İller

25 Aralık 2021 Cumartesi

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü “Bir Fikrim Var Projesi”

izmir milli eğitim müdürlüğü

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü “Bir Fikrim Var Projesi” İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen ‘İzmir İçin Bir Fikrim Var’ projesiyle, öğretmen ve eğitim yöneticilerinin fikir ve projelerinden iyi örnekler belirlenip il genelinde yaygınlaştırılıyor.

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü Deneyim Paylaşım Günleri Düzenledi

Proje kapsamında 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Deneyim Paylaşım Günleri’nde öğretmenler projelerini eğitim ailesi ile paylaştı. Düzenlenen özel güne İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, eğitim yöneticileri ve öğretmenler katıldı.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda farkındalık yaratan çalışmaların il genelinde yaygınlaştırılması amacıyla ‘İzmir İçin Bir Fikrim Var’  projesini hayata geçirdi. Öğretmen ve eğitim yöneticilerinin sahada yaptıkları başarılı çalışmaları değerlendirip iyi örneklerin il genelinde yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. İzmir’deki tüm okul ve kurumları kapsayan projeyle; uygulanmış veya öneri niteliğinde olan özgün çalışmalar belirlenirken bu sayede eğitim çalışanları arasındaki mesleki paylaşımın da artırılması hedefleniyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Bölümü tarafından yürütülen projede eğitimcilerin kendi aralarında etkileşimleri sağlanıyor.

Öğretmenler Projelerini Eğitim Ailesi ile Paylaştı

15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda düzenlenen ‘Deneyim Paylaşım Günleri’nde 4 öğretmenin projesi eğitim ailesi ile paylaşıldı. Proje tanıtımının yapıldığı video gösterimi sonrası İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür bir konuşma yaptı.’ Öğrenme ortamlarının gelişmesi, eğitim öğretim faaliyetlerinin güçlendirilmesi, aynı zamanda da kendi mesleki kapasitemizi daha da arttırmak adına bir bütün olalım istedik. Bu yüzden bu sahada emek ortaya koyan meslektaşlarımızın projelerini sizlerle paylaşıyoruz.’ dedi. Paylaşılan, emek verilen bu projelerin birlikte değerlendirilmesinin önemine dikkat çeken Yentür, sözlerine şu şekilde devam etti; ‘Her yeni günde bir önceki günden daha iyi işler yapmak üzere azim ve gayret gösteren siz değerli öğretmenlerimizin fikirleri ve çalışmaları eğitim kurumlarımızın niteliğini arttıracaktır.’
Ardından öğretmenler projelerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü Projesinde Köy Okullarına Gelir Getirecek Çalışma

Kiraz Ceritler Ortaokulu’ndan müzik öğretmeni Mustafa Durgun ‘Birlikte Şarkı Söyleyelim’ projesini tanıttı. 500 kişilik Türkiye’nin en büyük okul korosunu kurduklarını ifade eden Durgun, koronun taşımalı eğitim veren Ceritler Ortaokulu, Suludere Ortaokulu, Hüseyin Sarı Ortaokulu ve Ali Niğde İmam Hatip Ortaokulunun 5.,6.,7. ve 8. sınıflarında öğrenim gören ve ses rengi birbirinden farklı öğrencilerden oluştuğunu belirtti. Bergama Ayaskent İrfan Kırdar Ortaokulu’ndan sosyal bilgiler öğretmeni Fatih Demirtaş ‘Geleceğe Sıfır Atık Bırak’ projesini anlattı.

Köy Okulları Üretiyor

Bu projede atıkların kaynağında ayrıştırılması işleminin öğrenciler tarafından öncelikli olarak okulda grup halinde uygulanarak bir alışkanlığa dönüşmesi ve öğrencilerin evlerinde de aynı alışkanlığı velilerine empoze ederek sistemin entegre bir şekilde uygulanması hedefleniyor. Bergama Ayaskent İrfan Kırdar Ortaokulu’ndan İngilizce Öğretmeni Murat Mutlu’nun projesinin adı ‘Köy Okulları Üretiyor’. Mutlu, bu projede amaçlarının köy okullarının zeytinyağı, reçel, turşu, salça gibi doğal ürünleri üretip markalaştırması ve kooperatif üzerinden satışını gerçekleştirerek öğrencilerin yaşama hazırlık becerilerini geliştirmesi olarak açıkladı. Bu şekilde köylerde kadınların üretim sürecine dahil olabilmesi adına bir örnek
model yaratmak ve köy okullarına gelir elde etmek hedefleniyor.

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü Projesi Soru Cevap İle Sona Erdi
Torbalı Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Felsefe Öğretmeni Özge Zencir Akçakmak’ın projesinin adı ‘No Bounds In Learning (Öğrenme Engel Yok). Akçakmak projenin öğrenme güçlüğü çeken ve bireyselleştirilmiş eğitim planı uygulanan öğrencilerin mesleki gelişimini destekleyici ders materyalleri tasarlamak amacıyla geliştirildiğini belirtti.  ‘Deneyim Paylaşım Günleri’ soru cevap bölümü ile sona erdi.
(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)
Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın Hiç yorum yok:

Yorum Gönder