İller

17 Aralık 2019 Salı

Sakin veri gündemi, artan riskler

Yurtiçi piyasalarda ABD ile olan ilişkilerde artan riskler öncelikle kur üzerindeki fiyatlamalarda kendini gösterdi. Geçtiğimiz hafta Soykırım iddiasını içeren tasarının Temsilciler Meclisinden geçmesinin ardından Senato süreci takip edilirken, Senatodan dün akşam gelen başka bir açıklama endişeleri tetikledi. ABD’nin, Türkiye’ye yaptırım içeren savunma bütçesi Senato’da kabul edildi. Gelen bu haberin ilk detayı Temsilciler Meclisinde kabul edilmesinden dolayı kurda ve borsada bu gelişmenin fiyatlandığını söylemek mümkün. Dolayısıyla ani reaksiyonun görülmemesini buna bağlıyoruz. BIST100 endeksi ise dün güne pozitif başlayıp gün içinde pozitif seyrini korumaya çalışırken, piyasa kapanışına doğru gelen satışlarla günü %0.05 aşağıda 111.073 puandan tamamladı. Dolar/TL’de ise 5.85 üzerine geçen fiyatlamalar ile TL kanadındaki kırılganlığın arttığını söylemek mümkün. Yeni fiyatlamaları 5.85-5.92 bandı olarak takip edeceğiz. Yurtiçi piyasalarda artan risklerin yanında bu sabah Asya endekslerinde takip edilen satıcılı seyir ile Borsa İstanbul'un güne hafif düşüşle açılış yapması bekleniyor.

Yurtdışı piyasalarda ise dün Brexit kararında AB’den çıkış sürecinin öne gelebilmesine dair açıklamalar ile anlaşmasız ayrılık ihtimali yeniden gündeme geldi. Dün buna bağlı olarak GBP/USD 1.31 seviyesine doğru sert kayıplar verdi. EURUSD ise 1.1120’lere doğru sınırlı bir geri çekilme yaşandı. ABD’de ise kasım ayına ait sanayi üretimi verisi beklentiyi aşarak %1.1 oranında artış kaydetti. Gelen veri 2018 yılı başından bu yana en yüksek seviye olmaya işaret etti. Son olarak ABD-Çin arasındaki anlaşma sürecine dair sözlü iyimser açıklamalar alsak da imza süreci ocak ayına kalmış durumda. Bu ise iki ülke arasındaki olası anlaşmama riskini hala canlı tutuyor.

Ons altın ticaret savaşlarındaki sürecin yarattığı risk ile pozitif alanda kalmaya devam ederken dün ABD’den gelen verinin iyimserliği ile geri çekildi. Bu sabah ise 1480$ çevresinde işlem görüyor. 1482-1485$ bölgesindeki fiyatlamalar yukarı yönlü hareketi tetikleyebilir fakat gerek Brexit süreci gerekse ticaret anlaşmalarındaki belirsizliklerle birlikte ons altın 1470$ üzerindeki hareketini korumak isteyebilir.

Petrol piyasasında ise 13 Aralık haftasına ait API tarafından açıklanan haftalık özel stok verilerinde 4.7 milyon varillik artış ile negatif seyir hâkim. Bugün DOE tarafından resmi stoklar beklenirken, küresel piyasalardaki talep yönlü gelişmeleri etkileyebilecek ticaret anlaşması ya da Brexit sürecine dair olası açıklamalarında yakından takip edilmesinde fayda var.

A1 Capital Günlük Bülten
Manşetteki haberler

·         ABD Temsilciler Meclisi'nde bugün yapılması planlanan azil oylaması öncesinde Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’ye mektup yazdı. Trump, "Bu, hukuk dışı partizan bir darbe girişimi. Tarih sizi yargılayacak.” dedi.

·         ABD Temsilciler Meclisi, federal hükümetin kısmen kapanmasını engelleyecek 1 trilyon 400 milyar dolarlık bütçe tasarısını onayladı.

·         ABD'nin Türkiye'ye yaptırım içeren savunma bütçesi senatoda kabul edildi.

·         Sigorta Denetleme Kurulu'nun bankalara sigorta cezası kestiği öğrenildi. Üst düzey bankacıların verdiği bilgiye göre, şu ana kadar ceza kesilen bankalara kesilen tutar, banka başına 50 milyon TL'nin üzerinde olduğu değerlendiriliyor. (Bloomberg HT)

·         Haber kaynaklarında yer alan bilgiye göre, motorine dün itibariyle 22 kuruş zam olabileceği aktarıldı. (Habertürk)

·         Yeni makine alımlarında uygulanan KDV muafiyetinde süre uzatımı da yer alacak. Buna göre makine alımlarında KDV muafiyetinin 3 yıl daha uzatılması planlanıyor. (Dünya.com)

·         Rekabet Kurulu, gelinen noktada Google’ın diğer ülkelerde yaptığı gibi kurulun kararında yer alan yükümlülüklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerektiğini dile getirdi.

·         Borsa İstanbul’da bugün yatay bir açılış bekleniyor.

Kaynak: A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder