İller

1 Mart 2021 Pazartesi

Küresel piyasalar


Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Sakinleşen enflasyon endişeleri ışığında tahvil faizlerindeki geri çekilme ile alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, sakinleşen enflasyon endişeleri ışığında tahvil faizlerinde görülen geri çekilme sonucunda alıcılı seyir izledi. Ayrıca bu hafta Senato’da görüşülecek teşvik paketine yönelik beklentilere ek olarak, aşı cephesindeki olumlu gelişmeler de risk algısını destekledi. J&J CEO’su Amerikalıların önümüzdeki 24-48 saat içinde aşı olabileceklerini ve bu hafta 4 milyon doz aşı sağlanacağını belirtirken, ABD’ye Haziran ayına kadar 100 milyon doz aşı tedarik edileceğini de sözlerine ekledi. Dow Jones endeksi %1,95 yükselişle 31.535,51puan seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de tüm sektör hisselerinde görülen alımlarla %2,38 değer kazancı ile 5 Haziran 2020’den bu yana görülen en yüksek seviye olan 3.901,82 puandan günü tamamladı. Nasdaq endeksi de, büyük teknoloji hisselerinde görülen alımlar ışığında %3,01 yükselişle 13.588,83 seviyesinden kapandı. Sektörler cephesinde aşı gelişmelerinin desteğiyle enerji ve bankacılık sektörü hisselerinde yükselişlerin %2’yi aştığını izledik. Diğer yandan, Apple ve Tesla gibi teknoloji hisselerinde de %5’in üzerinde yükselişler gerçekleşti. Tahvil faizleri tarafında, küresel merkez bankalarının enflasyon indikatörlerindeki mevcut görünümün sağlıklı bir ekonomik işleyişin sonucu olduğu yönündeki mesajlarının yarattığı sakinleşme eşliğinde dün %1,3830 seviyesini test ettikten sonra %1,4440 seviyesinde dengelenen ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu sabah %1,4150 seviyesine gerilemiş durumda. Bu paralelde MOVE endeksi de dün %9 gerilemeyle 68,73 seviyesinde gerçekleşerek, tahvil faizlerindeki yükselişin kısmen hız kestiğinin mesajını verirken, %15’in üzerinde düşüş kaydeden VIX endeksi 23 seviyesine yaklaşarak, hisse senedi piyasalarında volatilitenin azaldığını gösteriyor.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasalarında ise genel olarak karışık seyir görülüyor. Çin piyasaları Banka ve Sigorta Düzenleme Kurulu Başkanı Guo’nun deniz aşırı piyasalarda balon oluşmasından 'çok endişeli' olduklarını yönündeki açıklaması ile satıcılı seyir izliyor. Bu sabah tatilden dönen Güney Kore piyasalarında ise alıcılı seyir hakim. ABD vadeliler cephesinde de dün yaşanan yükselişlerin ardından realizasyonların ön planda olduğunu görüyoruz.

Bugün Euro Bölgesi’nde TÜFE verisi izlenecek. Şubat ayı öncü TÜFE verisinin manşet ve çekirdek bazda sırasıyla yıllık %0,9 ve %1,1’lik artışlar kaydetmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var?

Hafta içerisinde ABD’de istihdam, üretim ve dış ticaret dengesi verilerine ek olarak Markit hizmet PMI verisinin revizyonu takip edilecek. ISM hizmet verisine yönelik piyasa beklentisi verinin aylık bazda değişim göstermeyerek 58,7 seviyesindeki seyrini sürdüreceği yönünde. İstihdam verileri cephesinde Şubat ayında ADP Özel Sektör İstihdamı Değişimi verisinin 183K, tarımdışı istihdam verisinin de 143K seviyesinde artışlar görülmesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nde de perakende satışlar ve işsizlik verilerine ek olarak Markit hizmet PMI verisinin revizyonu izlenecek. Markit hizmet PMI Şubat ayı verisinin 44,7 olarak teyit edilmesi bekleniyor. Asya cephesinde Japonya’da hizmet PMI, araç satışları ve işsizlik verileri takip edilecek. Çin tarafında ise yalnızca hizmet PMI verileri izlenecek. Caixin hizmet verisinin aylık bazda 0,5 puan düşüşle 51,5 seviyesine gerileyeceği tahmin ediliyor.

 

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder