İller

4 Mart 2021 Perşembe

Piyasanın durumu


ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %0.73 yükseliş ile 1,625 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 1,608 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 1,630 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ? Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. EREGL (2.77 puan) ve GARAN (2.69 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, BIMAS (-1.27 puan) ve THYAO (-0.88 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL? BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 17 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %5.43 ile THYAO ve %3.54 ile PGSUS olurken, en fazla azalan hisselerin ise %3.59 ile ASELS ve %3.22 ile KRDMD olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR? BIST 30 Endeksi'nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi'nde 8 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 22 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %31 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %1.11 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0.53 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 9 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise THYAO ve PETKM hisselerinin RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta ARCLK, EREGL ve ISCTR dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise KOZAA, PGSUS ve TTKOM ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder