İller

5 Ocak 2020 Pazar

Irak Parlamentosu pazar günü olağanüstü toplandı


İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD'nin Bağdat'a yönelik hava operasyonunda öldürülmesinin ardından gelişmeler ilgiyle izleniyor. İran, Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği yakınlarına füzeli saldırı düzenledi. ABD Büyükelçiliği'ne isabet etmeyen roketle 3 sivilin yaralandığı açıklandı.

 

2003'te Saddam Hüseyin'in devrilmesiyle sonuçlanan Amerikan işgalinin ardından varılan iktidar paylaşımı uzlaşması uyarınca, Parlamento Başkanı Sünni Araplar'dan, Başbakan Şii Araplar'dan, Cumhurbaşkanı ise Kürtler arasından seçiliyor. Ülkede İran etkisindeki Şiilerin güçlü olduğu biliniyor. İşte o etkiyle sürpriz bir gelişme yaşandı. Başbakan Adil Abdülmehdi yaptığı çağrıda meclisten yabancı birliklerin ülkedeki varlığına son vermesini istemişti. Irak Parlamentosu pazar günü olağanüstü toplandı. Parlamentoda oy çokluğuyla yabancı birliklerinin Irak'taki üslerden gönderilmesini talep eden önerge kabul edildi. Irak'ta çoğu danışmanlık görevi yapan 5 bin civarında Amerikan askeri bulunuyor ki Kürt ve Sünnilerin ABD askerinin gitmesine pek sıcak bakmadığı biliniyor.

 

Irak'ın "ülkemizden çıkın gidin" dediği Amerika, şaşkınlığını Trump ile gösterdi. Başkan "Onlara daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımlar uygularız. İran yaptırımları bunların yanında hafif kalır." dedi. Trump çekilmek için de şart öne sürdü: Orada devasa ölçüde pahalı bir üs inşa ettik. Milyarlarca dolara mal oldu. Benden çok önce yapılmıştı. Harcamalarımız için geri ödeme yapmadıkları sürece çıkmayacağız."

 

Süleymani'nin cenazesi bugün başkent Tahran'da yapılacak törenlerden sonra yarın Tahran’ın 1000 km güneydoğusunda yer alan memleketi Kirman'da defnedilecek. Muhtemelen 2 günde 1 milyondan fazla insan ABD’ye lanet yağdıracak.

 

Gelişmeler üzerine en dikkat çeken piyasa enstrümanı, altın oldu. Altın ons fiyatı 1560ı geçerek son zamanların en yüksek seviyesini kırmış oldu. Brent petrolün fiyatı da 70 doları aştı. Borsaların da biraz negatif tepki verdiği ancak şimdilik sadece yılın ilk günkü kazançlarını geri verdikleri görüldü. Muhtemelen izliyorlar ki iş büyüyecek ve sıcak savaşa mı dönecek mi? Dolayısıyla şimdilik fikir yürütmek için erken. Hisse sahipleri içinBIST100 114,000 yukarı geçmeden kendilerini hedge etmeleri tavsiye edilebilir.

 

STRATEJI

Ralliyi sürdüren BIST 100 Endeksi; 5 Aralık’ta 109 bini, 31 Aralık’ta 115 bini gördü. Yeni yıla da yükselişle giren borsada Cuma günü toplamda 19 milyar TL hacimle satış geldiği görüldü. 114 bin yukarı geçmeden hedgeli gitmekte fayda var.

 

Kaynak: Alnus Yatırım - Araştırma
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder