İller

22 Kasım 2020 Pazar

Paylaşma Günü 1 Aralık’ta kutlanacak


Dünyada 70’ten fazla ülkede, daha cömert ve adil bir dünya hedefiyle hayata geçirilen bir kampanya olan #GivingTuesday’in Türkiye uygulaması olan kampanyanın katılımcı tüm paydaşlar nezdinde sosyal fayda için gerçekleşen faaliyetlerin yaygınlaşmasına katkı sağlaması amaçlanıyor. Bireylerin, sivil toplum kuruluşlarının, özel sektör kurumlarının ve daha pek çok paydaşın katılımına açık olan #PaylaşmaGünü’nün bu seneden itibaren bağışçılığın ve gönüllülüğün kutlanacağı bir gün olarak yerleşmesi hedefleniyor.

 

1 Aralık #PaylaşmaGünü’nde Ne Olacak?

#PaylaşmaGünü’nün bir parçası olan tüm sivil toplum kuruluşları, özel sektör kurumları ve bireyler bağışçılık ve gönüllülük odaklı mesajlarını sosyal medya başta olmak üzere çeşitli iletişim kanallarından yaygınlaştıracaklar. Bunun yanı sıra 1 Aralık’ta sahada gerçekleştirilecek sosyal fayda odaklı faaliyetlerin de pandemi koşullarının el verdiği ölçüde hayata geçirilmesi planlanıyor. Türkiye’de ilk defa, tüm paydaşların katılımına açık şekilde düzenlenen ve farklı paydaşları bağışçılık ve gönüllülüğü kutlamak için aynı çatı altında bir araya getirme özelliği taşıyan #PaylaşmaGünü’nün Türkiye gündeminde yer edinmesi bekleniyor.

 

#PaylaşmaGünü’nün bir parçası olmak

#PaylaşmaGünü’ne katılmak isteyen tüm paydaşların www.paylasmagunu.org adresinde yer alan katılım formunu doldurmaları bekleniyor. Tüm katılımcı paydaşlar sonrasında 1 Aralık tarihinde iletişim kanallarından yaygınlaştırmak istedikleri mesajları temelinde hayata geçirecekleri kampanyalarını geliştiriyorlar. Bunun yanı sıra, #PaylaşmaGünü’ne katılan tüm kuruluşlar haftalık olarak düzenlenen toplantılarda kampanya gelişmelerini ve 1 Aralık #PaylaşmaGünü için planladıkları faaliyetlerle ilgili deneyim paylaşımında bulunuyorlar.

 

‘#PaylaşmaGünü’nün Her Sene Kutladığımız Bir Güne Dönüşmesini İstiyoruz’

Kampanyanın ülke koordinatörlüğünü üstlenen Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) Genel Sekreteri Rana Kotan, #PaylaşmaGünü’nün Türkiye’de her sene kutlanan bir güne dönüşmesini istediklerini belirterek, "TÜSEV olarak Türkiye’de etkin bağışçılık kültürünün yaygınlaşması amacıyla hayata geçirdiğimiz çalışmalar kapsamında #PaylaşmaGünü önemli bir milat. Hem STK’ların, hem özel sektör kurumlarının, hem de bireylerin sosyal faydayı, iyiliği, cömertliği bir arada kutlayabilecekleri bir günün olması oldukça önemli. Gelecek yıllarda #PaylaşmaGünü’nün yaygınlaşmasını, çok daha fazla paydaşın da katılımıyla Türkiye’nin dört bir yanında kutlanmasını hedefliyoruz" dedi.


Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder