İller

12 Kasım 2020 Perşembe

Aksakal, Bilecik İl Teşkilatının açılış töreninde konuştu


Aksakal'ın konuşmasında satır başları;

Siyaset kurumu hakikaten alabildiğine dejenere oldu, alabildiğine yıprandı ve toplum artık siyaset kurumlarından, yani partilerden neredeyse umudunu kesti.

Siyaset esasen, halkın huzur ve güven ortamında refah içerisinde yaşamasını sağlayacak ekonomik ve sosyal politikaların geliştirildiği, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü güvence altına alan stratejilerin kurgulandığı ve uluslararası camiada ülkemizin hak ve menfaatlerini koruyup kollayacak politikaların üretim merkezidir.

Biz taa Kurutuluş Savaşı ve öncesinde olduğu gibi, yedi düvelin bu topraklara çökmesine karşı yapılan milli mücadeleden ve sonrasında Tam Bağımsız Türkiye idealinin yükseltildiği dönemlerde Atatürk ’ten bunu öğrendik. O’nu aramızdan ayrılışının 82. Yılında bir kez daha minnetle ve saygıyla yâd ediyorum.

 

Atatürk ’ten sonraki dönemde halkın çıkarları doğrultusunda çaba sarfeden tek lider olan Bülent Ecevit ’ten de bunları öğrendik. Bugün burada, Büyük Osmanlı İmparatorluğunun ilk fikrinin doğduğu topraklardayız.. 694 yıl önce yaşamış Şeyh Edebâli’ nin desturlarıyla yoğrulmuşuz. Bu yüzden; İki güce inandık biz:  Hakka ve Halka! Bunun dışında hiçbir güç bizleri, Demokratik Sol Partilileri, Ecevit’ çileri ilgilendirmemiştir.

Bugünkü Ak parti iktidarına devleti biz devrettik. 2002 yılında ekonomisi düzlüğe çıkarılmış, bütün komşularıyla barış içerisinde yaşayan, dünyada itibarı yüksek bir Türkiye teslim etmiştik.

Bugün, “o günkü ekonomik kriz Ak parti’ nin gelmesine sebep oldu” diyenler asıl gerçeği gözlerden kaçırıyorlar. Gerçek şudur ki; emperyalizmin güdümünden çıkan bir Türkiye, başta ABD olmak üzere AB ülkelerini de tedirgin etmişti. Ekonomik sistemi alt üst etmek için türlü entrikaları uygulamaya koydular ve başardılar. Bunun adı da kriz oldu, bunun adı “yazar kasa fırlatıldı” oldu. Halâ daha aynı teraneyi devam ettiriyorlar.

Ama bugünkü manzaraya bakın, 19 yıl öncesini bu millet mumla arıyor. O gün bir asgari ücretle 8 tane çeyrek altın alabiliyorduk, bugün 2,5 taneyi zor alıyoruz! O gün dolar 1,64 liraydı, bugün 8,5 lira! O gün ev tüpünü 24 liraya alıyorduk, bugün 124 lira! Bu liste çok uzar. Zamanınızı almak istemem.

Fakat o tarihte iktidarı dizayn eden uluslararası güçler, bildiğiniz gibi ana muhalefeti de dizayn etmiş, sadece iki partinin mecliste yer almasını sağlayarak memleketin kaderini bunlara havale etmişti.

Bakın bunlarla, yani iktidar ve ana muhalefet partisiyle 18 yıl bitti, 19.ncu seneye adım attık. Kendisini daha mutlu, daha huzurlu, daha müreffeh gören kaç kişi var etrafınızda? Bu 19 senenin sonunda geleceğine daha güvenle baka kaç yurttaşımız var arkadaşlar? YOK! Olamaz da..

Zira; biz bunlara devleti verdiğimizde ülkemizin iç dış toplam borcu 150 milyar dolar civarındaydı.. Bugün trilyon dolara yaklaştı. Bakın, Hazine Bakanı görevi bıraktı. İstifa etti mi, ettirildi mi artık buna ne yakıştırırsanız yakıştırın. “Sarı öküzü verdiler” mi dersiniz, “Batan gemiyi ilk terk eden” mi dersiniz, bu size kalmış. Önümüzdeki süreçte daha net anlayacağız.

Ben onu bunu bilmem, yoksul; adı üstünde yoksuldur! Nesnelini öznelini, görecelisini anlamam. Sizin göreviniz yoksulluğu bitirmektir. Onun için gelmediniz mi? 3Y ile mücadele edeceğiz dediler. Yoksulluk, Yolsuzluk, Yasaklar. Milleti bunların bataklığına gömdüler, şimdi yoksulluğu bitirmek şöyle dursun 5 çeşide çıkarmışlar.

Ama zenginlikte sınır yok. Çünkü zengin var, daha zengin var, daha daha zengin var, ultra zengin var. Var da var!

İttifaklar diyorlar, ortalıkta ittifak-mittifak bir şey kalmamış ki.. Ak parti’ yi bölmüşler, CHP’yi bölmüşler, MHP’yi bölmüşler, HDP’  yi bölmüşler, Bölmüşler de bölmüşler. Ortalık darma duman.

Kendi başını bağlayamayan gelin başı bağlarmış, Amerika’da Trump’ mı kazanacak Biden  ’mı diye bahis oynayanlar, Biden kazanınca sıraya girdiler şimdi. Bazıları da, daha sonuçlar kesinleşmeden tebrik yarışına soyundu.

Ama bilmelisiniz ki, Dürüstlük anlayışıyla, Halkçı politikalarıyla, Milliyetçi – Vatansever duruşuyla Türkiye’nin gerçek Atatürk’ çü, gerçek Sol Partisi Demokratik Sol Parti siyasetin en güvenli limanı olarak dimdik ayaktadır. Bugün sizlere açılan bu kapı, geleceğinizin güvencesi, huzurunuzun, mutluluğunuzun ve müreffeh bir yaşama açılan kapısı olacak.

Kaynak DSP Basın Birimi
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder