İller

29 Eylül 2020 Salı

Yurt içinde gözler açıklanması beklenen yeni ekonomi programı'nda olacak


Piyasa Gündemi

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmalar ve artan tansiyon bölgede jeopolitik riskleri artırırken, bu konudaki gelişmeler önemini koruyor. Yeni haftaya küresel risk iştahı güç kazanımıyla başlarken, ABD’deki teşvik paketine ilişkin görüşmeler takip edilecektir. Bugün 11:00’da başlaması beklenen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklayacağı Yeni Ekonomi Programı (YEP) yurt içi piyasaların yakın takibinde yer alacak. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    10:00 Türkiye – Ekonomik Güven Endeksi Önem: Orta
•    17:00 ABD – CB Tüketici Güveni Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Geçen hafta baskı altında kalan risk iştahı yeni haftaya güç kazanımıyla başlarken, dün hisse piyasalarında pozitif bir seyir etkili oldu. Yurt dışındaki güçlü yükselişlere rağmen artan jeopolitik risklerin etkisiyle kur cephesinde yaşanan yükselişler BIST-100 Endeksi üzerinde baskı oluşturdu. BIST-100 günü %0,27’lik düşüşle 1.121,17 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %1’leri aşan yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı seyrini sürdürüyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,78 – 7,79 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 7,81’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Yurt dışı piyasalarda yaşanan güçlü yükselişlerin yaşandığı günde BIST-100 Endeksi, jeopolitik riskler ve kur cephesindeki yükselişler nedeniyle negatif ayrıştı. Gün içinde dalgalı bir seyrin izlendiği BIST-100 Endeksi günü sınırlı bir kayıpla tamamlarken, kurlardaki seyir ve bölgedeki jeopolitik gelişmeler fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. Endekste alımların etkili olması durumunda 1.130 ve ana konsolide bölgesinin üst bandını oluşturan 1.141 seviyesi direnç olarak önemini korumaktadır. Geri çekilmelerde ise 1.113 ile 50 günlük üssel ortalama (1.106) ilk önemli destek noktaları olup, devamında 1.097 ve 1.085 seviyeleri gündeme gelebilir. Bugün yurt içinde açıklanması beklenen Yeni Ekonomi Programı endeksin seyri üzerinde etkili olabilecektir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder