süredir $25 seviyesini test eden Spot Gümüş ise altında yaşanılan yükselişe eşlik ederek %3,5 değerlendi. Gün içerisinde en düşük $27,27 düzeyini görmesine karşın kapanışta 28,26 seviyesinden fiyatlandı. LME metallerinde ise 3 ay vadeye sahip alüminyum ve bakır sırasıyla %1,64 ve %2,1 değerlenirken nikel %0,5 değer kaybetti.

Cuma günü yaşanan soğuk hava sebebiyle baskılanan fiyatlar havaların normalleşmesi ile birlikte bazı rafinerilerin üretime devam edeceği haberiyle tekrar yükseldi. Diğer yandan Goldman Sachs tarafından gelen OPEC’in arz konusunda uyumlu hareket etmesi sebebiyle fiyatların beklenilenden daha erken ve daha yükseğe çıkacağı açıklaması dikkat çekti. Mart vadeli WTI petrol %4,1 yukarıda $61,50 seviyesinden fiyatlanırken Nisan vadeli Brent petrolde %3,6 değerlenerek $65,16’dan alıcı buldu

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder