İller

9 Mart 2021 Salı

Tahvil faizindeki hareketlilik


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Tahvil faizindeki hareketler risk iştahı üzerinde belirleyici olmaya devam ederken, bu sabah piyasalar sakin. Dün ABD'de iyi geçtiği gözlenen 3 yıllık tahvil ihalesi sonrasında %1,52 seviyesine gerileyen ABD on yıllık tahvil faizi ile birlikte Nasdaq endeksi %3,7 oranında artış kaydetti. Bu ralli, bir taraftan piyasaların tahvil faizine olan hassasiyetini gösterirken diğer taraftan hisse piyasalarındaki genel yükseliş iştahının devam ettiğine işaret ediyor. Haftanın geri kalanında ABD'de 10 ve 30 yıllık tahvil ihraçları da yakından takip edilecek. Küresel piyasalarda bu sabahki nötr risk iştahına karşın yurtdışı faizlerdeki kısa vadeli gevşeme eğilimi ile birlikte BIST100 endeksi güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Küresel piyasalar bugün ABD'de yapılacak 10 yıllık tahvil ihracına kadar beklemede kalabilir. BIST100 endeksi ise gün içerisinde hafif alıcılı bir seyir izleyebilir.        

 

MAKROEKONOMİ

    
Nasdaq endeksinde dün kasım ayından bu yana en güçlü toparlanma gözlenirken endeks %4'e yakın artış kaydetti, Dow Jones'daki artış ise sınırlı kaldı. Bugünkü 10 yıllık tahvil ihalesi öncesi ABD 10 yıllıkların faizi, %1,53 seviyelerine gevşemiş durumda. Çin'de devlet destekli fonların müdahalesi Çin borsalarını desteklemeyi sürdürüyor. Bu arada Senato'dan bazı değişikliklerle geçen 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi teklifinin yeniden nihai oylaması Temsilciler Meclisi'nde bugün gerçekleştirilecek, sonrasında teşvik paketinin bu hafta içerisinde imzalanması için Biden'a sunulması bekleniyor.

  • Çin TÜFE'nin şubat ayında gıda fiyatlarının (domuz eti fiyatlarındaki keskin düşüş) etkisiyle düşüş sergilemesi bekleniyordu, TÜFE yıllık bazda -%0,3 düşüş beklenirken -%0,2 geriledi, ÜFE ise yıllık %1,5 artış beklentisine karşın başta bakır olmak üzere emtia fiyatlarının desteğiyle %1,7 arttı. ÜFE'deki artış iki anlama geliyor, birincisi Çin'in dış ticaretteki rolü düşünülünce dışarıya enflasyon ihraç edebileceğini gösteriyor, ikincisi ise ÜFE'deki artış sanayi karlarını destekleyerek Çin ekonomisine olumlu yansıyor.
  • Almanya'da ocakta dış ticaret fazlası aylık bazda 16,4 milyar Euro seviyesinde yatay seyretmesi beklenirken, 22,2 milyar Euro seviyesine yükselerek beklentileri aştı. Almanya'da ocakta dış ticaret fazlasının artışında, ihracatın aylık bazda -%1,2 düşmesi beklenirken %1,4 oranında artması ve ithalatın ise -%0,5 gerilemesi beklenirken -%4,7 oranında daralması etkili oldu. Ayrıca Euro Bölgesi'nde geçen yılın son çeyreğine ilişkin GSYH büyüme nihai verileri takip edildi. Euro Bölgesi ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde -%0,7 oranında daralırken, yıllık bazda ise -%4,9 oranında daralma sergiledi. Böylece, 2020 yılının tamamında Euro Bölgesi ekonomisi -%6,6 oranında daralmış oldu.

Dün Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Ekonomik Görünüm raporunu yayınladı. Bir önceki rapora göre küresel ekonomi açısından daha iyimser tahminler görülmekte. Ekonomik toparlanma umutlarının ticaret ve sanayi üretimindeki seyirle birlikte arttığı belirtilmekte. 2021 yılı küresel ekonomi büyüme tahmini de %4,6'dan %5,6'ya yükseltildi ve salgın öncesi seviyelere, aşılanma sürecine bağlı olarak 2021 ortalarında ulaşılabileceği beklenmekte. Raporda aşılama sürecinin hızlanmasının ve etkinliğinin önemine dikkat çekilmekte. Aşılama sürecinin momentum kazandığı, mali teşviklerin özellikle ABD'deki teşvik paketinin, ekonomik aktiviteyi hızlandırıcı etkide bulunacağı belirtilirken, büyümenin ülkeler ve sektörler arasında farklılaşacağına vurgu yapılmakta.

  • OECD raporunda Türkiye'nin bu yıl ki büyüme tahminini de %2,9'dan %5,9'a belirgin iyileştirdi, 2022 yılı büyüme tahminini ise %3,2'den %3'e hafif aşağı çekti. Raporda mali ve yarı mali önlemler ve inşaat ve imalat sanayindeki toparlanma ile ekonomik aktivitenin pandemi öncesi seviyelerin üstüne çıktığı belirtilirken, olumsuz bir nokta olarak yüksek emtia fiyatlarının net emtia ithalatçısı olan Türkiye için enflasyonu artıracağı vurgulanmakta. OECD'nin raporunda, Fransa, İtalya, Çin, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Rusya hariç tüm ülkelerde bu yıla ilişkin büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edildi.


Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 16.30'da şubat ayına ilişkin TÜFE verileri açıklanacak, yıllık bazda TÜFE'nin, %1,4'ten %1,7 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Son dönemde enflasyon beklentilerinde yükselişle uzun vadeli ABD tahvillerinde yukarı yönlü hareket görmekteyiz, fakat Powell ve diğer Fed üyeleri bu sene artan iç talebin enflasyonu yukarı çekebileceğini ama bu durumun geçici olacağını belirtmekte. Geçen seneki düşük baz etkisi de özellikle mart ayı itibarıyla enflasyon verilerinde geçici yukarı yönlü bir etkiye sebep olacak. Ayrıca Kanada Merkez Bankası'nın politika faiz oranını %0,25 seviyesinde sabit tutması bekleniyor.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10'da aralık dönemine (kasım, aralık ve ocak aylarına kapsayan döneme) ilişkin işsizlik oranı verisi takip edilecek. Kasım dönemi mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı %12,9 seviyesinde yatay seyretmiş ve iş gücüne katılım oranı ve istihdam oranında sınırlı gerileme görülmüştü. Arındırılmamış işsizlik oranı %12,7 seviyesinden %12,9 seviyesine sınırlı yükselirken, iş gücüne katılım oranı ve istihdam oranı aylık %0,7 gerilemişti. Kasım döneminde toplam istihdam kaybı artış hızı artarak aylık 260 bin kişiden 381 bin kişiye çıkmıştı. Sektörel bazda bakıldığında sanayi sektörü istihdama katkı sağlamaya devam etmişti. Ocak ayı imalat PMI raporunda üretimdeki artışla firmaların istihdamını artırdığı ve istihdam artış hızının Aralık 2017'den beri en yüksek oranda olduğu tespiti yer almaktaydı. Bu açıdan aralık döneminde sanayi istihdamında artış görmemiz olası. Salgınla birlikte yüksek miktarda istihdam kaybına uğrayan hizmet sektöründe ise kısıtlamaların ocak ayında da sürdüğü göz önüne alınırsa hizmet istihdamında azalma olası gözükmekte. İnşaat istihdamında ise kasım dönemine ilişkin veride nisan sonrası ilk kez aylık bazda istihdamda azalma görmüştük. Finansal koşullardaki sıkılaşmanın devam etmesi konut satışlarındaki güçlü yükselişin hız kesmesine neden oluyor, bu da inşaat istihdamına aşağı yönlü risk oluşturmaya devam etmekte.    
 

ŞİRKET HABERLERİ 


Bizim Toptan (BIZIM, Nötr): Şirketin 2020 yılı 4. çeyrek ana ortaklık net dönem karı 12mn TL'lik piyasa beklentisinin üzerinde 18,7mn TL olarak açıklanmıştır. 4Ç2019'da Şirket 11,3mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirketin satış gelirleri 4Ç2020'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,5 oranında artarak 1.475mn TL olmuştur. Satışların maliyeti ise %26,7 oranında artarak 1.304mn TL'ye yükselmiştir. Buna bağlı olarak brüt kar 4Ç2019'a göre %34,2 oranında artarak 170,9mn TL'ye ulaşmıştır. Operasyonel giderler 2019'un 4.çeyreğine göre %32,2 oranında artmış ve 109,6mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Diğer faaliyetlerden 25,9mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece esas faaliyet karı 35,4mn TL olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden 11,2mn TL gelir yazılırken, finansman tarafında ise 22,7mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece vergi öncesi net dönem karı 24mn TL olmuştur. 5,2mn TL'lik vergi gideri sonrası 4Ç2020 ana ortaklık net dönem karı 18,7mn TL olmuştur.

4. çeyrek karıyla birlikte 2020 yılı ana ortaklık net dönem karı 2019'a göre %15,5 artışla 38,2mn TL seviyesine gerilemiştir.

Şirket 2021 yılı beklentilerini de açıklamıştır. Buna göre yıl sonunda ulaşılması hedeflenen mağaza sayısı 178 olup, sigara ve şeker kategorileri hariç satış büyümesi beklentisi %23-25 aralığındadır. FAVÖK marjının %4,8 olması öngörülürken, net kar beklentisi ise 43mn TL'dir. Buna ek olarak, Seç Marketlerin 2021 yıl sonunda ulaşılması hedeflenen mağaza sayısı 1.800 adet seviyesindedir. Seç  Marketler'den elde edilmesi hedeflenen satış geliri de 1,4 milyar TL'dir.

Ayrıca, Şirket Yönetim Kurulu hisse başına brüt 0,3207 TL kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Son hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %2,2 olarak hesaplanmaktadır.

Torunlar GYO (TRGYO, Nötr): Torunlar GYO 4Ç2020'deki net dönem karı (konsolide) yıllık %20,5 oranında azalarak 737,4mn TL'ye gerilemiştir. Piyasanın ortalama kar beklentisi 808mn TL iken, bizim beklentimiz 458mn TL kar yönündeydi. Yatırım amaçlı gayrimenkullerin değer artışından elde edilen gelirin beklentimizin üzerinde gelmesi tahminimizdeki sapmada ana faktör olmuştur. Torunlar GYO'nun 4Ç2020'deki satış gelirleri 329,5mn olarak gerçekleşmiş ve yıllık %10,2 oranında artış göstermiştir. Şirket'in kira gelirleri pandemi etkisiyle yıllık %15,8 oranında azalarak 135,6mn TL'ye düşerken, konut ve ofis satış gelirleri %58,1 oranında artmış ve 161,2mn TL'ye yükselmiştir. Şirket'in brüt karı ise 4Ç2020'de 231,8mn TL gerçekleşerek yıllık %11,8 oranında artış kaydetmiştir. FAVÖK de aynı dönemler itibarıyla %11,4 oranında artış kaydetmiş ve 198,4mn TL'ye  (Beklenti: 182mn TL) yükselirken, FAVÖK marjı 0,6 puan artarak %60,2 olarak gerçekleşmiştir. Diğer yandan, yatırım amaçlı gayrimenkullerin değer artışından bu çeyrekte 743,9mn TL gelir (4Ç2019: 954,1mn TL) kaydeden Şirket,  179,4mn TL net finansman gideri yazmıştır.

Dördüncü çeyrek karı sonrasında Şirket'in 2020 yılındaki net dönem karı 293mn TL olmuştur. Şirket, 2019 yılında 865,8mn TL kar elde etmişti.

Torunlar GYO Raporumuz için tıklayınız…
 
Vestel Elektronik (VESTL, Pozitif): Vestel Elektronik'in 4Ç2020 ana ortaklık net dönem karı 800mn TL ile 501mn TL olan ortalama piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 175,1mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %47,8 oranında artan Şirket'in brüt karı ise maliyetlerdeki görece düşük artışa bağlı olarak %64,8 oranında artarak 2.037,5mn TL'ye ulaşmıştır. Aynı dönemde operasyonel giderler %44,5 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 4Ç2019'da kaydedilen 137,8mn TL'lik gidere karşın 4Ç2020'de 218,3mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %222,6 oranında artarak 1.211,9mn TL'ye yükselmiştir. 231,3mn TL'lik finansman gideri ve 20,1mn TL'lik vergi giderinden sonra ana ortaklık net dönem karı 800mn TL olarak gerçekleşmiştir.
Son çeyrekteki yüksek kar rakamıyla birlikte Şirket'in 2020 yılı ana ortaklık net dönem karı 1.772,6mn TL'ye ulaşmıştır. Şirket'in 2019 yılı ana ortaklık net dönem karı 324mn TL idi.

Yataş (YATAS, Nötr): Şirket'in 4Ç2020 net dönem karı bir önceki yıla göre %273,2 oranında artarak 71,4mn TL'ye ulaşmış ve ortalama piyasa beklentisi olan 66mn TL'nin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Satış gelirleri son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %91,4 oranında artan Şirket'in brüt karı ise %83,1 oranında artarak 253mn TL'ye ulaşmıştır. Aynı dönemde operasyonel giderler %47,5 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 11,8mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %140,1 oranında artarak 96mn TL'ye yükselmiştir.

Son çeyrekteki kar rakamıyla birlikte Şirket'in 2020 yılı lık net dönem karı 170,1mn TL'ye ulaşmıştır. Şirket'in 2019 yılı ana ortaklık net dönem karı 86,2mn TL idi.
 
Zorlu Enerji (ZOREN): Şirketin %100 bağlı ortaklığı Rotor Elektrik Üretim AŞ'nin bünyesindeki 135 MW kurulu güce sahip Gökçedağ Rüzgar Enerji Santrali'nin üretim lisansında yer alan kurulu gücü 15,6 MW'lık ek kapasite artışına imkan verecek şekilde 150,6 MW olarak tadil edilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Özelleştirme: Özelleştirme İdaresi Başkanığı(ÖİB), Denizli ilinde bulunan Çal Hidroelektrik Santrali, Erzincan ilinde bulunan Girlevik II ve Mercan Hidroelektrik Santralleri, Sivas ilinde bulunan Koyulhisar Hidroelektrik Santrali, Kars ilinde bulunan Dereiçi Hidroelektrik Santrali ile bu santraller tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirme kapsam ve programına alınmasına karar verdi. ÖİB'in konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, belirtilen hidroelektrik santralleri "İşletme Hakkının Verilmesi" yöntemi ile özelleştirilecek. Belirtilen hidroelektrik santralleri tarafından kullanılan taşınmazların 'İşletme Hakkının Verilmesi" ve/veya "Kullanım İzni Devri" yöntemi ile özelleştirilmesine karar verildi. Özelleştirme işlemleri 31.12.2025 tarihine kadar tamamlanacak. Kaynak: Foreks

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Şirket 09.03.2021 tarihinde Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. tarafından gerçekleştirilen "KKTC Sağlık Bilgi Sistemi Projesi Hizmet Temini" ihalesine katılmıştır. Yapılan ihaleye 7 şirket iştirak etmiş olup 3,1mn USD ile en uygun teklifi firma vermiştir.

Karel Elektronik (KAREL): Firma son 5 yıldır otomotiv alanındaki faaliyetlerini çevresel görüş sistemleri ve elektronik kontrol ünitesi üzerine yoğunlaştırmıştır. Bu çalışmaların neticesinde TOGG'la da görüşüp üzerinde çalıştığı çeşitli projelerini TOGG'la paylaşmıştır. Dün, TOGG bünyesinde geliştirilecek araç için tasarlanması gereken elektronik kontrol ünitesi kapsamında değerlendirilen bagaj kapağı kontrol ünitesinin tasarım ve üretim faaliyetleri için firmanın tercih edildiğine dair "Letter of Nomination" şirkete ulaşmıştır. Bu tercih, aynı zamanda firmanın bu projede TOGG bünyesinde doğrudan tedarikçi listesi içerisinde yer almasına da olanak tanıyacaktır.

Yonga Mobilya (YONGA): Şirket Yönetim Kurulu hisse başına brüt 0,1353 TL kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 08.04.2021'dir.  Son hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %0,4 olarak hesaplanmaktadır.
 
FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17 seviyesinde değişmeyerek yatay seyretti. TCMB toplamda piyasayı 362 milyar TL ile haftalık repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı ve tüm fonlama haftalık repo ihaleleriyle sağlandı. TCMB sadeleşme politikasıyla uyumlu olarak dün 66 milyar TL'lik (%17'den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı ve diğer kanallardan fonlama yapılmadı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,59 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,52-%1,59 bandında hareketin ardından, %1,53 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta faizlerde görece yatay seyir gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 10 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. 


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder