İller

26 Ocak 2021 Salı

Piyasaların yönü


BIST100…22 Günlük Ortalama Önemli Bir Destek Seviyesi Olarak Takip Ediliyor… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü %0.27 değer kaybıyla 1,536 puandan tamamladı. Alt kırılımlara bakıldığında banka hisselerinde de aşağı yukarı buna yakın bir düşüş vardı. Genele yayılmış bir satış olduğundan bahsedebiliriz. Perakende ve bilişim sektörünün endeksi toparlaması dikkat çekti. Yurt dışı tarafta global risk iştahı düşük seyrediyor. Avrupa tarafındaki bankalarda satış eğilimi hız kazandı. Koronavirüs salgını konusundaki endişeler öne çıkıyor. Piyasa gündeminde bugün T.S.İ. 22.00’de açıklanacak FED’in faiz kararı ve sonrasında Powell’ın yapacağı açıklamalar öne çıkıyor. Endeksin gün içerisinde 1,525-1,550 puan aralığında dalgalanması beklenebilir.

 

 

USDTRY… FED Toplantısı Öncesinde TL Varlıklar Güçlü Bir Görünüm Sergilemekte … Avrupa ile ilişkilerde normalleşme ve taraflardan gelen olumlu açıklamaların neticesi olarak Dolar TL kuru 7.33 seviyelerine kadar geri çekildikten sonra FED toplantısı öncesinde 7.37 seviyelerinde denge arayışı içerisine girdi.

 

 

EURTRY… TL Varlıklar Güç Kazanma Eğiliminde… TL varlıklar pozitif reel faiz ve enflasyonla mücadele konusunda geniş bir mutabakat sağlanmasıyla birlikte güçlü bir görünüm sergilemeye devam ediyor. AB Türkiye’nin yeni bir sayfa açma kararına, Türkiye’ye karşı kararlaştırılan ek yaptırımların rafa kaldırıldığını açıklayarak karşılık verdi. Euro TL kuru 8.95 seviyelerinde fiyatlanıyor.

 

 

EURUSD… Gözler FED’in Faiz Kararı ve Powell’ın Mesajlarında Olacak … Euro Dolar paritesi Salı günkü düşüşün ardından toparlanmakta zorluk çekiyor. Aşı tedariğine ilişkin problemler, yeni mali teşvik paketinin Senato’da zorlanabileceği ve Mart öncesine yetişmesinin zor olma ihtimali global risk iştahını baskılıyor. Diğer taraftan İtalya’da başbakan Guiseppe Conte’nin istifasını sunması, Euro bölgesinde siyasi riskleri öne çıkarıyor. 1.2150 seviyelerine yükselen Euro Dolar paritesinde, bu akşamki faiz kararı sonrasında FED başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalara odaklanılmış durumda. Yatırımcılar varlık alımlarının ne zaman azaltılacağı konusunda ipucu arayacak. Pandemi konusunda bunca olumsuz senaryonun içerisinde FED’in varlık alımlarını ne zaman durduracağının sözlü yönlendirmesini yapmak bile şimdilik zor gözüküyor.

 

 

XAUUSD…Altın Yatırımcısının Gözü FED Başkanının Açıklamaların Olacak… Ons tarafında 1,850 $ seviyelerine sıkışan bir fiyatlama var. Altın yatırımcısının gözü bu akşam gerçekleştirilecek FED toplantısında olacak. Salgının kontrol altına alınamaması ve aşılamanın istenildiği tempoda gitmemesi nedeniyle FED’in güvercin ağırlıklı bir politika izlemeye devam etmesi beklenebilir.

 

 

GAUTRY…Son 6 Ayın En Düşük Seviyesinde… Dolar TL kurunun geri çekilmesiyle birlikte altının gram fiyatı son 6 ayın en düşük seviyesi gördü. Altın yatırımcısının gözü bu akşam FED tarafından gelecek açıklamalarda olacak.

 

 

BRENT… ABD’de Petrol Stokları Azaldı… ABD’de ham petrol stoklarındaki gerilemeyle birlikte, Brent petrolün varil fiyatındaki gerileme durdu ve vadeli işlemlerde hafifçe yükseldi. Ekim ayından bu yana aşı iyimserliğiyle %50’ye yakın yükselen petrol fiyatları, koronavirüs salgını konusundaki olumsuzlukların etkisinde yükselişini durdurmuştu. Enerji talebindeki daralma ve OPEC+ koalisyonunun arz kesintileri şimdilik birbirini dengeliyor görünüyor.

 

 

S&P500…ABD’de Endeksler Günü Karışık Bir Seyirle Tamamladı… Koronavirüs salgınına ilişkin endişeler, aşılamanın istenilen tempoda gitmemesi ve mali teşvik paketinin Mart ayına sarkabileceği konusundaki açıklamaların etkisiyle ABD endeksleri karışık bir seyir izledi. S&P500 endeksi %0.15 değer kaybıyla 3,850 puana geriledi. Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık paketine Cumhuriyetçiler henüz bir destek vermedi. Mali teşvik paketi konusunda karamsarlaşan hisse senedi piyasası yatırımcısı bu akşam para politikasının patronu olan FED’den gelecek açıklamalara odaklanacak.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönderme