İller

21 Mart 2021 Pazar

MAVİ HES YÜZDE 90 ORANDA TAMAMLANDI


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü Mavi Hidroelektrik Santrali'nde sona yaklaştı. Yüzde 90 oranında yapımı tamamlanan santral,  yıllık 70 milyon kilowatt/saat elektrik enerjisi üretecek. Toplam 100 milyon liraya mal olacak santral, 25 bin hanenin elektriğini karşılayabilecek potansiyele sahip.

Türkiye'nin en önemli projelerinden olan KOP kapsamında Mavi Tünel çıkışında inşa edilen Mavi Hidroelektrtik Santrali'nde sona yaklaşıldı.

Santralin yapımında yüzde 90'lara ulaşıldığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, dünyanın ve Türkiye'nin yarınları için yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekti. Başkan Altay, "Türkiye enerjilerden faydalanmak adına önemli projeler üretiyor. Gelişmişlik seviyesini artıracak ve çevreyi tertemiz tutarak yarınlara daha güzel bir ülke sunacak projelere bizler de katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda Mavi Hidroelektrik Santrali'mizde yoğun emekler sonucu hedefe yaklaştık. İnşallah önümüzdeki haftalarda santralimiz tam kapasite hizmet verecek" dedi.

Konya için büyük bir kazanım olacak santralin omurgasını oluşturan etapların tamamlandığına dikkat çeken Başkan Altay, "Yoğun çalışmalarımız sonucu santralimizin binası tamamlandı. 36 kilometre uzunluğundaki yüksek gerilim enerji nakil hattı nihayete erdi. Türbin montajı bitti. Birinci ünite jeneratör kısmı tamamlandı, diğer etapları devam ediyor. 11 kilovatı 154 kilovata çıkaran trafo merkezimiz de tamamlandı. Otomasyon önümüzdeki haftalarda devreye alınacak. Konya'mız için büyük bir kazanım olan Mavi HES, yıllık 70 milyon kilowatt/saat elektrik enerjisi üretecek. Toplam 100 milyon liraya mal olan santralimiz 5 yıl içerisinde kendisini amorti edecek. Şehrimize hayırlı olsun" diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder