İller

12 Kasım 2020 Perşembe

Emsal inşaat yoğunluğu 4 kat artırılmış


DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARARIYLA “ARAZİ” DÖNÜŞTÜRME OERASYONU İLE RANT!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye katmerli rantı altın tepside sunan Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin kararını ve Denizli’de eğitim alanını ticari alana çevirerek Zeybekci’ye rant sağlayan çarkı kamuoyu gündemine taşıdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, ekonomiyi yönetenlerin bir zamanlar başkanlığını yaptığı Denizli Büyükşehir Belediyesi ile koordineli nasıl işlere imza attığı konusunda Denizli kamuoyunun açıklama beklediğini söyledi ve süreci anlattı:

EMSAL İNŞAAT YOĞUNLUĞU 4 KAT ARTIRILMIŞ!

Pamukkale ilçesi Eskihisar Mahallesi, Merdanlarkırı mevkii, M22a18d4b pafta, 2359 no.lu parsel olarak yer alan şahsa ait arsa/taşınmaz “konut dışı kentsel çalışma alanı” olarak planlandırılmıştır. Bu arsa şahsa ait iken Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla “eğitim alanı”na dönüştürülmüştür. Bu alan; her ne hikmetse “eğitim alanı”na çevrildikten sonra Nihat Zeybekci’ye ait “Turkuaz Motorlu Araçlar Tic. ve San. A.Ş. tarafından satın alınmıştır. Eğitim alanı satın alma hamlesi herhalde eski Ekonomi Bakanı’nın “becerikliliği” ile açıklanabilir. Zeybekci’nin satın aldığı bu alanın; eğitim alanı iken piyasa değeri daha uygun olan, vasfı konut dışı alana dönüştürüldüğünde ise piyasa değeri oldukça yükselecek alan olduğu dikkatlerden kaçmamalıdır! Denizli Büyükşehir Belediyesi bununla yetinmemiş; bu kez eğitim alanından konut dışı alana çevrildiğinde inşaat yoğunluğu 0,25 emsal iken 9 Kasım 2020 tarihli Büyükşehir İmar Komisyonu onayıyla 0,25 emsal inşaat yoğunluğu 1 emsale çıkartılmıştır. Tam 4 kat inşaat yoğunluğu artışı ile Nihat Zeybekci’ye  ikinci kez imar rantı katmerlendirilerek hediye edilmiştir.”

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNE ÇAĞRI

AKP’li Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, daha ne kadar Zeybekci’ye imar kıyağı geçmeyi sürdürecektir? Ranta geçit vermemek için CHP olarak itirazlarımızı kamuoyuyla paylaşıyor, 9 Kasım 2020’de İmar Komisyonu’nda görüşülen ve Kasım ayı içerisinde Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine gelmesi beklenen imarlı ranta geçit vermemeleri için Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Meclis üyelerine çağrımızı yapıyoruz: Denizli halkı için görevinizi yapın, Denizli’nin hakkını ranta kurban etmeyin.

Kaynak CHP Basın Birimi
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder