İller

11 Şubat 2022 Cuma

Annesi İçin 15 Günde 15 Kilo Verdi!

Annesi İçin 15 Günde 15 Kilo Verdi!

Kilolu olduğu için verici olarak kabul edilemeyen Gülsüm Aydın, böbrek nakli bekleyen annesine böbreğini verebilmek için 15 kilo verdi. Hayat kurtaran bağış; kronik böbrek yetmezliği hastalığından dolayı nakil olması gereken Sevgi Aydın’a, kızından geldi.

 

Annesi İçin 15 Günde 15 Kilo Verdi! Böbrek yetmezliği olan annesi için 15 kilo veren Gülsüm Aydın, “Annem bir yıldır diyalize giriyordu. Psikolojisi iyi durumda değildi. Çok fazla içine kapanmıştı. Annemi böyle görünce hiç düşünmeden böbreğimi vermek istedim. İlk başvurduğumuzda yaşımın küçük olması ve kilomdan dolayı pek sıcak bakılmadı. Alp Bey ve Osman Bey’in karşısında böyle dediklerinde duygulandım ve ağladım. Ameliyata almaları için ısrar ettim. Ben de anneme umut olabilmek için kilo vermek istedim.  3 hafta da hırs yaptım 105 kilodan 90 kiloya kadar düştüm. Yaklaşık 15 kilo verdim. Daha sonra ameliyat süreci başladı. Şuan gayet sağlıklıyım. Sağlıklı besleniyorum ve ameliyat sonrasında da kilo verdim.” dedi.

‘Obezite, Diyabet, Hipertansiyon böbrek yetmezliğine neden oluyor’

Ameliyat sonrası açıklamada bulunan Prof. Dr. Alp Gürkan, “Ülkemizde maalesef beyin ölümü sonrası organ bağışı çok yetersiz olduğundan verici olarak canlı akrabalarını kullanıyoruz. Bu sağlıklı insanları ameliyat etmek bize ayrı bir sorumluluk yüklüyor. Yakınının sağlığını hatta hayatını kurtarmak için hiçbir sağlık problemi olmadığı halde ameliyat masasına yatan bu fedakâr insanlara hiçbir zararımızın olmaması lazım. Bu nedenle bu kişilere deyim yerindeyse “saçından tırnağına kadar” inceliyoruz. Bu kişilere en küçük zarar verme olasılığı halinde verici olarak kabul etmiyoruz. Bu nedenle bize başvuran vericilerin neredeyse %30’unu reddediyoruz. Obezite, diyabet, hipertansiyon böbrek yetmezliğine götüren önemli hastalıklardır. Bu nedenle bu durumdaki vericiler konusunda çok hassas davranıyoruz.

Annesi İçin 15 Günde 15 Kilo Verdi!

“Anneyi de kızını da evine sağlıklı olarak taburcu ettik”

Gürkan, anne kız ile ilgili, “Gülsüm hanım da oldukça genç ve kilolu bir verici adayıydı. Hemşire olması nedeniyle de hem kendisinin hem de annesinin durumu hakkında bilgili ve bilinçliydi. Öncelikle aşırı kilosu nedeniyle kendisini verici olarak kabul etmedik. Ancak annesi diyalizde hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok yıpranmıştı. Kendisi de annesine böbrek vermekte çok istekliydi. Biz 6 ay içinde zayıflayın en az 15 kilo verin sonra tekrar değerlendirelim dedik. Ancak kendisi 15 gün gibi kısa bir sürede bu kiloları verip verici olmak için uygun vücut kitle indeksi seviyesine indi. Yine de hastanede yatırdık ve gözlemledik, kilo vermeye devam etti. Biz de konsey sonrası durumunu görüşerek verici olarak uygunluk verdik ve ameliyatı gerçekleştirdik. Kapalı yöntemle çıkardığımız böbreği annesine naklettik. 1 hafta içinde anneyi de kızını da evine sağlıklı olarak taburcu ettik. Gülsüm bize ameliyattan sonra da zayıflayacağı sözünü verdi.” dedi.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder