İller

21 Haziran 2022 Salı

KTO Karatay'da "Sürdürülebilir Akıllı Tarım ve İslami Finans" Konusu Ele Alındı


Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi tarafından II. Karatay Uluslararası İslam İktisadı ve Finans Konferansı (KARCIEF) düzenlendi. Konferansta; "Sürdürülebilir Akıllı Tarım ve İslami Finans" temasıyla, tarımda kullanılan yeni trendler ve teknolojik gelişmeler ile İslami finansın tarımın sürdürülebilirliğine katkısı ve desteklere dair değerlendirmelerde bulunuldu.

Konferansa 7 Ülke Katıldı

7 farklı ülkedeki 17 üniversiteden, 77 araştırmacının bildirisinin kabul edildiği konferansın açılış konuşmalarını, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Azerbaycan Mingeçevir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Shahin Bayramov ve KTO Karatay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İslam İktisadı ve Finans Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hamdi Döndüren yaptı.

"İslam İktisadı ve Finans Okur Yazarlığının Geliştirilmesi Gerekmektedir"

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç, açılış konuşmasında; "Türkiye'de ilk defa KTO Karatay Üniversitesi'nin İslam İktisadı ve Finans Bölümü'nü açmasını önemsiyorum. Bu tür etkinliklerin uluslararası alanda ses getireceğine ve üniversitelerle iş birliğimizi sürdürerek daha etkin sonuçlar alacağımıza inanıyorum. İklim krizi ve yaşanılan pandemi süreci, sürdürülebilir akıllı tarımın önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır.  Tarım üretimini daha verimli hâle getirmek için etkin araştırmalar ve uygulamalar yapılmalıdır. İslami finans, sürdürülebilir akıllı tarıma ilişkin sosyo-ekonomik yayılma etkisini arttırmak, değer zinciri finansmanı yaklaşımı yoluyla açığı kapatmaya yardımcı olmak açısından oldukça önemlidir" şeklinde konuştu.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Fatih Savaşan ise; "Tarımsal üretimin arttırılması ve akıllı tarımın geliştirilmesinde İslam iktisadı ve finansının rolü büyüktür. Özellikle depoculuk faaliyetlerine geçilmesi ve elektronik ürün senedi ticareti ile birlikte bu ürünlerin İslami finansa uygunluğu önem arz etmektedir" ifadelerine yer verdi.

 

"Konferansın, Akademiye Büyük Fayda Sağlayacağına İnanıyorum"

Azerbaycan Mingachevir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Shahin Bayromov konuşmasında konferansa katılımlarından dolayı gurur duyduğunu belirterek; "Bu imkânı bize sağladığınız için çok teşekkür ederim. Bu yılın teması olan 'Sürdürülebilir Akıllı Tarım ve İslami Finans' konusu üniversitemiz akademisyenleri tarafından da büyük bir merakla karşılanmıştır. Konferansın, akademik camiaya büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Bu minvalde Türk ve Azerbaycan kardeşliğini de vurgulamak; Karabağ Zaferi'nde yanımızda olduğunuz için ayrıca minnettarlığımı bir kez daha dile getirmek isterim" şeklinde konuştu.

"2050 Yılına Kadar 80 Milyar Dolar Yatırım Yapılması Öngörülmektedir"

KTO Karatay Üniversitesi İslam İktisadı ve Finans Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hamdi Döndüren, tarım ve gıda güvenliğinin öneminin altını çizerek; "Yeni trendler ve teknolojik gelişmeler insanların yaşam tarzlarını değiştirmekte ve rutinin önemli bir parçası hâline gelmektedir. Bundan dolayı, küresel nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için 2050 yılına kadar gıda güvenliğini desteklemek adına yılda en az 80 milyar dolar yatırım yapılması öngörülmektedir. Müslüman ülkelerin birçoğunda tarım hâlâ potansiyeline ulaşmış değildir" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından "Türkiye'de Lisanslı Depoculuk Ürün İhtisas Borsası ve İslami Finans" konulu açılış paneli düzenlendi. Panele Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, Türkiye Ürün İhtisas Borsası Genel Müdür Yardımcısı Dr. Necla Küçükçolak, Merkezi Kayıt Kurulu A.Ş. Saklama Operasyonları Direktörü Gül Özcan katıldı. Panelin sonrasında eş zamanlı oturumlar gerçekleşti.

İki gün süren konferansta, "Sürdürülebilir Akıllı Tarım ve İslami Finans" temalı, 10'u İngilizce olmak üzere 15 oturum düzenlendi. Oturumlarda hem yurt dışından hem de Türkiye'den İslam iktisadı ve finans üzerine uzman öğretim görevlileri ve sektör temsilcileri yer aldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder