İller

1 Şubat 2022 Salı

​“Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali” 2 Şubat’ta başlıyor


BU ŞİVLİLİK ÇOK KONUŞULACAK

Selçuklu Belediyesi 2-6 Şubat tarihleri arasında düzenleyeceği "Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali'yle çocuklara unutamayacakları bir anı bırakacak. Festival boyunca düzenlenecek  birçok etkinlikten çocuklar kadar aileleri de istifade edecek.

·Selçuklu Kongre Merkezi'nin ev sahipliği yapacağı çocukların aileleri ile birlikte fazlasıyla memnun kalacağı birbirinden değerli birçok konferans,müzikaller,etkinlikler,gösteriler ve programların yer aldığı "Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali" manevi iklimin baharı olan üç ayların gelişini büyük bir coşku ile karşılayacak.

Şehrin kültür ve sanat hayatına farklı bir boyut katan Selçuklu Belediyesi düzenlediği etkinliklerle tüm şehre önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Konya'nın kadim bir geleneği olan ve mübarek üç ayların başlangıcını müjdeleyen  şivlilik "Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali" ile Konya'ya renk katacak.

Festivalde birbirinden renkli müzikaller ve alanında uzman isimler sahne alacak

2 Şubat Çarşamba günü başlayıp 6 Şubat Pazar gününe kadar devam edecek olan "Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali" sabah 10:00 akşam 22:00 saatleri arasında misafirlerini ağırlayacak. 5 gün boyunca devam edecek olan festival programının gündüz kuşağında Elif'in Düşleri, Rafadan Tayfa, Keloğlan, Niloya, Kukuli" gibi TRT Çocuk kanalının sevilen karakterleri sahne alacak.  Öğle kuşağında ise ebeveynlere yönelik alanında uzman yazarlar tarafından çocuk gelişimi ve çocukların başarısına yönelik konferanslar verilecek. Bu kapsamda festivalde; Alişan Kapaklıkaya,Ender Saraç, Ahmet Şerif İzgören, Saniye Bencik Kangal, Mehtap Kayaoğlu, Sıtkı Aslanhan, Esra Coşkun, Lemi Filozof, Özgür Bolat, Melih Tuğtağ gibi isimler konferans ve söyleşiler gerçekleştirecek. 5 gün boyunca dolu dolu  devam edecek festivalde katılımcılara birçok ikram ücretsiz olarak sunulacak.

Başkan Pekyatırmacı: " Çocuklarımızın unutamayacağı dolu dolu bir şivlilik festivali olacak"

Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali'nin dolu dolu yaşanacağını ve şivlilik geleneğinin gelecek nesillerle aktarılmasına bir katkı olacağını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı:  "Manevi iklimimizin baharı olan üç ayların gelişini büyük bir coşku ile karşılayacağımız Konya'mızda,yüzyıllardır süregelen şivlilik geleneğimizi kültür ve sanatın kalbinde Selçuklu Kongre Merkezinde çok zengin bir içerikle hazırlanmış "Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali" etkinlikleriyle kutlamış olacağız. Bu kültürel ve manevî mîrâsı, gelecek nesillere aktarma gibi kutsal bir görevin getirmiş olduğu sorumlulukla sizler için Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali'ni hazırladık. Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali'nde eğlence dolu etkinlikler, birbirinden değerli isimlerle söyleşiler, eğitici atölye çalışmaları, gösteriler, konserler, ikramlar ve unutulmaz hatıralar biriktireceğiniz birçok program sizleri bekliyor. Bu vesileyle hem çocuklarımızı mutlu etmek hem de mübarek  ayları ailece sevinç içerisinde karşılayıp, birlik ve beraberlik ruhuyla ecdâdın bize bıraktığı kültürel mirası nesilden nesile aktaracağız. Festival alanında doyasıya eğlenmenizi; rahmet, bereket ve mağfiret dolu bir üç aylar geçirmenizi temenni ediyorum. Şivliliğimiz kutlu olsun." Şeklinde konuştu.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder