İller

9 Aralık 2019 Pazartesi

Piyasanın durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %0,26 azalış ile 132.490 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük seviyesi olan 131.690 seviyesini açılıştan kısa bir süre gören BIST 30 Endeksi ardından yükselişe geçti ve akşam saatlerinde de gün içi en yüksek seviyesi olan 132.908 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ ?

Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. EREGL (166 puan) ve SAHOL (59 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, TCELL (-213 puan) ve AKBNK (-178 puan) ise en çok negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL ?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 16 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler olarak %2,12 ile ASELS ve %1,49 ile KOZAA olurken, en fazla azalan hisseler %2,07 ile EKGYO ve %1,09 ile TKFEN olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR ?

BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 10 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 20 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %28 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0,5 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-0,5 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL ?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 21 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise, DOHOL ve TSKB’nin RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta EKGYO, PGSUS ve TUPRS dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, ARCLK, BIMAS ve TCELL ön plana çıkıyor.


Kaynak: Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder