İller

26 Nisan 2020 Pazar

Kaya Kartalı ailesinin yaşamı kamerayla takip edildi


Burdur'da, Kaya Kartalı ailesinin yaşamı kamerayla takip edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri Burdur'da bir Kaya Kartalı yuvasına kamera yerleştirerek, yuvadaki iki yavru ve ebeveynleri takibe aldı. Görüntüler belgeselleri aratmadı.

Yırtıcı kuş türlerinin beslenme davranışlarının kaydedilerek besin zinciri içerisinde yer alan canlıların ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik olarak eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinde kullanılmasının amaçlandığı çalışmada, yaklaşık üç haftalıkken tespit edilen yavruların, yuvadan uçana kadar ebeveynleri tarafından hangi canlılarla beslendiği tespit edildi. Bu süreçte yabani tavşan, tilki, kaplumbağa, kertenkele ve yılan gibi canlıların, kartalların temel besinini oluşturduğu gözlendi.

Türkiye'de, bugüne kadar tespit edilen 10 kartal türünden biri ve son derece iri olan Kaya Kartalı geniş bir yayılışa sahip. Karadeniz ve Ege kıyıları ile İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun güneyi hariç her yerde dağılım gösteren bu tür, genellikle yüksek dağları seviyor, kayalık, ormanlık alanları tercih ediyor. Dağların özellikle sarp kayalık kısımlarını yuva yeri olarak tercih eden türün besinlerinin çoğunluğunu memeli türler oluşturuyor. Türün ülkemizde üreyen popülasyon büyüklüğünün 2 ila 3 bin çift olduğu tahmin ediliyor.

Tarım ve Orman Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, ülkenin yaban hayatı çeşitliliğini yakından takip ettiklerini belirterek, ''Ülkemiz biyoçeşitlilik bakımından oldukça zengin ve biz bu zenginliğimizi koruyarak gelecek nesillere aktarmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Doğaya yerleştirdiğimiz binlerce kamera sayesinde yaban hayvanlarının hareketlerini kayıt altına alarak koruma çalışmalarımıza altlık oluşturuyoruz.'' ifadesini kullandı.


Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder