İller

27 Aralık 2022 Salı

Muayenehane Hekimi Caymaz’dan 6 Ekim Yönetmeliği Eleştirisi (Özel Haber) 

Hekimler “Emek Bizim Söz Bizim” Dedi

Serbest çalışan KBB Uzmanı Doktor Ahmet Caymaz, muayenehane sahibi hekimlerin çalışma disiplinine darbe niteliğinde olan 6 Ekim Yönetmeliği ile ilgili açıklama yaparak, kamu yararı için bu yanlıştan dönülmesini söyledi.

Özel Hastaneler Yönetmeliği 6 Ocak’ta Yürürlüğe Girecek

Türkiye genelinde görev yapan muayenehane hekimleri, 6 Ocak’ta yürürlüğe girmesi söz konusu olan, serbest hekimlerin özel hastanelerle çalışma koşullarında kısıtlama öngören “Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i ile ilgili yürütmeyi durdurma başvurularının olumlu sonuçlanmasını umut ediyor. Serbest hekim olarak çalışan muayenehane sahibi Kulak Burun Boğaz (KBB)Uzmanı Doktor Ahmet Caymaz, yönetmeliğin hayata geçmesiyle özel hastanelerin kadroları dışındaki muayenehane sahibi doktorları kabul ederken belli kısıtlamalara gideceğine vurgu yaptı. Uz. Dr. Caymaz şöyle devam etti: “6 Ekim Yönetmeliği’ne göre özel hastanelerin dışarıdan doktor kabul edebilmesi için ya boş kadrolarının olması ya da hastane kadro sayılarının yüzde 15’i kadar doktor ile çalışma yapmaları zorunlu hale gelecek. Bir hastane hastalarına daha iyi hizmet verebilmek amacıyla istediği kadar doktor ile çalışamayacak. Sağlık Bakanlığının bu noktada da kısıtlamaları var. Her hastane belli bir oranda doktor çalıştırabilecek. Özel hastaneler hekim kadro sayısının yüzde 15’i kadar dış doktor alarak ameliyat yaptırabilecek. Bu sebeple bir özel hastane dışarıdan aldığı doktor sayısı kısıtlandığında hele ki bu rakam yüzde 15 gibi düşük bir oranda ise yaklaşık 7 bin civarında olan muayenehane hekiminin sadece 400-500 kadarı özel hastanelerle sözleşme yapabilecek. Kalan hekimler ise ameliyat yapabilecek bir hastane bulamayacak, takip edilen hastalar da bu durumda mağdur olacak. Ayrıca bu yönetmelikle her hekim tek bir hastane sözleşmesine sahip olacak. Zaten şu anda da bütün özel hastaneler ve muayenehaneler bakanlık kontolünde. Her hastanenin sunduğu imkanlar ayrı ve bizler hastaya uygun hastane seçiyoruz. Bu yönetmeliğin insan sağlığına, topluma halk için değerini çözemedik.”

“Yönetmelikle Hekim ve Hastalar Mağdur Ediliyor”

KBB Uz. Dr. Caymaz son olarak şunları söyledi: “Yüzde 15 kotası neye göre belirlenmiştir? Neden tek hastane anlaşması var? İnsanlar ameliyat olacakları hastaneyi seçemeyecekler mi? 6 Ocak’a çok az bir süre kaldı. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesine çok az bir süre kaldı. Yürütmeyi durdurma davalarının en kısa sürede sonuçlanmasını bekliyoruz. Hekimlerin ve hastaların hastane seçme hakkı yakında engellenebilir. Bu nedenle 6 Ekim kararları, hem doktorların hem de hastaları zor durumda bırakacak maddeler içeriyor. Doktorların çalışma alanı kısıtlanırken, hastaların hem doktor hem de hastane seçme özgürlüğü de ellerinden
alınıyor.”

Bakan Koca Twitterdan Açıkladı

6 Ekim yönetmeliği tartışmaları devam ederken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yönetmelik ile ilgili twitter üzerinden şu açıklamada bulundu: “MUAYENEHANE hekimlerinin taleplerini, yaptığımız toplantılarda karşılıklı ele aldık. Kamunun ihtiyacını belirledik. Dengeleri kuracak yeni çalışmamızı hazırladık. 7 Ocak’tan önce ilan edeceğiz. Muayenehane hekimlerimizin sağlığa katkıları devam edecek” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder