İller

27 Aralık 2022 Salı

6 Ekim Yönetmeliğinin İptalini İsteyen Hekimlere Polis Engeli

İstanbul Tabip Odası’nın Bağcılar Medipol Mega Hastanesi önünde serbest hekimlerin çalışma
koşullarına ilişkin değişiklikleri içeren 6 Ekim yönetmeliğinin geri çekilmesi için yapacakları
basın açıklaması polis engeline takıldı.

6 Ekim Yönetmeliğinin İptalini İsteyen Hekimlere Polis Engeli
6 Ekim Yönetmeliğinin İptalini İsteyen Hekimlere Polis Engeli

Sağlık Bakanlığı tarafından 6 Ekim’de yayınlanan, serbest hekimlerin özel hastanelerle çalışma koşullarında kısıtlama öngören “Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yürürlüğe girmesi için süre daralırken, İstanbul Tabip Odası üyeleri bugün 12.30’da Bağcılar Medipol Mega Hastanesi önünde basın açıklaması yapmak üzere toplandı. Hekimler mesleki bağımsızlıklarının engellenmesi, serbest meslek haklarının ve hastaların hekim seçme özgürlüğü için bir araya geldi. İstanbul Tabip Odası üyeleri polis tarafından engellendi. Hastanenin m yolların kesildiği bilgisi kamuoyuyla paylaşıldı.

Bakan Koca’ya Medipol Mega Bağcılar Hastanesi Önünden Seslendiler !

İstanbul Tabip Odası Başkanlığı, 6 Ekim 2022 tarihinde yayımlanan yönetmelik değişikliğine karşı haklarının ortadan kalkacağını, hastalarının hekim seçme özgürlüğünün yok olacağını dile getirmek üzere toplanarak basın açıklamasında bulunmak istedi. İstanbul Tabip Odası Başkanlığı yaşanan olayla ilgili, “Aylardır hekimlerin ve hastaların bu konudaki sözünü duymayan, dinlemek istemeyen Sağlık Bakanı’na hekimler, bu kez doğrudan Medipol Mega Bağcılar Hastanesi önünden seslenmek istedi. Basın açıklaması öncesi hastane önünde polis tarafından hekimlerin toplanmasına izin verilmedi. Bunun yanı sıra Oda Başkanımız Dr. Nergis Erdoğan ve Yönetim Kurulu üyelerimizin bulunduğu aracın yolu yine polis tarafından kesilerek, hastaneye ulaşması engellendi.Tüm engellemelere rağmen hastane bahçesine zorluklarla ulaşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Nergis Erdoğan, polis kontrolü altında kısa bir konuşma yaparak hekimlerin sadece serbest meslek hakkını savunması nedeniyle yapılan baskıları dile getirdi” açıklamasında bulundu.

Açıklama Odada Yapıldı

Demokratik olmayan yöntemleri kabul etmeyeceklerini belirten İstanbul Tabip Odası Başkanlığı, anayasal bir hak olan basın açıklamasının Kaymakamlık yasağı ve polis kuşatması nedeniyle yapılma koşullarının ne yazık ki ortadan kaldırıldığını belirtti. Hastane ortamında herhangi istenmeyen bir olaya neden olmamak adına, demokratik hakkımız olan basın açıklamasının İstanbul Tabip Odası’nda yapılacağını duyurdu. Diğer yönetim kurulu üyelerinin polis ablukası nedeniyle Odaya ulaşamaması üzerine, aynı gün Saat 14.00’de İstanbul Tabip Odası’nda yapılan basın açıklamasında İstanbul Tabip Odası Eski Başkanı Dr. Pınar Saip, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ertuğrul Oruç, İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Saffet Ercan ve İstanbul Tabip Odası Özel Hekimlik Komisyonu’ndan Dr. Hasan Oğan yer aldılar.

6 Ekim Yönetmeliğinin İptalini İsteyen Hekimlere Polis Engeli
6 Ekim Yönetmeliğinin İptalini İsteyen Hekimlere Polis Engeli

Bakanın Pazarlık Taleplerini Kabul Etmeyeceğiz

Açılışı yapan Dr. Pınar Saip, gün içinde yaşananları özetleyerek bu yönetmelik değişikliğinin hiçbir fayda gözetmediğini, her kesimden hekimin ve hastaların geleceği açısından iptalinin önemine vurgu yaparak basın açıklaması metnini okuması için sözü Dr. Hasan Oğan’a verdi ve basın açıklaması okundu.
Bakanın tweeti eleştirildi, pazarlığa yokuz mesajı verildi Basın açıklamasının sonunda Sağlık Bakanı’nın aynı gün konuyla ilgili tweet atmak suretiyle pazarlık taleplerinin kesinlikle kabul edilmeyeceği belirtilerek yönetmeliğin acilen geri çekilmesi talep edildi. Mesleki bağımsızlık ve serbest meslek hakkının hiçbir zaman pazarlık unsuru olmadığı ve olmayacağı ifade edildi. Tek bir hekimin dahi muayenehanesinin kapanmasına izin
verilmeyeceği belirtildi.

Hekimler 8 Ocak’ta kitlesel eyleme hazırlanıyor

İstanbul Tabip Odası Başkanlığı, hekimlerin seslerini daha da gür duyurmak için 8 Ocak 2023
Pazar günü İstanbul’da tüm hekimlerin, tabip odalarının, uzmanlık derneklerinin, Türk
Tabipleri Birliği ve diğer sağlık meslek örgütlerinin katılımıyla kitlesel bir eylem yapılacağını
duyurdu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder