İller

17 Aralık 2019 Salı

Euro Bölgesi ve İngiltere’den enflasyon rakamları izlenecek

ABD ile Çin arasında anlaşmaya varılan 1.faz anlaşmasının detayları yavaş yavaş piyasa tarafına gelmeye devam ederken bu durumda küresel risk iştahına olumlu katkıda bulunuyor. Özellikle sınırlı şekilde yapılan ticaret anlaşmasına yönelik detayların verilmemesiyle birlikte oluşan endişeler, gelen açıklamalar sonrası kısmide olsa giderildi. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, yapılan anlaşma sonrası ABD’nin Çin’e yapılacak ihracatı 2 sene içerisinde iki katına çıkacağını belirtti. Öte yandan Çin’in ABD’den tarım ürünleri ithalatına daha düzenli tarife muafiyetleri vereceğine yönelik gelen haber akışlarıda önemliydi. Ancak hala daha belirsizliklerin devam ettiğini ve müzakerelerin devamında gelebilecek açıklamaların fiyatlamalar üzerinde tekrardan etkili olabileceğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Gündemin bir diğer önemli konusu ise ABD Başkanı Donald Trump’ın azledilme sürecine ilişkin haber akışları. Bugün ABD Kongresi Temsilciler Meclisi’nde, Trump’ın azline ilişkin oylama yapılacak. Salt çoğunluğun esas alındığı oylamadan Trump’ın azledilmesi yönünde kararın çıkması bekleniyor. Bu durum Doalr varlıkları üzerinde baskı unsuru olarak görülse de Senato tarafında olumsuz bir durumun çıkması beklenmiyor. Bu durumda şuan bu baskıyı azaltıyor.

Yurtiçi tarafta ise dün jeopolitik ve siyasi riskler ön planda kalmaya devam ediyor. Haberlerde ise geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi’nde, Türkiye’ye yönelik yaptırımlarında yer aldığı 2020 ABD savunma bütçesi Senato tarafında yapılan oylama sonrası kabul edildi.

Ekonomik takvimde de yine dün önemli veri akışları takip edildi. İlk olarak İngiltere’den gelen İşsizlik Oranı yüzde 3.8 ile beklentilerden olumlu gelse de Ortalama Gelir Endeksleri’ndeki zayıflık dikkat çekti. ABD tarafında ise İnşaat izinleri 1.410 Milyon beklentilerine karşın 1.482 Milyon ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. 1.345 Milyon artış beklenen Konut Satışları ise 1.482 Milyon artış ile tahminleri aştı. Ayrıca Sanayi ve İmalat Üretimi rakamlarıda yine öngörülen rakamların üzerinde bir sonuç aldı. Bugünkü ekonomik takvimde ise Euro Bölgesi ve İngiltere’den enflasyon rakamları ile Almanya’dan İFO Endeksleri takip edilecek.

EURUSD

Küresel risk iştahındaki artışın yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump azil sürecine ilişkin gelişmeler pariteyi 1.1100 üzerinde tutmaya devam ediyor. Parite tarafında alış yönlü işlemlerin hızlanması için 1.1170 ana direnç seviyesini takip ediyoruz. Buranın kırılması alış yönlü işlemleri artırabilir ve ilk etapta 1.1230 direnci hedef haline gelebilir. 1.1170 altında ise 1.1100- 1.1075 destek bandını satış yönlü işlemlerin artış gösterebilmesi için takip ediyoruz. Bu bandın kırılması durumunda tekrardan 1.0995 ana destek seviyesine kadar bir geri çekilme görebiliriz.

USDTRY

Jeopolitik ve siyasi risklerdeki artış işle birlikte haftaya negatif başlayan kur yükselişine devam ediyor. Diğer tarafta 200 baz puanlık faiz indirimi sonrası reel faiz tarafında rekabetci görünümünü kaybetmesi de TL varlıklarını baskılıyor. Teknik olarak ise 5.85 desteğini takip etmeye devam ediyoruz. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü isteğini korumaya devam edebilir ve ilk etapta 5.92 direnci hedef haline gelebilir. 5.92’nin üzerinde kalıcılıklar ise 6.10 direncini hedef haline getirebilir.  5.8500 altında ise 5.82-5.80 seviyeleri kritik. Zira bu seviyenin altında bir kaç günlük kapanış gerçekleşebilirse 5.70 seviyelerine doğru bir geri çekilme görebiliriz. 

GBPUSD

Brexit iyimserliği ile birlikte sert yükselişler yaşanan parite, İngiltere’den kötü gelen veriler sonrası satış baskısında kaldı ve kritik olarak gördüğümüz 1.3150 noktasının altına sarktı. Bu seviye altında kalıcılık sağlarsa satış yönlü hareketler artabilir ve ilk etapta 1.3085, 1.3050 ve 1.3000 destek seviyeleri izlenebilir. 1.3150’nin üzerine çıkmasıyala birlikte tekrardan yaşanacak yukarı yönlü ataklarda ise 1.3175, 1.3200, 1.3235 ve 1.3270 dirençlerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

Ticaret savaşları iyimserliğinden destek bularak yukarı yönlü ataklarını sıklaştıran siyah altın bu sabah Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından yayınlanan petrol stoklarındaki artış sonrası kritik olarak gördüğümüz 65.90 noktasından geri çekildi. Şayet bu seviye geçilirse alış yönlü işlemler hızlanabilir ve 67.20 direnci hedef haline gelebilir. Bu seviye öncesinde ise gün içerisinde 66.15, 66.40, 66.75 ve 67.00 ara dirençlerini izleyebiliriz. 65.90 altında kalıcılık sağlamasıyla birlikte yaşanacak geri çekilmelerde ise 65.45, 65.00, 64.85 ve 64.40 ara destek seviyeleri izlenebilir. Satış yönlü işlemlerin artış göstermesi için tekrardan 64.00 seviyesi altında tutunması gerekebilir.

ONS ALTIN

Ticaret savaşları ve Brexit cephesinde yaşanan olumlu gelişmelerin güvenli liman varlıklarına zarar vermesiyle birlikte baskı altında kalan Değerli Metal kritik olarak gördüğümüz 1475 desteği üzerinde fiyatlamaya devam ediyor. ABD ile Çin 1.faz anlaşmasında anlaşma sağlasa da bazı konular masada kalmaya devam ediyor ve bu durumda Değerli Metal’deki aşağı yönlü hareketleri kısıtlıyor. Ancak müzakereler devam ediyor ve yine görüşmeler esnasında yapılacak açıklamalar fiyatlamaların yönünü belirleyebilir.Şuanda da 1475 noktasının hemen üzerinde bir fiyatlama görmekteyiz. Satış yönlü hareketler görebilmemiz için bu seviye altında bir kaç günlük kapanışlar görmemiz önemli olacaktır. Zira bu durumun sağlanması durumunda ilk etapta 1472, 1468, 1463 ve 1460 ara destek seviyelerini izleyebiliriz. Değerli Metal’de aşağı yönlü bir kırılma görmemiz içinse 1453-1445 destek bandının altında kapanışlar görmemiz gerekebilir. 1475 üzerinde ise 1482 direncini önemli görmekteyiz. Kısa vadede oluşan aşağı yönlü kanalın üst bant noktasına gelen bu seviyenin kırılması 1500 ana direnç noktasını hedef haline getirebilir.

Kaynak: Işık FX
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder