İller

8 Ekim 2020 Perşembe

Piyasaların yönü


BIST100…Risk İştahındaki Düşüşe Bağlı Olarak Geriledi… ABD başkanı Donald Trump’ın ek mali teşvik paketi görüşmelerinin seçim sonrasında kaldığını açıklaması sonrasında endeks güne kayıpla başladı. Açılışta %0.31 değer kaybıyla 1,150 puana gerileyen endeks bu seviyelerden toparlanarak Salı günkü kayıplarının bir kısmını telafi etti ve haftanın üçüncü işlem gününü 1,152 puandan tamamladı. Günün ilerleyen saatlerinde hisse bazında ayrışmalar yaşanırken, bankacılık hisselerinde satışlar, sanayi hisselerinde ise alımlar görüldü. 1,155 seviyesi teknik açıdan önemli bir seviye olarak öne çıkıyor. Bu seviyenin üzerine kapanış gerçekleştirilmesi durumunda 1,180 direnç seviyesi gündeme gelebilecektir. Geri çekilmelerde ise 1,120 puan seviyelerindeki destek noktası takip edilebilir. Jeopolitik gelişmeler ve Dolar TL kurundaki hareketler piyasanın gündeminde yer alıyor.

 

 

USDTRY… Jeopolitik Riskler Kurda Yukarı Yönlü Baskı Oluşturuyor… Dağlık Karabağ bölgesinde çatışmaların devam etmesi ve negatif reel faiz TL varlıklar üzerinde baskı yaratıyor. Türk Lirası ABD doları karşısında değer kaybederken 7.87 seviyesini aşarak yeni tarihi zirvesini gördü. TL diğer gelişen piyasa ülke para birimlerinden negatif ayrışırken S-400’lerin test atışları için Sinop’ta konuşlanması sonrasında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı ve S-400 anlaşmasının ikili ve NATO ile ilişkilerin önünde büyük bir engel teşkil ettiğini ve CAATSA yaptırımları getirilmesi riski taşıdığı belirtildi. Türkiye’de Hazine’nin nakit dengesi Eylül ayında 30.8 milyar TL açık verdi.

 

 

EURTRY… TL Varlıklar Majör Para Birimlerine Karşı Zayıf Bir Görünüm Sergiliyor… Jeopolitik gerilimlerin etkisinde kalan TL varlıklar majör para birimleri karşısında zayıf bir görünüm sergiliyor. Dün gün içerisinde 9.13 seviyelerine kadar gerileyerek başlayan Euro TL kuru jeopolitik risklerin etkisinde 9.30 seviyesine yöneldi.

 

 

EURUSD…FED Toplantı Tutanaklarında Mali Destek Vurgusu Yapıldı… ABD başkanı Donald Trump’ın mali teşvik paketi görüşmelerinin seçim sonrasında sarktığını açıklaması sonrasında dolar güvenli varlık talebinden destek bularak güçlenirken, piyasalar dün bu haberi sindirme çabası içerisindeydi. Trump’ın seçildiği takdirde mali teşvik paketi konusunda pozitif bir tutum takınmaya devam edeceği şeklinde yorumlandı. Anketlerde Biden büyük farkla önde götürse de seçime 1 aydan kısa süre kala aradaki farkın kapanabileceği konuşuluyor. FED toplantı tutanakları yayımlandı. Ekonomik görünüme dair belirsizliklerin devam ettiği ve mali desteğin gerekli olduğu vurgulandı. Aksi takdirde toparlanma hızının tehlikeye girebileceği ifade edildi.

 

 

XAUUSD…Yatay Seyretti… Dolardaki güçlenmeye bağlı olarak 1,900 $ seviyesinin altına sarkan ons altın zayıf bir görünüm sergiledi. Mali teşvik paketi görüşmelerinin seçim sonrasına ertelenmesi zaten yavaşlamış ekonomik toparlanma için risk oluştursa da ons altın Trump’ın doğrudan ödeme konusunda yaptığı açıklamalar ve maaş koruma programı açıklamalarından destek buldu. Son yılların en büyük çekişmesine sahne olacak ABD başkanlık seçimleri sürecinde altının güvenli liman talebinden destek bulması beklenebilir.

 

 

GAUTRY…Dolar TL Kurundaki Yükselişten Destek Buldu… Gram altın Dolar TL kurundaki yükselişten destek bularak bir önceki günkü kayıplarının bir kısmını telafi etti. Ons altındaki yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde gram altının 480 TL seviyesini test etmesi beklenebilir.

 

 

BRENT…Petrol Stokları Beklentilerden Daha Fazla Arttı… ABD'de ham petrol stokları 3 haftanın ardından ilk defa yükseldi. Bir önceki haftaya göre 500 bin varil artış gösterdi. Koronavirüs salgınında vaka sayıları artmaya devam ederken, ekonomik büyüme ve global petrol talebindeki toparlanmaya yönelik endişeler artıyor. Norveç’teki grevin ve ABD kıyılarına doğru yaklaşan kasırganın petrol fiyatlarındaki düşüşü sınırlaması beklenebilir.

 

 

SP500… Trump’ın Açıklamalarından Destek Buldu…ABD başkanı Donald Trump’ın havayolu şirketlerine destek açıklamasıyla birlikte ABD hisse senedi piyasaları güne artıda tamamladı. Trump ülkedeki vatandaşlara 1,200 dolar tutarında doğrudan ödeme yapılması konusundaki tasarıyı imzalamaya hazır olduğunu ifade etti. S&P500 endeksi Trump’ın açıklamalarından destek bulduğu işlem gününü %1.67 değer kazancıyla 3,416 puandan tamamladı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönderme