İller

28 Ekim 2021 Perşembe

Ödül Geceleri Doktorlar Bu Ödülü Almalı mı

ödül gecesi, doktor ödülleri

Konumuz özelikle son yıllarda çok revaçta olan ödül törenleri, ödül geceleri…

Ödül törenlerine ‘ödülü alan kişi veya firmalar’ , ‘ödül haberini okuyan kişiler’ olarak iki grupta ele almak istiyorum.

İlk gruba hekimlerin gözünden bakmak istiyorum. Asistanınızı ya da şahsınızı, “Hocam merhaba, İstanbul’da lüks bir otelde ödül töreni düzenliyoruz. Yaptığımız araştırmada sizlerin de ödüle layık olduğu kanısına vardık” cümlesiyle başlayan konuşma, eğer ödül almaya eğiliminiz varsa şöyle devam ediyor ;

“Hocam size kentinizin en iyi çıkış yapan doktoru ödülünü verebiliriz. Dilerseniz ödül kategorinizi birlikte de belirleyebiliriz. Ödül için bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Ödül gecesi organizasyonu, tv röportajı ve medya haberleri için sizden bir ücret talep ediyoruz. Ödediğiniz rakamın yarısı (bir vakfa, bir derneği, Doğu”daki öğrencilerimizin eğitimine…) bağış olarak değerlendirilecektir. Böylece hem ödül alacak hem de bağışta bulunmuş olacaksınız”

Eğer ödül almayı kabul eder ve yaklaşık 10 bin TL ödeme yaparsanız lüks bir oteldeki ödül gecesine ödül almak üzere davet ediliyorsunuz.

Peki o gece neler oluyor ?

Ben İstanbul’da ödül törenleri düzenleyen bir arkadaşımın daveti üzerine bu gecelerin birini başından sonuna kadar izleme şansını yakaladım !

Akşam saatlerinde başlayan ödül töreninde sunucular sırasıyla ödül alan kişi veya firmaları sahneye davet ediyor. Gece katılan sanatçılar ya da ünlüler ödülleri, ödül sahiplerine takdim ediyor. Ödül törenine katılan sanatçılar, şarkıları ile geceye renk katıyorlar.  Katıldığım ödül töreninde 60’a yakın kişi ve kuruluşa ödül verildi. Bir an hiç bitmeyecek sandım. Gecede turşu fabrikasından, plastik cerrahi uzmanı profesöre, güzellik merkezinden, güzellik kremi geliştiren girişimciye kadar onlarca kişi ödül aldı.

Peki ödül alan kişi ve kurumları kim belirliyor. Bence burada sorulması gereken en önemli soru bu.  Yanıtının uzun olmasını gönülden arzu ederdim ancak kazın ayağı öyle değil.

Ödül alacak kişi veya kurumları, ödül gecesini düzenleyen ajansın satış pazarlama ekibi belirliyor. Önlerine konan listede yer alan doktor, girişimci, şarkıcı adaylarını tek tek arayan ekip, olumlu yanıt aldıklarını not alıp, ödül alacaklar listesine ekliyor ! Evet konu bu kadar basit.

Peki gelelim. Ödül alan doktorların, krem üreticilerinin, turşu fabrikası sahiplerinin haberini haber sitelerinde, ünlü magazin dergilerinde okuyan kişilere… Burada yorumu sizlere bırakıyorum.

Sağlık sektöründe 8 yıldır marka danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Bir markayı yaratmak, marka hakkında pozitif dönütlerin alınması, satış pazarlama kanallarının kurulması uzun ve meşakkatli bir yoldur. Bu serüveninizde lütfen çakma ödüllere markanızı güçlendirmeye çalışmayın. Belki toplumun bir kesimini kandırabilirsiniz ama marka yolculuğunun merkezinde yer alan şahsınızı ve ekibinizi kandıramazsınız. Bir gün Kral Çıplak diyenler çıkabilir.

Sağlıklı günler…

 

 

 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder