İller

31 Mayıs 2021 Pazartesi

Bozkır'ın Üç Mahallesinde daha su hasreti giderelidi.


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Bozkır'a bağlı Yelbeği, Hisarlık ve Işıklar mahallelerine sürekli ve sağlıklı içme suyu sağlamak için sondaj kuyuları açtı. 16 litre/saniye debili su temini gerçekleştiren KOSKİ, vatandaşların su hasretini giderdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan tüm yerleşim birimlerinde içme ve kullanma su temini çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalar kapsamında su azlığı, susuzluk ve sağlıksız su problemi yaşayan vatandaşların su ihtiyaçlarını karşılayan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Bozkır ilçesine bağlı Yelbeği, Hisarlık ve Işıklar mahallelerinde derin su temin kuyuları açtı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DEBİLERDE AZALMAYA NEDEN OLUYOR

Küresel iklim değişikliği, kuraklık ve buna bağlı olarak yağışların yeterli olmaması sonucu, bölgenin mevcut içme suyu kaynaklarının debilerinde azalmalar olduğundan, yeni su temin kaynaklarının tespit ve açılmasının zorunlu hale geldiğini belirten Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, "Su seviyeleri ve verimleri düşen su kuyularının mahallenin içme suyu ihtiyaçlarını karşılayamadığı incelenmiş ve yeni sondaj çalışmalarının yapılması zorunlu hale gelmişti. Bu bölgede yeraltı sularının yetersizliği sebebiyle yeni akiferlere ulaşılarak mahallelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyaçları için sondajlar açılmıştır" dedi.

TOPLAM 16 LİTRE/SANİYE DEBİLİ SU TEMİNİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Vatandaşların ihtiyacı olan suyun temin edildiğini ifade eden Demir, "Yapılan bu çalışmalarda Bozkır ilçesi Yelbeği Mahallesi'ne 340 metre derinlikte sondaj vurulmuş ve 6 litre/saniye debili su temin edilmiştir. Hisarlık Mahallesi'ne 363 metre derinlikte vurulan sondajla 4 litre/saniye debili su bulunmuş ve Işıklara Mahallesi'nde de 371 derinlikte sondajla 6 litre/saniye debili su temini sağlanmıştır. Toplam 16 litre/saniye debili temin edilen su, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktardadır. Açılan kuyuların; enerji temini, su deposu ve mevcut su şebeke bağlantılarının ivedilikle yapılmasıyla, mahallelere içme ve kullanma suyu verilmeye başlanacaktır. İçme suyu sıkıntısı yaşanan diğer bölgelerde de çalışmalarımız devam etmektedir. Su temin çalışmaları kapsamında Hacılar Mahallesi'nde halihazırda devam eden çalışmaların tamamlanmasıyla bir mahallenin daha su ihtiyacı giderilmiş olacak" diye konuştu.

MAHALLE MUHTARLARINDAN BAŞKAN ALTAY'A TEŞEKKÜR

Su temin çalışmalarıyla ihtiyaç duydukları suya kavuşmanın verdiği mutluluğu dile getiren Işıklar Mahallesi Muhtarı Eşref Acar, Hisarlık Mahallesi Muhtarı Musa Balcı ve Hacılar Mahallesi Muhtarı Hüseyin Bardakçı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'a ve KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir'e teşekkür etti. Bölgede son zamanlarda azalan suyun vatandaşlarda mağduriyete neden olduğunu belirten muhtarlar, bu mağduriyetin kısa bir süre içerisinde giderildiğini ve su hasretinin sona erdirildiğini kaydettiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder