İller

5 Nisan 2021 Pazartesi

Güçlü gelen tarım dışı istihdam verisi


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Cuma günü ABD'den güçlü gelen tarım dışı istihdam verisi risk iştahını destekliyor. ABD vadelileri bu sabah alıcılı. Diğer yandan olumlu veriler dışında bir taraftan yeni yatırım planları da ABD'de enflasyon beklentilerini artırırken, Fed'den 2022 yılında bir faiz artırımı beklentilere girmiş durumda. Fed'in projeksiyonlarında 2023 yıl sonuna kadar faiz artırımı yoktu. Bu kapsamda, tarım dışı verisi sonrasında ABD on yıllık tahvil faizinde yükseliş görece sınırlı kalsa da yukarı yönlü riskler devam ediyor. Bu da Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimlerinin en azından toparlanmalarının önünde önemli bir engel. Bu sabah da ABD vadelilerindeki alıcılı görüntüye karşın GOÜ para birimlerinde kısmi baskı gözleniyor. Bugün saat 10'da yurtiçinde açıklanacak enflasyon verisi öncesinde TL'nin de değer kaybetme eğiliminde olduğunu izliyoruz. ABD faizlerindeki görüntü dışında yurtiçinde yıllık TÜFE'nin %16'nın üzerine çıkmasının beklendiği ortamda BIST100 endeksinde yukarı yönlü çok fazla bir alanının olmadığını düşünüyoruz. Endekste, tepki hareketinin devam etmesi durumunda 1.450/60 bölgesinin satış yeri olarak takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.


       

 

MAKROEKONOMİ

    ECB ve Fed toplantı tutanakları, IMF'nin Dünya Ekonomik Görünüm raporu, küresel nihai hizmet PMI verileri, ABD ÜFE, Fed Başkanı Powell'ın konuşması ve Çin enflasyon haftanın öne çıkan başlıkları. Yurt içinde enflasyon rakamları ve TCMB Beklenti Anketi öne çıkan gelişmeler. Asya borsalarında bugün Çin dahil olmak üzere genel olarak tatiller öne çıkarken, Japonya borsalarının ve ABD vadelilerin artıda seyrettiği gözleniyor. Güçlü tarım dışı istihdam sonrası tepkisi görece sınırlı kalan ABD 10 yıllıkların faizi, yeni haftaya %1,72 seviyelerinde sakin bir görünümde başlıyor. Bugün özelinde ABD ISM hizmet ve fabrika siparişleri izlenecek.

  • ABD'de mart ayında tarım dışı istihdam 916 bin kişi arttı (beklenti:647 bin kişi) ve işsizlik oranı %6'ya geriledi. Azalan vaka sayıları, aşılama sürecindeki ilerleme, kısıtlamaların gevşemesi ve nakit yardımlar ile özellikle hizmet sektörü tarafındaki istihdam artışı veriyi destekledi. Normalleşme ile istihdamda görülen istihdam kayıplarının geri alınması beklenmekte fakat salgın öncesi istihdam seviyelerine geri dönmek için uzun bir süre olduğu tahmin edilmekte. Veriye bakıldığında eğlence ve konaklama 280 bin, restoranlar 176 bin kişi istihdamı artırdı. Ayrıca işgücüne geri dönenlerin sayısı da 350 bin kişi oldu.

ABD tarafında imalat PMI verileri sonrası bugün mart ayı nihai ISM imalat dışı PMI ve IHS Markit hizmet PMI verileri takip edilecek. Öncü verilere göre hizmet tarafında güçlü tüketici talebi ve gevşeyen kısıtlamalarla yeni işlerde yükseliş kaydedilmiş ve hizmet PMI 59,8'e gelerek güçlü genişleme bölgesinde kalmaya devam etmişti. Çarşamba günü ise Fed toplantısına ilişkin FOMC tutanakları izlenecek. Son toplantıda diğer büyük küresel merkez bankalarının aksine yükselen uzun vadeli tahvil faizlerine karşı herhangi bir adım atılmamıştı. Buna ilişkin ve varlık alımlarının ne zaman azaltılacağına dair değerlendirmeler takip edilecektir. Bugün ayrıca şubat ayına ilişkin fabrika siparişleri verisi izlenecek. Şubat ayında her ne kadar imalat PMI verileri güçlü bir görünüm sergilese de sanayi üretimi aylık %2,2, perakende satışlar aylık %3 düşmüştü. Bu açıdan şubat ayı fabrika siparişleri verisinin de aylık bazda düşmesi olası gözükmekte. Perşembe günü ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. Eğilim son zamanlarda aşağı yönlü olmasına rağmen 26 Mart haftasına ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvurularında beklentilerin aksine artış gördük. Fakat mart ayı geneline ilişkin tarım dışı istihdam verisi, istihdam piyasasında toparlanmanın devam ettiğini gösterdi. Cuma günü ise mart ayına ilişkin ÜFE verileri izlenecek. Son dönemde artan emtia fiyatları ve tedarik zincirindeki bozulmalarla küresel ölçekte enflasyonist baskılar artmakta fakat ekonomilerde tam anlamda açılmanın olmaması sebebiyle küresel enflasyona yansıması belirginleşmedi. Bu ay ise özellikle hammadde tedarikindeki sıkıntılar ve artan emtia fiyatlarının manşet üretici fiyat endekslerinde yıllık bazda belirgin artışa sebep olması beklenmekte. Ayrıca çarşamba günü mart ayı dış ticaret dengesi istatistikleri de izlenecek.

Avrupa tarafında da perşembe günü ECB'nin toplantı tutanakları önemli olacaktır. ECB son toplantıda artan uzun vadeli tahvil faiz oranları sebebiyle varlık alımlarını hızlandırmıştı. Buna ilişkin detaylar önemli olacaktır. Cuma günü Almanya'nın şubat ayına ilişkin sanayi üretimi izlenecek. Zayıf otomobil üretimi ile ocak ayında sanayi üretimi %2,5 daralmıştı. Şubatta ise otomobil üretimindeki görünümün daha iyi olması ve imalat PMI'ın da güçlü genişleme bölgesinde gelmesiyle sanayi üretiminde artış beklenmekte. Çarşamba günü ise mart ayı nihai hizmet PMI verileri izlenecek. Öncü verilere göre Almanya'da kısıtlamalara rağmen hizmet PMI 50,8 ile genişleme bölgesine geçti, Euro Bölgesi tarafında ise hizmet PMI 7 ayın en yükseği olan 48,8'e yükselmesine rağmen eşik seviyenin altındaki seyrine devam etti. Salı günü ise nisan ayı Sentix yatırımcı güveni açıklanacak. Son dönemde kapanmaların artmasının yatırımcı güvenini nasıl etkilediğine dair ipucu aranacak. Ayrıca salı günü şubat ayına ilişkin Euro Bölgesi işsizlik oranı, perşembe günü Almanya'ya ilişkin fabrika siparişleri ve cuma günü de dış ticaret verileri izlenecek ve dünya ticaretinin seyrine ilişkin ipucu verecektir. Asya tarafında şubat ayı ihracat verileri  olumlu gelmiş, özellikle Çin'de yılın ilk iki ayında beklentilerin üzerinde %61 artarak küresel ticarete dair pozitif sinyal vermişti.

Asya veri gündeminde yarın açıklanacak mart ayı Caixin hizmet PMI verisi ve cuma günü açıklanacak Çin'in enflasyon verileri izlenecek. Çin'de TÜFE şubat ayında gıda fiyatlarının, özellikle domuz eti fiyatlarındaki keskin düşüşün etkisiyle -%0,2 gerilemiş, ÜFE ise emtia fiyatlarının desteğiyle beklentilerin üzerinde yıllık %1,7 artmıştı. Çin'in dış ticaretteki rolü düşünülünce dışarıya enflasyon ihraç edebiliyor bu açıdan dünyada enflasyonist baskıların artacağı beklentisine yönelik Çin'in özellikle ÜFE verileri önemli olmakta.  Ayrıca Avustralya ve Hindistan Merkez Bankalarının faiz kararı izlenecek.

Yurt içinde bugün mart ayına ilişkin enflasyon verileri, yarın reel efektif döviz kuru endeksi izlenecek. Çarşamba günü mart ayı DHMİ yolcu istatistikleri ve Hazine nakit dengesi, perşembe mart ayı İŞKUR işgücü piyasası istatistikleri, 2. çeyreğe ilişkin dış ticaret beklenti anketi ve şubat ayına ilişkin dış ticaret endeks istatistikleri izlenecek. Salı günü ayrıca TCMB'nin aylık fiyat gelişmeleri raporu takip edilecek ve TCMB'deki görev değişimi sonrası cuma günü TCMB'nin ilk beklenti anketinde anket katılımcılarının beklentilerinin nasıl şekillendiği izlenecek.

Bugün saat 10'da mart ayına ilişkin enflasyon rakamlarını takip edeceğiz. Foreks anketine baktığımızda TÜFE'de aylık beklenti %1,04 artış ve yıllık enflasyonun böylelikle %16,14'e yükseleceği tahmin edilmekte. Enflasyon verisi öncesi takip ettiğimiz İTO enflasyonu da martta %1,13 arttı. İTO'nun detaylarında giyim enflasyonunun %4,14 artması dikkat çekti. PPK toplantı özetlerinde de giyim enflasyonuna yönelik yukarı yönlü risklere vurgu yapılmıştı, ek olarak mart ayında petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimi sürmüş ancak eşel mobil sistemi bu kanaldan gelen etkileri sınırlayıcı olmaya devam etmişti. Mart ayında ilaç fiyatlarındaki artışın etkisini görmeye devam edeceğimiz gözlenirken, özel iletişim vergisindeki düzenlemenin mart ayında da haberleşme hizmetlerinde etkili olması beklenmekte. Gıda fiyatlarının ise mart ayı ortalamasının altında kalabileceği görülmekte.

  • Şubat ayında TÜFE aylık bazda %0,91 artmıştı. Beklentilerin üzerindeki gerçekleşmede gıda ile tarihsel ortalamalardan daha sınırlı düşüş sergileyen giyim ve ayakkabı grubundaki seyir etkili olmuştu. TÜFE, yıllık bazda %15,61'e yükselerek Temmuz 2019'dan bu yana en yüksek seviyeyi işaret etmişti. Küresel emtia fiyatlarındaki artışın sürmesine karşılık TL'deki değerlenme ile birlikte girdi maliyetlerindeki aylık artışın görece yavaşladığını görmüştük ve 2020 yılında ortalama %1,9 aylık artış sergileyen ÜFE enflasyonundaki artış şubatta %1,22 artışa yavaşlamıştı ancak beklentilerin üzerinde kalmıştı. Yıllık ÜFE, %27,09 ile son 21 ayın en yüksek seviyesinde gelmiş, çekirdek enflasyon olarak izlenen C endeksi, manşet enflasyonun altında ve Şubat 2020'den bu yana en düşük seviyede aylık %0,44 artış kaydetmişti.

Reel efektif döviz kuru endeksi şubat ayında %5,5 artarak 69,69 seviyesine yükseldi ve son 11 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Şubat ayı DHMİ istatistiklerine göre iç hat yolcu sayısı aylık %10,6 artarken, geçtiğimiz senenin aynı ayıyla kıyaslandığında %45,7 düşük kalmıştı. Net hizmet gelirleri açısından öncü veri olan dış hat yolcu sayısı ise aylık bazda düşüşünü sürdürerek ve aylık %10,2, yıllık bazda ise %69,2 düşük kalmıştı.

Hazine mart ayı iç borçlanma stratejisinde 31,2 milyar TL iç borçlanma gerçekleştireceğini ve toplamda 21,9 milyar TL anapara ödemesi yapacağını ve böylelikle 9,3 milyar TL net iç borçlanma yapacağını belirtmişti. Stratejide hedeflenen iç borçlanma miktarı 31,2 milyar TL iken hesaplamalarımıza göre Hazine mart ayında yaklaşık 23,2 milyar TL ile hedeflenenin altında borçlandı. Böylelikle net iç borçlanmasının yaklaşık 1,3 milyar TL olduğunu öngörüyoruz. Hazine mart ayında dış borçlanmaya gitmedi. Stratejiye göre 27,6 milyar TL net dış borç ödemesi gerçekleştirdi. Net borç ödemesinin böylelikle mart ayında 26,3 milyar TL olduğunu öngörmekteyiz. Günlük TCMB Analitik Bilançosu'nda Hazine hesabı 179 milyar TL'den mart sonunda 217,3 milyar TL'ye yükseldi, bunun sonucunda martta Hazine nakit dengesinin fazla vereceğini tahmin etmekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 


Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında eğitim, kültür, sanat faaliyetlerine destek vermek amacıyla,  Şirket tarafından 30mn TL bağış yapılmıştır.

11 Mart 2021 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 20 adet Migros, 12 adet Migros Jet ve 1 adet Toptan formatında toplam 33 satış mağazası Mart ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 31 Mart 2021 itibariyle Şirketin yurtiçinde toplam mağaza sayısı 2.330'dur. Şirketin toplam net satış alanı 1 milyon 573 bin metrekareye ulaşmıştır.

Sasa Polyester (SASA, Sınırlı Pozitif): Şirket mevcut 3 milyar TL'lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 830mn TL olan çıkarılmış sermayesinin 1,1 milyar TL'ye yükseltilmesine, artırılan 290mn TL'nin tamamının 2020 yılı kâr payından karşılanmasına, ortakların elinde bulundurdukları beher hisseye %34,94 oranında bedelsiz hisse verilmesine, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdindeki gerekli işlemlerin yapılmasına ve Sermaye Piyasası Kurulundan gerekli izinlerin alınmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Şişe Cam (SISE, Nötr): Yaklaşık 400mn TL yatırım ile soğuk tamiri tamamlanan ve Türkiye'deki 6. düzcam hattı yatırımı olan Yenişehir Fabrikasındaki 240bin Ton/yıl kapasiteli fırın 02.04.2021 cuma günü itibarıyla ateşlenmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Kurumlar Vergisi: AK Parti'nin, ekonomiye ilişkin yeni düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklifte %20 olarak uygulanan 2021 yılı için kurumlar vergisinin %25, 2022 için ise %23 olarak uygulanması öngörüldü.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Akdeniz Yatırım Holding (AKYHO): Şirketin % 51 oranında ortağı olduğu Milya Endüstri Plastik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin sermayesinin 100bin TL'sından, 40mn TL'sına nakden karşılanmak suretiyle çıkarılmasına ilişkin yapılan sermaye artırımına, yeni pay alma haklarının kullanım süresi içinde iştirak edilmek suretiyle katılarak, yeni pay alma haklarının tamamının kullanılmasına, belirlenecek olan toplam sermaye koyma borcunun 25mn TL'sinin, sermaye artırımının tescilinden önce ödenmesine ve bu hususun Şirket'e bildirilmesine karar verilmiştir.

Anadolu Isuzu Otomotiv (ASUZU): Moldova Kişinev Belediyesi'nin açmış olduğu toplam 100 adet otobüs alımına ilişkin ihalenin kazanıldığı 12 Ekim 2020 tarihli; ilgili ihalenin iptal edildiği de 16 Aralık 2020 tarihli KAP açıklamasında kamuoyuna duyurulmuştu. Moldova Kişinev Belediyesi'nin 2021 yılında açmış olduğu 100 adet otobüs alımına ilişkin ihalesine 2 Nisan 2021 tarihinde teklif verildiği duyurulmuştur. Toplam ihale bedeli yaklaşık 12,7mn Euro olup 100 adet otobüs teslimatı ve bu araçların satış sonrası hizmetlerinin yerine getirilmesini kapsamaktadır.
 
FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB cuma günü 70 milyar TL'lik (%19'dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 352 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi cuma günü %1,67 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,66-%1,73 bandında hareketin ardından %1,72 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 10 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta 50 baz puan civarında düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 100 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder