İller

15 Mart 2022 Salı

Yüzlerce Profesyonel Yürüyüş Ekibi Bozkır'a geliyor.


Geçtiğimiz yıllarda Bozkırlı Eğitimci ve Profesyonel Yürüyüşçü Mehmet Gültekin'in emekleriyle oluşturulan Antik Isauria Yürüyüş Yolunun lansman yürüyüşü bu sene 19 Mayıs'ta gerçekleştirilecek. 

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Magma Dergisininde desteklediği yürüyüş etkinliğine şuan 300 kişi başvuru yaptığı belirtildi. 


İlçemiz Bozkır adına bu yolunun bilinirliğinin artması demek, bu antik yolda yürüyüş yapmak isteyen profesyonel ekiplerin devamlı olarak ilçemizi ziyaret etmesi anlamına geliyor. 

Bu ziyaretler sonucunda ilçemiz hem ekonomik, hemde tanıtım anlamında ciddi marka değeri kazanacak. 

Sırıstat Haber Merkezi ailesi olarak bu organizasyonun yapımına desteklerinden dolayı  Konya Büyükşehir Belediyesi ve Magma Dergisine teşekkür ederiz. Yolun yapımını gerçekleştirirek ilçemiz Bozkır ve Konya genelinde İsuria bölgesini antik yol olarak çıkaran Mehmet Gültekin hocamıza teşekkür ederiz. 

Etkinliğe Katılmak isteyen katılımcılar bilgilerini Mehmet GÜLTEKİN hocamıza 05436982698 nolu Whatsapp'tan yazdırabilirler. 

Bu antik yol gezisinin tüm detaylarını Mehmet Gültekin hocamız Yollar Delisi Blogunda şu şekilde bizlere aktarıyor; 

Bu yürüyüş Magma Dergisi tarafından "Via Sebaste'ye Sadakat Yürüyüşü" adıyla da desteklenmektedir.

Deli Ozan Tepesi - Arkada kalan dağ sırtını arkaya aşacağız. 2. gün rotasından

Etkinliğimiz, ülkemizin yeni rotası Isauria Yolu tanıtımı amaçlıdır. Konya Büyükşehir Belediyesi desteğinde yapılacaktır.

Tarih:19/20/21/22 Mayıs 2022 Perşembe (Resmi tatil)

Buluşma Yeri: Konya Otogarı (Uçakla gelenler için bir servis de havaalanına göndereceğiz. Ankara ve İstanbul'dan katılanlar, hızlı trenle gelebilirler.

Buluşma Saati: 08.30

Ücret: Ücretsizdir. Yürüyüş başlangıcına gidiş ve yürüyüş bitiminde dönüş, kamp malzemelerimizi taşıyacak arac, baf ve tişört basımı Konya Büyükşehir Belediyesi destekleri ile sağlanacaktır. Kahvaltı ve öğle kumanyaları da sağlanacaktır. Kalabalık olacağı düşünülerek akşam yemeğini herkes kendisi halledecektir.


Dağın gövdesine yapılmış evleri görünüz. 3. gün rotasından

3. gün rotamızdan Kalkantaşı Yaylası
                                                       
1. gün dışında kamp yerlerinde elektrik olmayacaktır.

Kamp yükünü araçlar taşıyacaktır. Bu nedenle kamp yükünüz için büyük sırt çantanız, yürüyüş için küçük sırt çantanız olmalı. Büyük çantanızı aracımız her gün kamp yerine ulaştıracaktır. Herkesin bir tane büyük çanta ile gelmesi zorunludur. Büyük çanta dağcı çantası olmalıdır. Valiz ile gelmeyiniz. Birden fazla çanta kabul edilmeyecektir. Aksi halde kaybolmaların önüne geçemeyiz. Yanınızda küçük yürüyüş çantasında olmak kaydıyla 2-2.5 litrelik su kabı olmalı. Bunun dışında su almayınız. Her yer çeşme çünkü.

Toplamda 11 gün yürünebilecek rotanın ilk 4 günlük bölümünü yürüyeceğiz. Son iki gün taş döşeli yolları göreceğiz. İleriki tarihlerde yolun geri kalan bölümlerini de aynı biçimde Konya Büyükşehir Belediyesi desteğinde yürüyeceğiz.

Grubun durumuna göre kılavuzlar değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bunu bütün katılımcılar otomatik olarak kabul etmiş sayılır.

Etkinlik sorumlularına lütfen hızlanalım, yavaşlayalım gibi ikazlarında bulunmayınız.

Daha önce keşif için bazı bölümlerini yürüdüğümüz yollar olgunluğa ulaştırılmıştır. Dağcı ve yürüyüşçü olmak kaydıyla herkes katılabilir. Yolun zor bölümleri vardır. Fazla kilolu, kentlerde bile yürürken zorlananlar gelmemelidir. Kulüplerle veya gruplarla sürekli olarak yürüyenler katılabilir.

Katılımcılara 65 TL değerindeki Isauria Yolu adlı bu yolun kitabının da armağan edilmesi planlar içindedir.


Binlerce yıllık yollar. 2. gün rotamızdan.

Katılımcıların bulundurması gereken malzemeler:
Çadır - mat- tulum
Çatal - kaşık - bıçak - tabak
Akşam yemeği için malzeme, kartuş, ocak, yiyecek vs.
Yağmurluk
Alın lambası
Çift baton
Yürüyüş için küçük sırt çantası
Kamp yüklerinin içinde olduğu büyük sırt çantası
Ayak bileklerini saran yürüyüş botu
Varsa, kullandığınız ilaçlar
Güneş kremi
Geniş çeperli şapka
İlk yardım çantası
Uzun kollu termal tişört
Akşam serinliği için hafif bir mont
Yolda su sorunu yoktur. Yanınızda 2 litrelik su kabı olması yeterli.


Yayla halkının Kartal Çukuru adını verdikleri bu çukur, aynı yerdeki üç krater çukurundan biridir. 2. gün rotasından


Binlerce yılın tanığı yollar... 2. gün rotasından

Bazen hedefe ince bir patikadan gidilir. 3. Gün rotasından

Bozkır, Güney Konya'nın Toroslar içindeki şirin ilçesi Isauriavetus antik kentidir. Yürüyüşümüz buradan başlayacaktır.

1. GÜN: (19 Mayıs Perşembe) (13 km) Konya otogarında buluşma. Bozkır ilçesine hareket. Bozkır'ın girişinde araçlardan sırt çantalarımız ile inilecek ve 500 metre kadar kulüp flamaları ve bayraklarımız ile Bozkır'ın ana caddesinde yürüyüş yapılacak. Lütfen ülke bayraklarınızı, kendi vatandaşlarımız Türk bayraklarınızı, kulüp ve grup flamalarınızı küçük çantanızda bulundurunuz. Bozkır Atatürk anıtına kadar yürüyeceğiz. Burada saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'mız okunacak ve  yürüyüş hakkında bilgilendirme yapılacak. Alışveriş için yarım saatlik serbest zaman verilecek. İlk gün güzel patikalarda geçecek olan yürüyüşümüz, Dere Kasabasında bitecek. Akşama köy içinde kamp yapacağız. Kamp yerinde bakkal, fırın, kahveler ve tuvaletler var. Bu günün rotasında taş döşeli yol yok. Derin bir vadiyi (Çarşamba Çayı vadisi) yükseklerden geçerek gören patikalardan ilerleyeceğiz. Yol boyunda Çat (Çağlayan) Köyü'nden geçeceğiz.


Torosların derin vadilerindeki yollar.
3. gün rotasından
 
Bazen öylece yürürsün. Nedensiz... 3. gün rotasından

 


Torosların her tepesinde bulunan Şamanik öge
obo-taş. Kalkantaşı Yaylası. 3. gün rotasından

2. GÜN: (20 Mayıs Cuma) (19 km) Dereköy'den başlayıp ladin ormanları içinde 4 km yatay yürüyüp yine ladin ormanları içinde, Çarşamba Çayı'nın kenarında ve antik yollardan 8 km yokuş çıkacağız. Hedef Diklitaş Yaylası. 12 km yürümüş olacağız. Bu bölümde taş döşeli yolların kısacık bazı bölümlerini göreceğiz. Manzaralı güzel bir yoldur. Diklitaş Yaylası'ndan Dipsiz Göl'e geçeceğiz. (7 km) Dipsizgöl'de kamp.


1. gün rotasından

1. gün rotasından

3. GÜN: (21 Mayıs Cumartesi) (22 km) Bugünkü yürüyüşün yarısı Konya yarısı Antalya sınırları içinde geçecek. Dipsizgöl, Sultan Muğarı Yaylası arasında 4 km'lik çok güzel döşeme yol kalıntılarında yürüyeceğiz. Burası derin bir kayalık vadidir. Sultan Muğarı Yaylası'ndan yükselerek 2200 rakımlı Güldağı'nı aşıp Boğazyurt Yaylası'na oradan Halkalıyazı Yaylası'na, oradan Kalkantaşı, Yenisu Yaylalarını geçip Kalandras'tan Akseki ilçesine bağlı Çimiköy'e ineceğiz.


  4. GÜN: (22 Mayıs Pazar) (14 km) Çimiköy, Hüsamettin, Belenalan, Sarıhacılar yürüyüşü. Bu yürüyüşün yüzde 90'ı taş döşeli yollarda geçecek. Buradan sonra araçlarla Konya otogarına dönüş. Akşam saat 12.00 de içinde olmak üzere Konya'dan dönüş biletlerinizi alabilirsiniz.


1. gün rotasından

1. gün rotasından. Dereköy'den geçiş.

Katılımcılar vatsaptan adlarını yazdırsınlar:

Mehmet GÜLTEKİN
05436982698

Arif SOLMAZ
05322275239

Kasım TEKELİ
05338115382

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder