İller

23 Mart 2023 Perşembe

Diyetisyenden Ramazanda Enerjik ve Sağlıklı Olmak İçin 10 İpucu

diyetisyen mekseliyna

Ramazan ayı geldi çattı. 23 Mart (yarın) itibariyle başlayacak olan Ramazan, bir ay sonra 21 Nisan’da sona erecek. Ramazan ayı boyunca oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler, doğru beslenme ile ilgili akıllara takılan sorulara ilişkin Diyetisyen Beyza Mekseliyna Adsız, Bilim Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) açıklamalarda bulundu. Oruç tutacakların doğru beslenme konusunda dikkat etmesi gerekenlerler ile ilgili konuşan Adsız, Ramazan ayında doğru ve sağlıklı beslenmenin kilo kontrolü sağlayacağını belirterek konuyla ilgili ipuçları verdi. 

Diyetisyen Adsız, uzun süre aç kalınan Ramazan ayı süresince, beslenme düzeninin oldukça değiştiğini bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmenin büyük önem taşıdığını söyledi. Adsız, “Normal zamanlarda, bir öğünde aç kaldığımızda eksik aldığımız bir besin öğesini gün içinde ana öğünlerde tamamlama fırsatımız oluyor. Ama ramazan ayında öğün alımımızı kısıtlıyoruz. Bu nedenle Ramazan’da enerjik ve sağlıklı olabilmeye dair 10 ipucu vermek doğru beslenme konusunda yardımcı olacaktır” dedi. 

diyetisyen beyza mekseliyna

Razaman Ayında Daha Enerjik ve Sağlıklı Olabilmek Adına 10 İpucu:

  1. Oruç tutarken sıvı alımımız azalacağından iftardan sonra en az 2 litre su tüketmeye gayret etmeliyiz. Mineral kaybı için iftar sonrası 1 şişe maden suyu tüketelim.
  2. Ramazanda hareketsizlik bağırsak hareketlerini yavaşlatacağından, iftardan sonra 45 dakika – 1 saat arası  yürüyüş yapmanız sindirimi kolaylaştırır.
  3. Öğünlerimizi sahur, iftar ve iftar sonrası ara öğün şeklinde düzenleyebiliriz. Gün içinde almamız gereken besin öğelerini 3 öğüne bölmüş ve tek bir öğüne yüklenmemiş olursunuz.
  4. Yüksek tuz içeriğine sahip şarküteri besinleri oruç turarken fazla susamanıza sebebiyet verebilir. Bunun yerine az tuzlu besinleri tercih etmeliyiz
  5. Gastrit, reflü gibi bir sıkıntınız var ise iftarda asitli ve şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız
  1. Sahurda çay-kahve tüketimine dikkat! Bu içecekler diüretik etki yapacağından gün içerisindeki sıvı ihtiyacınızı arttırır. Bu içecekleri iftardan 2 saat sonra tüketmeniz daha yararlı olacaktır. 
  2. Günlük lif alımımız azalacağından iftar sonrası küçük bir meyve ara öğünü yaparsak günlük 30 gr lif ihtiyacımızı karşılamış olacağız.
  3. Sahura kalkmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Bu sayede metabolizma hızınızı korumuş olursunuz. Ve açlık sürenizi kısaltmış olursunuz.
  4. Tatlı seçimimizi haftada bir kez iftardan 1.5 saat sonra yapabiliriz. Ağır şerbetli tatlılar yerine hafif sütlü muhallebi, dondurma tarzı tatlılardan yararlanabilirsiniz.
  5. İftarda midenizi rahatsız etmemek için en iyi pişirme yöntemi olan ızgara, buğulama haşlanmış yada fırında pişen besinlerden yararlanmalıyız. Bu sayede kalori alımını da dengelemiş oluruz.(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder