İller

17 Ekim 2021 Pazar

Migrende Akupunktur Tedavisi

Migren ağrısı nasıl tedavi edilir. Migren botoksu ve migrende akupunktur tedavisi hasta özellikleri dikkate alınarak uygulanan yöntemler arasında yer alıyor. Dr. Tayfun Akseki, “Akupunktur tedavisi ile migrenin oluşumunu önlemeye dönük bir tedavi uyguluyoruz” dedi.

Günlük yaşam kalitesini oldukça düşüren migren ağrısı çok sayıda kişide görülüyor. Bazı durumlarda kişinin günlük yaşamını tamamen aksatacak seviyelere bile ulaşabiliyor. Mevsim geçişlerinde de migren atakları baş gösteriyor.

migrende akupuntur tedavisi
Uzmanlar migrende akupunktur tedavisinin önemini vurguladı.

Migren Ağrılarında Akupunktur Tedavisi

Migren ağrıları ile baş etmenin çözümlerinin olduğunu söyleyen Dr. Tayfun Akseki, “Hava değişimi olan mevsimsel geçiş dönemlerinde migren atakları tetiklenebiliyor. Özellikle bu tip şikayeti olan hastaların atakları sıklaşabiliyor. Buna dönük tedavi olarak akupunktur kürleri uyguluyoruz. Haftada bir sıklıkla hastalara kürler uyguluyoruz ve migren ataklarının oluşmasını önlemeye çalışıyoruz. Bunun yanında migren botoksu uygulaması da yapılabiliyor. Migren botoksu uygulaması yaptığımızda etkinin oluşması 72 saat içinde başlıyor. Yaklaşık 12 günde oturuyor. Ondan sonra 4 ay süresince hasta migren ağrısı hissetmiyor. Saçlı deride bazı kaslara, alın bölgesine ve boyunda belli bölgelere uygulandığı için tetikleyici herhangi bir kasılma da olmadığından 4 ay boyunca hasta oldukça konforlu bir dönem geçirmiş oluyor. Akupunktur tedavisi ile migrenin oluşumunu önlemeye dönük bir tedavi uyguluyoruz. Etkili olduğunda hastalarda atakların arası iyice açılıyor.

Migrende Akupunktur Tedavisi

Migrende akupunktur tedavisi hakkında konuşan Dr. Akseki, “Saçlı deride belli noktalara botulinum toksini içeren ilaç enjekte ediyoruz. Kasların kasılması 4 ay boyunca geçici olarak paralize oluyor. Medikal estetikte kullandığımız botoks gibi etki gösteriyor. Kaslar atak esnasında kasılmayacağından dolayı ağrıya yol açıcı etki oluşturamıyor.  Migren çok sık görülüyor. Ayrıca migrenle karışan küme tipi baş ağrıları da mevcut. Özellikle stresli dönemlerde yüz ve saç derisi kasları çok kasıldığında şiddetli bir baş ağrısına neden oluyor. Yine aynı tedavi ile bu tip ağrıda da fayda sağlıyor. İlaç tedavisinde kullanılan ilaçların bazı yan etkileri de olabiliyor. Akupunktur tedavisinde etkili noktalara iğneleme yapıldığında şikayeti geçiriyor ve yan etki söz konusu olmuyor. Özellikle midesi hassas kişilerde ağrı kesici kullandığınızda gastrit ya da ülserinde azma olabiliyor. İlaçsız tedavi seçenekleri oldukça yararlı” dedi. Dr. Akseki, “Özellikle atakların sıklaştığı dönemde ağrı çok şiddetli ise yaşam kalitesi oldukça düşüyor ve migren botoksu kaçınılmaz oluyor. Akunpunktur uygulaması uzun vadeli tedavide önemli bir seçenek olarak öne çıkıyor” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder