İller

13 Nisan 2021 Salı

BOZKIRA KADRAJDAN BAKANLAR


Torosların eteğinde şirin bir Türkmen kasabası olan Bozkır doğal güzellikleri yaz ve kış mevsimlerinde fotoğraf tutkunlarına ilham kaynağı olmaya devam ediyor. 

Öncelikle ilçenin dikkat çeken doğal güzellikleri var.  Merkezin köprüleri, Büyük cami, köprüleri, Sarıot, Tosuntaşı, Akçapınar ve Gölcük yaylaları, Aygır ve Göksu şelaleleri ilçedeki fotoğraf sevdalılarının çekim yaptıkları yerler. Sosyal medyanın yaygınlaşması fotoğraf gönüllerinin sayılarının hızla artmasına neden oluyor. Bazıları uzun vadeli olarak tutunamasa da çoğunluğu sosyal ağlarda büyük ilgi görüyor. Bunlardan Yakup Çetin; Bozkır deyince akla gelen sitenin yani Siristat 'ın sahibi. Sadece Bozkır değil Türkiye'nin genelini fotoğraflamaya yönelmiş bir fotoğrafçı olarak değerlendirilebilir. 

Hasan Tutumlu; Bozkır Meslek yüksek okulunun duayen hocası. Özellikle Bozkır merkeze yönelik fotoğrafları Bozkırla ilgili pek çok sitede kaynak gösterilerek veya gösterilmeden paylaşılıyor. Başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz. Ramazan Özgür Tunç; Daha önce Anadolu Lisesi müdür yardımcısı iken şimdi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini üstlenen Hocamız yoğun iş temposunun stresini çektiği güzel fotoğraflarla atıyor. Özellikle Suğla gölü ve Bozkır merkeze yönelik çekimleri gayet güzel. Mehmet Çatdere; Bozkıra geldiğim de Hisarlık ortaokulu müdürü olarak tanıdığım sonra da İlçe MEM Şube Müdürlüğü yapmıştır. Şu anda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevini devam ettiriyor. Onun son dönemde drone ile yaptığı havadan Bozkır çekimleri bu alana yeni bir soluk getiriyor. Son olarak bir de sosyal medya hesabı tanıtmak istiyorum. Çünkü artık sosyal medya amatör fotoğrafçıların kendilerini gösterdikleri bir saha haline geldi. 

Instagram 'da Fotoğrafkolikbirmuallime hesabı; köyde görev yapan bir öğretmenimizin kendi kadrajından yansıttığı orijinal fotoğraflar olması nedeniyle dikkat çekici bir hesap. Fotoğrafdünyamht isimli hesapta ise doğaya ve köy kültürünü içinde barındıran dikkat çekici fotoğraflar bulunmakta…. Elbette yukarıda bahsettiklerim haricinde amatör ve emektar fotoğrafçılar mevcut. Bizimki sadece bir gazete yazısı hacminde olacak şekilde vefa amacıyla kaleme alınmış bir yazıdan ibaret. İster kâinatı tanıtmak ister hobi hangi amaçla yapılırsa yapılsın Bozkıra kadrajdan bakmak ayrı bir güzel. Selam ve dua ile…

Mustafa AK
Bozkır Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder