İller

11 Aralık 2019 Çarşamba

Piyasanın durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %0,23 azalış ile 131.381 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en yüksek seviyesi olan 131.869 seviyesini açılıştan hemen sonra gören BIST 30 Endeksi ardından düşüşe geçti ve sabah saatlerinde de gün içi en düşük seviyesi olan 131.017 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ ?

Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. TCELL (85 puan) ve PGSUS (82 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, TUPRS (-113 puan) ve AKBNK (-89 puan) ise en çok negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL ?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 18 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler olarak %0,97 ile THYAO ve %0,38 ile TKFEN olurken, en fazla azalan hisseler %2,39 ile EKGYO ve %1,09 ile KOZAA olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR ?

BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 6 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 24 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %34 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0,5 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-0,4 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL ?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 18 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise, TSKB ve PGSUS’un RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta KOZAL, PETKM ve PGSUS dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, DOHOL, TTKOM ve TUPRS ön plana çıkıyor.


Kaynak: Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder